ההסתדרות הרפואית מתנגדת להאכלת שובתי רעב בכפייה

היום התקיים בהסתדרות הרפואית, כנס הסכמה בעניין האכלה בכפייה של אסירים שובתי רעב. הרופאים מסבירים לממשלה: החוק שעבר בוועדת השרים לחקיקה, הקובע שמותר להאכיל בכפייה אסירים שובתי רעב – מנוגד לאתיקה הרפואית

יו"ר הר"י ד"ר לאוניד אידלמן לצד ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק (צילום: תומר פיינבורג)
יו”ר הר”י ד”ר לאוניד אידלמן לצד ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ’ ארנון אפק, היום (צילום: תומר פיינבורג)

ההסתדרות הרפואית בישראל יוצאת במחאה חריפה נגד הצעת החוק שעברה בוועדת השרים לחקיקה בעניין האכלה בכפיה של אסירים שובתי רעב. נכון להיום מאושפזים למעלה מ- 40 אסירים בטחונים שובתי רעב בכ- 8 בתי חולים ברחבי הארץ – מה שמעמיד את הרופאים בפני דילמות מוסריות, מקצועיות ואתיות.

הכינוס שהתקיים  היום (ד’) בבניין ההסתדרות הרפואית ברמת גן מכונה Consensus conference ובכירי הרופאים שהשתתפו בו הגיעו להסכמות שהופצו במכתב לכל הרופאות והרופאים בארץ.

לדברי הרופאים הצעת החוק שהתקבלה בממשלה היא בניגוד ל- DNA של כל רופא, בניגוד לאמנת מלטה, בניגוד לתפיסה האתית בעולם כולו  וכבר אתמול הגיע להסתדרות הרפואית בישראל פנייה מההסתדרות הרפואית העולמית הדורשת להבהיר לרופאים בישראל שהחוק מנוגד לכללי האתיקה הרפואיים ושעליהם להתנגד לו בכל תוקף.

יו”ר ההסתדרות הרפואית, ד”ר אידלמן, שכזכור, בעצמו שבת רעב בשביתת הרופאים הגדולה של שנת 2011, אמר היום “מבחינת הרופאים החוק לא משנה את העמדה האתית הברורה שאין לכפות טיפול רפואי לרבות האכלה או הזנה בכפייה על מטופל בר שיפוט”.

נכון להיום, הדילמה הזו ממשית – ישנם יותר מ- 40 אסירים שמאושפזים  בבתי החולים משום שהם שובתים רעב והרופאים עומדים בפני בעיות ממשיות ואתיות, הממשלה מצפה מהם להאכיל את האסירים הללו בכפייה, בניגוד לעמדתם הרפואית.

במכתב שהופץ לרופאי ישראל נכתב “בימים אלה מתקיימת שביתת רעב בקרב מאות עצירים בבתי הכלא בישראל .נכון להיום אושפזו בבתי חולים שונים בארץ.

על רקע סיטואציה מורכבת זו ,וכדי להביא לשיח מקצועי והסכמות בין הגורמים השונים האמונים על הטיפול הרפואי בשובתי הרעב ,כינסה ההסתדרות הרפואית בישראל (הר”י ) את כנס ההסכמה  שבו השתתפו יו”ר הר”י ,יו”ר הלשכה לאתיקה ,מזכ”ל הר”י ,מנכ”ל משרד הבריאות ,המשנה למנכ”ל משרד הבריאות ,קרפ”ר שב”ס ,נציגי משרד הבריאות ,סגני מנהלי בתי חולים ,מנהלי מחלקות ,יו”רי איגודים מדעיים בהר”י ,נציגת המועצה הלאומית לביו-אתיקה ,נציגי הצלב האדום  ורופאים בכירים נוספים .
בתום הכנס הגיעו המשתתפים להסכמות הבאות:
הרופאים מכבדים את רצונם החופשי של שובתי הרעב כבני אדם וכמטופלים.

הטיפול בשובתי הרעב הוא טיפול רפואי מורכב, התלוי גם במחלות רקע שונות של המטופל ובמצבי רעב שונים שלו.  טיפול זה ניתן על רקע המתח שבין עיקרון קדושת החיים ובין החובה לכבד את האוטונומיה של המטופל על גופו.

בין אם ימשיך בשביתת הרעב ובין אם לא, תפקיד הרופא הוא לסייע ככל יכולתו לשובת הרעב להישאר בחיים הכל בהתאם לרצונו החופשי של המטופל.

בהתאם לכללי האתיקה המקובלים בישראל ובעולם ,טיפול רפואי  בכפייה ,לרבות הזנה בכפייה, הוא אסור ועל הרופא לשמור על סודיות רפואית מלאה בטיפול בשובת הרעב. הרופאים אינם “כל-יכולים”, המשך שביתת הרעב מרצון עשוי לגרום לנזק בריאותי בלתי הפיך ואף למוות של שובתי הרעב ,ללא קשר לטיפול הניתן להם,  יש לפעול בשיתוף פעולה של הרופאים המטפלים , הנהלות בתי החולים השונים , רופאי שירות בתי הסוהר ומשרד הבריאות , על מנת שהרופאים יעמדו בכללים המקובלים.

הרופאים קוראים להקמת צוות חשיבה אשר יתכנן את ההיערכות הלוגיסטית של  מערכת הבריאות הציבורית לקליטה וטיפול בשובתי הרעב.

זאת ,מתוך חשש כי שביתת הרעב הנוכחית עשויה לגדול ולהתרחב עד כדי השפעה ממשית על יכולתם של בתי החולים והצוותים הרפואיים להעניק טיפול רפואי לכלל המאושפזים בבתי החולים”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top