אסתמה: דיאטת ירקות פירות ודגנים מפחיתה תסמינים

לא רק תרופות ומשאפים, גם פירות, ירקות וחיטה מלאה עשויים להיות טיפול סביר לאסתמה, כך על פי מחקר חדש.

shutterstock_71593105
ירקות. מפחיתים תסימני אסתמה. (צילום: shutterstock)

בדיקות על עכברים , שפורסמו בכתב העת Nature Medicine הראו כי תזונה עשירה בסיבים יכולה להפחית את הדלקות בריאות. סיבים נוספים שינו את האופן שבו החומרים המזינים (נוטריאנטים) נקלטו במעיים, והדבר תרם למערכת החיסונית ושינה את פעולתה.
דרכי הנשימה הן הרגישות  ביותר לגירוי ויש להן סיכוי גבוה יותר “להידלק” בקרב אנשים הסובלים מאסטמה. זה מוביל להיצרות של דרכי הנשימה שמקשה על נשימה.
עם זאת, פתרון אפשרי יכול להיות טמון דווקא באיבר אחר, המעיים , והחיידקים החיים שם.

כיצד זה קורה?

התאים של הגוף האנושי מצויים בנחיתות מספרית לעומת טריליוני החיידקים המתקיימים בו. יש ראיות הולכות ומצטברות לכך שלחיידקים אלה השפעה ניכרת על הבריאות.

צוות חוקרים באוניברסיטת לוזאן בשווייץ הראה כי דיאטות עשירות בסיבים שינו את סוגי חיידקי המעיים של עכברים.
חיידקים אשר יכולים ללעוס סיבים מסיסים, הסוג שנמצא בפירות וירקות, פרחו על הדיאטה החדשה, עתירת הסיבים ויצרו יותר חומצות שומן “קצרות שרשרת”- סוג של שומן, הנספג בדם. המדענים סוברים שחומצות שומן אלה פעלו כסימנים למערכת החיסונית וגרמו לריאות להיות עמידות יותר לגירוי.
ההפך קרה בדיאטות דלות בסיבים והעכברים הפכו לפגיעים יותר לאסטמה. הדו”ח שלהם טען כי שינוי תזונתי מאסיבי לטובת מזון מעובד עשוי להיות מעורב בתופעת העלייה בהופעת מחלת האסטמה.

 מה לגבי טיפול בבני אדם?

אחד החוקרים, ד”ר בנימין מרסלנד אמר ל- BBC כי חלק מההבדלים שנגרמו על ידי תזונה עשירה בסיבים כבר נצפה בבני אדם, על ידי השוואת דיאטות באירופה ובורקינה פאסו. לדבריו “יש סבירות גבוהה מאוד שזה עובד בבני אדם, את העיקרון הבסיסי של יכולתם של סיבים תזונתיים להפוך לחומצות שומן קצרות שרשרת ידוע לנו, אבל אנחנו לא יודעים איזו כמות של סיבים תזונתיים ואילו ריכוזים של חומצות שומן קצרות שרשרת נדרשים כדי לגרום לשינוי”, ד”ר מרסלנד הוסיף כי “המחקר עדיין בימיו הראשונים שלו, אבל ההשלכות יכולות להיות מרחיקות לכת.”

צוות החוקרים בלוזאן חוקר גם את תפקידה של תזונה בדלקת ריאות לטווח ארוך כגון COPD, מחלה אשר הוגדרה כשלישית בהיקפי התחלואה בעולם בקטלניות שלה. התעשייה כבר לא מצליחה להתאפק ויש כמובן גם חלופה לדיאטות הסיבים התזונתיים – חומצות השומן נמכרות כתוסף תזונה.
אבל ד”ר מרסלנד מזהיר שמדובר ברתימה של העגלה לפני הסוסים “זה עבד בעכברים אבל יש עוד הרבה עבודה, עד שניתן יהיה לקבוע בוודאות שיש כאן יעילות בטיפול בבני אדם”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top