“יום אחד תהיי חירשת” – איך מעין מתמודדת?

כשהזמרת והיוצרת הצעירה מעין קדם גילתה שהיא עלולה לאבד את שמיעתה בגלל המחלה התורשתית אוטוסקלרוזיס, היא החליטה להתעמת עם הפחדים ולהכיר לעומק את קהילת החירשים בישראל. התוצאה – קליפ חדש המשלב את שפת הסימנים בהשתתפות רקדנים חירשים ואמנים מוכרים

מעין קדם וארז דה-דרזנר (יח"צ)
מעין קדם וארז דה-דרזנר (יח”צ)

לפני כחצי שנה גילתה מעין קדם (28) כי היא עלולה, יום אחד, לאבד את שמיעתה בעקבות מחלה תורשתית שקיימת במשפחתה. “אחותי הגדולה קמה בבוקר וגילתה כי היא איבדה שמיעה באחת האוזניים. בבדיקות גילינו שהיא כנראה סבלה מירידה הדרגתית בשמיעה במשך זמן מה ופשוט לא שמה לב ושמדובר במחלה הגנטית אוטוסקלרוזיס שיכולה בהמשך להתפרץ גם אצלי”.

אוטוסקלרוזיס היא מחלה תורשתית שגורמת להסתיידות של עצמות השמע הקטנות שבאוזן. הסתיידות זו מקשה על תהליך השמיעה וגורמת לירידה הדרגתית בשמיעה ואף לחרשות. “היה לי מאד קשה להתמודד עם העובדה שאני עלולה להתחרש, הרי כל חיי סובבים סביב מוסיקה ויצירה”, מספרת מעין, “ביררתי וקראתי המון על המחלה, הבנתי שהיא מופיעה בעיקר אצל נשים אחרי גיל 30, לעיתים בעקבות שינויים הורמונאליים. אני עדיין לא בת 30 אבל בגלל שאני בסיכון, אני נבדקת מדי 3 חודשים (ולא אחת לשנה כפי שאמורים לעשות באופן רגיל) משום שחשוב מאד לאבחן את המחלה מוקדם ככל האפשר. בכל בדיקת שמיעה תקופתית אני רועדת מפחד”, היא משתפת.

איך מוסיקאית מתמודדת עם הידיעה שתהפוך לחירשת?

צל ההתחרשות שהופיע חייה של מעין, כמו גם מצבה החדש של אחותה, הפחידו אותה אך היא החליטה להתמודד עם חששותיה וללמוד להכיר לעומק את “עולם הדממה” ואת קהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל. “ברגע שצללתי אל תוך עולמם של כבדי השמיעה והחירשים – חיי השתנו” משתפת מעין, “הכרתי עולם מדהים עם אנשים מדהימים, בעלי מוטיבציה, תושייה וטוב לב. חשבתי שמדובר בקהילה סגורה וגיליתי קהילה מאד פתוחה ומקבלת. למדתי המון דברים על עצמי, למדתי מהי משמעות המילים סבלנות וקבלת השונה”.

מעין נשבתה בקסמי האנשים החדשים שפגשה והקהילה שלמדה להכיר, היא החליטה לנסות לסייע להם בדרכה שלה, באמצעות המוסיקה שיוצרת. “כשהבנתי שחירשים רבים לא צופים בקליפים ובערוצי מוסיקה זה מאד העציב אותי. הם שומעים ומרגישים ביטים אבל הם לא יודעים מה משמעות המילים. בישראל יש 750 אלף אנשים עם בעיות שמיעה, אוכלוסייה שלמה נדחקת הצידה ע”י תקשורת מגבילה, מדיה שלא מתאימה את עצמה לצרכים של כבדי השמיעה. לצערי כיום כמעט ולא נתקלים בשפת הסימנים בתקשורת ואני בתור מוסיקאית חשבתי שזה לא הגיוני שמאות אלפי אנשים בישראל לא ידעו במה עוסקים השירים שלי ולא מתוך בחירה. זה מפריע לי, מבחינתי למילים יש משמעות”.

מעין שעוסקת בימים אלו בצילומי קליפים לשיריה, החליטה שמעתה כל קליפ שתצלם ילווה בשפת הסימנים או לכל הפחות בתרגום. “החלטתי להירתם לעזרתם של החירשים, כבדי השמיעה והמתחרשים בישראל ולהעלות את המודעות במדיה לשפת הסימנים הישראלית (שפת הסימנים אינה בינלאומית אלא מקומית). פניתי לאגודת החירשים וביקשתי שיעזרו לי. הם הפנו אותי למקסים כהן, רקדן מוכשר וחירש מלידה והתחברנו מאד. הוא רוקד בדיוק מושלם ולפי הקצב למרות שאינו שומע, זה פשוט מדהים. כשהראיתי לו את השיר שכתבתי ‘באמונה שלמה’, הוא לימד אותי להציגו בשפת הסימנים.”

בהמשך גייסה מעין שורה של אמנים מוכרים לצילומי הקליפ, ביניהם: ארז דה דרזנר מהאח הגדול, מירי אלוני, דודי לוי, סי היימן וששי קשת. כמו כן, החליטה לשלב בצילומים את מקסים כהן ורקדנים חירשים נוספים. “הכל כבר מוכן, כל האמנים למדו לבצע את הפזמון בשפת הסימנים וכעת אנו רק זקוקים לכסף כדי לצלם. אני מקווה שאנשים יתגייסו ויעזרו לנו לעשות משהו טוב. חשוב לי שידעו שבכל מקרה, 10% מהרווחים ייתרמו לאגודת החירשים בישראל ויתר ההוצאות מפורטות באתר  JUMPSTARTER שבו אני מנסה לגייס מימון”.

צפו במעין מספרת את סיפורה (צילום: מתוך עמוד פרוייקט גיוס הכספים שלה באתר JUMPSTARTER)

Share This:

כתיבת תגובה

Top