שיעור חולי הפרקינסון בישראל – מהגבוהים בעולם

מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה את גודל התופעה, בישראל יותר מ-27 אלף חולי פרקינסון, 73% מהם בדרגת אי-כושר השתכרות של 100% ובכל זאת, אין כמעט מי שיטפל בחולים הללו

פרקינסון, 73% מהחולים עם 100% אבדן כושר עבודה (אילוסטרציה)
פרקינסון, 73% מהחולים עם 100% אבדן כושר עבודה (אילוסטרציה)

המסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת, אשר הוכן לבקשת יו”ר שדולת הפרקינסון ח”כ משה פייגלין, הוצג אתמול בדיון מיוחד של וועדת הבריאות וממנו עולה כי בשנת 2030 יוכפל מספר חולי הפרקינסון בעולם, ומדובר ביותר מ-4 מיליון בני אדם.

בישראל יש למעלה מ-27 אלף חולי פרקינסון, ושיעורם יחסית לאוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם.

יותר מ- 1,300 מהם מקבלים קצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי. ל-73% ממקבלי הקצבאות נקבעה דרגת אי-כושר השתכרות של 100%

מילא מחסור ברופאים, אין אפילו רישום של אלה שקיימים

עוד עולה מן הדו”ח שבידי רשויות הבריאות אין מידע על מספר הנוירולוגים שהשתלמו בהפרעות תנועה ובפרקינסון. בנוסף, לא ברור מהו מספרם המדויק של המכונים והמרפאות המטפלים בהפרעות תנועה ובפרקינסון בישראל.

במרכזים הגדולים לטיפול בהפרעות תנועה ופרקינסון יש מחסור בתקני כח אדם במימון המדינה ובמצב כזה, מימון השירותים הניתנים לחולי הפרקינסון בישראל נעשה רובו ככולו על ידי קרנות המחקר של בתי החולים ולא על ידי המדינה.

לדברי ד”ר אילנה שלזינגר מההסתדרות הרפואית “משרד הבריאות מקצה שלושת רבעי תקן לרופא מומחה בפרקינסון לטיפול בפרקינסון מצפון לתל אביב. בדרום אין בכלל. מרבית החולים נאלצים לנסוע לתל אביב או לממן בעצמם את הטיפול”.

ומהי התשובה של המדינה? ד”ר אייל יעקובסון ממינהל רפואה במשרד הבריאות: “החולים זכאים למגוון טיפולים בשנה, בהם 12 טיפולי פיזיותרפיה וטיפול פסיכיאטרי”.

שרי פורת, חולה במחלה אמרה בכנסת “אני חולה כבר 22 שנה, מגיל 43. נעצרו לי החיים והקריירה. הטיפולים אינם מספיקים. פנינו למשרד הבריאות בהצעה שתחסוך כסף, שיקים קבוצות פיזיותרפיה ולא טיפול פרטני. אך לשווא. הבעיה היא אם כן לא כלכלית אלא חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה”.

ח”כ פייגלין, שהגיע לדיון יחד עם אשתו ציפי, החולה בפרקינסון, תיאר את גודל האבסורד”מי שאיבחן את אשתי היה רופא השיניים של הבן, ולא שלל הרופאים שהתרוצצנו ביניהם. משרד הבריאות מפחית טיפולים לחוליןם בטענה שחל שיפור במצבם, אבל אין חיה כזאת. זו מחלה ניוונית. הקושי בדיבור ובתקשור של חולי הפרקינסון חמור לא פחות מאשר נכות בגפיים, ומשרד הבריאות לא מכיר בכך ולא מממן שעות עבודה עם קלינאית תקשורת”.

אם אתם שואלים את עצמכם מה יצא מן הדיון הזה? התשובה ברורה – יצאה הכתבה הזאת שאתם קוראים ותו לא. המדינה תמשיך לשלם קצבאות נכות במקום לאבחן ולטפל בבעיה מן השורש שלה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top