הממשלה אישרה: ביה”ח הממשלתיים יופרדו ממשרד הבריאות

הממשלה אישרה היום (א’) את הצעת המחליטים של שרת הבריאות יעל גרמן להפריד את משרד הבריאות מבתי החולים הממשלתיים שבבעלותו. ההצעה היא להשאיר את משרד הבריאות בכובע הרגולטור ולהעביר את כובע הבעלים לידי רשות מיוחדת שתוקם לטובת העניין, מנכ”ל הרשות ימונה בידי השרה

שרת הבריאות יעל גרמן (יח"צ)
היא תמנה, היא תקבל המלצות, אבל העבודה תיעשה בידי מישהו אחר. שרת הבריאות יעל גרמן (יח”צ)

בחודש מארס האחרון התפרסמו מסקנות תת הועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בנושא: ריבוי הכובעים של משרד הבריאות, בראשות רונית קן. תת הועדה המליצה אז לנהל את בתי החולים הממשלתיים בנפרד ממשרד הבריאות.

שרת הבריאות יעל גרמן אימצה את ההחלטות והתחייבה להביא מהר ככל הניתן לממשלה הצעת מחליטים בנדון, היום (א’) הממשלה דנה בהצעת המחלטים הזאת ואישרה אותה עם תיקון אחד – מנכ”ל הרשות החדשה ימונה בידי השרה, כמשרת אמון ולא באמצעות וועדת איתור.

ישיבת הממשלה אישרה בשעה האחרונה את ‘הצעת המחליטים’, שהביאה שרת הבריאות, יעל גרמן, להקמת רשות חדשה למרכזים רפואיים ממשלתיים.

מדובר בהמלצה ראשונה של ועדת גרמן, שכללה 3 תת ועדות, אחת מהן, בראשון רונית קן, עסקה בריבוי הכובעים של משרד הבריאות. למעשה, כפל הכובעים של משרד הבריאות מטריד את מערכת הבריאות כבר למעלה מ- 20 שנה, כמה ועדות ממשלתיות כבר דנו בנושא (ועדת נתניהו -1990, ועדת אמוראי – 2002, ועדת לאון – 2004), וגם ה- OECD התייחס לאחרונה לכשל המבני הקיים במערכת הבריאות, שפוגע קשות בפיקוח ובניהול בתי החולים הממשלתיים על ידי משרד הבריאות, אלא, שעד היום לא קרה בפועל דבר עם ההמלצות השונות.

על פי משרד הבריאות, משמעות הצעת המחליטים, שהתקבלה היום: בתי החולים הממשלתיים יישארו בידי המדינה וכן האחריות על הסוגיות הרפואיות שבתחומם, אבל הפיקוח על הצדדים הניהוליים, התקציביים וההון האנושי של בתי החולים יוצא לגוף ממשלתי נפרד ממשרד הבריאות. למעשה, הרשות החדשה, אשר תהיה כפופה לשרת הבריאות, תוקם בנפרד מהמשרד, כדי להבטיח את עצמאותה, וכל בתי החולים הממשלתיים, תאגידי הבריאות שלצדם, ואגודות הידידים, יהיו כפופים לה.

המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה (יח"צ)
בקרוב, אמא ואבא חדשים? המרכז הרפואי רמב”ם בחיפה (יח”צ)

הרשות תוכל לדרוש ולקבל מידע, באופן סדיר ושיטתי, לגבי פעילות בתי החולים, אשר יתפרסם באופן מסודר לציבור. יהיה לה גם כוח אכיפה, תוך אפשרות להטיל סנקציות על בתי חולים ועל מנהליהם. הרשות תהיה גם זו שתאשר את תוכניות העבודה של בתי החולים.
בנוסף לרשות, יוקמו גם ועדות היגוי, שיתוו את מדיניות בתי החולים, יפקחו על פעילותם ויקבעו את המדיניות הכללית של המרכזים הרפואיים ואת פעולותיהם הפיננסיות, ועדות ההיגוי יפקחו על התקציבים השנתיים והעל השימוש במקורות העומדים לרשות בתי החולים, התכניות ארוכות הטווח ועוד.

לדברי שרת הבריאות, יעל גרמן: “משנכנסתי לתפקידי, וגיליתי, עד כמה סוגיית ריבוי הכובעים של משרד הבריאות מעסיקה את מערכת הבריאות כבר למעלה משני עשורים, במהלכם דנו בנושא מבקר המדינה וכמה ועדות, החלטתי שזה מצב לא סביר. לקחתי על עצמי לבחון את הפתרון הנכון, ולדחוף למימושו. היום זהו יום בשורה למערכת הבריאות, ובעקבות החלטת הממשלה, אני נחושה להקים את הרשות החדשה מהר ככל הניתן”.

המטרה היא לוודא שהאינטרסים המנוגדים, לא ייפגשו במסדרונות משרד הבריאות – למשל האינטרס של הבעלים של בית החולים לשמור על יציבות כלכלית ורווחיות, לעומת הצורך  של הרגולטור לפקח עליהם, לפקח על מחיר יום האשפוז ולוודא ששאר השחקנים במערכת הבריאות אינם מקופחים לעומת בתי החולים הממשלתיים.

שרת הבריאות תמנה צוות הקמה לרשות, ובו, בין היתר, נציגים של משרד הבריאות, משרד האוצר, נציבות שרות המדינה, רשות החברות הממשלתיות ומשרד ראש הממשלה. תפקידו של הצוות הוא להניח את התשתית הארגונית והמנהלית להקמתה של הרשות, ולטפל בהיערכות, לרבות התקציבית והלוגיסטית, להקמתה.

הצוות אמור לסיים את עבודתו עד סוף חודש יולי והרשות תחל לפעול, לא לקראת אוקטובר השנה, אלא אם כן גרמן תחליט לדחות את העניין אבל בכל מקרה, הכוונה היא שהרשות תוקם ותפעל לכל היותר עד נובמבר 2015 .

מנכ”ל הרשות יהיה רופא מוסמך והוא ימונה עד יולי 2014, אחד האתגרים העיקריים העומדים לפניו הוא להרים את הפרוייקט השאפני הזה של גרמן, מבלי לחרוג ממסגרת התקציב של משרד הבריאות, שיהיה בהצלחה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top