בקרוב: אפליית חולים על רקע גיל תעלה ביוקר

וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום  (ב’) לקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה גורמים רפואיים שיפלו חולים בקבלת טיפול רפואי על רקע גילם, ישלמו קנס בגובה יותר מ-75 אלף שקל

טיפול הולם, בכל גיל. אילוסטרציה (צילום: מרטין גודווין)
טיפול הולם, בכל גיל. אילוסטרציה (צילום: מרטין גודווין)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה ראשונה את הצעות החוק של חברות הכנסת אורית סטרוק,  רינה פרנקל וחברי כנסת נוספים, לפיהן תיאסר הפלייה מחמת גיל של חולה, מקבל שירותים או מבקר במקומות ציבוריים ובמופעי בידור. העובר על חוק זה יהיה צפוי לקנס של למעלה מ-75 אלף שקלים.

הצעת החוק מתקנת את המצב הקיים, בו הפליית חולים מחמת גיל כבר אסורה על פי חוק, אך לא נקבעה לה סנקציה. לעומת זאת, חוק איסור הפליה בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים אינו אוסר הפלייה מחמת גיל כלל.

ח”כ סטרוק הדגישה בדיון כי הצעת החוק אוסרת על הפלייה פוגענית ולא חיונית, במקרים בהם ברור לכל כי הגיל אינו מהווה פקטור.

עו”ד טל נשרי ממשרד הבריאות הביעה חשש מ”הצפה של תביעות סרק”, כלשונה, והדגישה: “אלינו לא הגיעו פניות של הפליית מטופלים מחמת גיל”. אולם ח”כ פרנקל העידה כי היא עצמה נתקלה בהפליה כזאת, בעת טיפול רפואי שניתן לאמה ז”ל. “כל אדם זכאי לטיפול ויחס הוגן, ללא קשר לגילו”, אמרה פרנקל.

רפרנט הבריאות במשרד האוצר, שלמה פשקוס, ביקש לחדד את ההבחנות שנעשות לעיתים במסגרת החוק בין מטופלים בגילאים שונים: “כך לדוגמה טיפולי השיניים, לגביהם נקבע בהחלטת הממשלה והכנסת כי יינתנו חינם רק עבור ילדים”.

מ”מ יו”ר הוועדה, ח”כ שולי מועלם-רפאלי, הבהירה כי זו אכן רוח הצעת החוק ובירכה על אישורה.

בברכה,

Share This:

כתיבת תגובה

Top