מנכ”ל הדסה: “אם ימונה חשב מלווה – אשקול צעדיי”

מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן מתנגד לתכנית ההבראה המתוקנת של בית החולים לדבריו, היום (ב’) בכנסת “כשימונה חשב מלווה לבית החולים, אשקול את צעדיי. המינוי, מהלך מיותר שייקשה על ניהול בית החולים ויסרס את המנכ”ל”

"אשקול את צעדיי אם ימונה חשב מלווה", מנכ"ל הדסה, ד"ר אביגדור קפלן (יח"צ הדסה)
“אשקול את צעדיי אם ימונה חשב מלווה”, מנכ”ל הדסה, ד”ר אביגדור קפלן (יח”צ הדסה)

כל הגורמים המעורבים במשבר הדסה כבר הפנו אצבע מאשימה לעבר משרדי האוצר והבריאות כשהביעו את התנגדותם לתכנית ההבראה של הדסה, כן אותה תכנית שכבר קיבלה את הסכמת כולם והוגשה לבית המשפט. עכשיו הגיע תורו של המנכ”ל, ד”ר אביגדור קפלן. מהי החולשה של קפלן? מה לוחץ לו על העצבים? הדרישה של המדינה לכך שימונה חשב מלווה לבית החולים, כלכלן שיוודא שבית החולים אינו חוזר להתנהלותו הגירעונית.

בדיון בועדת הכספים של הכנסת אומר היום (ב’) קפלן “אחרי סך הכל  שנה של משא ומתן, הגענו להסכם מורכב ומסובך שיאפשר להדסה לחזור להיות היהלום שבכתר מערכת הבריאות.

ההסכם מוסכם על הרופאים, על העובדים ועל ההסתדרות הרפואית. הוא מגדיל את ההכנסות של הדסה ומצמצם את העליות שאינן תפעוליות. האוצר ומשרד הבריאות מתעקשים על הצמדת חשב מלווה להדסה,  חוק חובת מכרזים, הממונה על השכר, משטר תאגידי חדש, ימונה דירקטוריון חדש, אנשים עם כישורים מתאימים, ועדת ביקורת חדשה, ועדת שלושה מנציגי האוצר ומשרד הבריאות ומעל לכל, אמורים למנות חשב מלווה.

לא איש של בית החולים, מעבר לסכום מסוים, כל תשלום וכל התחייבות תאושר על-ידו, הוא ישתתף בישיבות הנהלה ודירקטוריון. זה יסרס את המנכ”ל, תפקיד שאיננו מתאים לבית חולים. אני רגיש לכספי ציבור לא פחות מהחשב המלווה. אין צורך בחשב מלווה כשיש ועדת השלושה שיכולה למנוע דברים”.

 קפלן לא רק מדבר, הוא גם מאיים ומוסיף: “אני אשקול את צעדיי ביום שייכנס חשב מלווה. איני מאיים בפיטורין, זה לא איומים אך אי אפשר לנהל בית חולים ואני נושא גם את דברי המנכ”ל הבא והבא אחריו. שום מנכ”ל לא יוכל לתפקד אם ישתקו אותו באופן הזה”.

 ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות והמנכ”ל הבא של המשרד פרופ’ ארנון אפק, אמר בדיון כי “קביעת הממשל התאגידי של הדסה, בחירת הדירקטוריון, היו”ר והמנכ”ל. בנוסף, שמירת המצוינות של הדסה. אין יותר שר”פ במיון, דבר לא הוגן לחלוטין. נושא השר”פ בכלל ימשיך להידון אך בוועדת גרמן. כאן הסדרנו מצב קיים אך לא לשנות סדרי עולם בכלל ולכן נושא השר”פ באופן כללי יידון בוועדת גרמן”.

“זה רק הסוף של ההתחלה”

סמנכ”ל תכנון ותקצוב במשרד הבריאות, יאיר אסרף אמר ש “הממשלה תעמיד מימון לפיצויי פרישה, עד 190 מיליון ₪, הוצבו יעדי הכנסות וגם בכך הממשלה תסייע, מימון חדרי לידה בהר הצופים, תמיכה על-מנת לייצר הכנסות לבית החולים. הממשלה תסייע במימון שכבת הגנה נגד תביעות על רשלנות רפואית”.

אסרף הוסיף ש “כ- 100 מיליון ₪, הובטחה המשך התמיכה של הוועדה לתכנון תקצוב של המועצה להשכלה גבוהה במרכיב הממשלה במימון האוניברסיטה במסגרת בית החולים, לשימור בתי הספר, הרופאים המתמחים וכו’. לגבי נכסיי נדל”ן, הממשלה תרכוש מהדסה הרבה נכסיי נדל”ן ברחבי ירושלים שנמצאים בבעלותו. סה”כ המדינה משתתפת בהסכם במעל 1 מיליארד ₪”.

מנכ”לית נשות הדסה בישראל,  אודרי שמרון אמרה ש “ארגון נשות הדסה משתתף אף הוא בכ- 1 מיליארד ₪ בתכנית ההבראה של הדסה. נמשיך ונתרום לפרויקטים מיוחדים ולמחקר וכד'”.

 יו”ר ההסתדרות הרפואית, ד”ר ליאוניד אידלמן הסתייג מהסיום המתקרב של המשבר ואמר שהוא “מודה לוועדת הכספים על הסיוע והתמיכה בהגעה להסדר. אך המשבר בהדסה טרם הסתיים. זה רק הסוף של ההתחלה. חישבנו את התרומה של הרופאים במהלך המו”מ בכחצי מיליארד ₪ על-מנת להציל את הדסה”. ד”ר אידלמן קרא לוועדת הכספים להמשיך ולעקוב אחר יישום ההסכם, כיוון ש”מחר מחרתיים האוצר ייסוג מהתחייבותו להשקיע בהדסה”, לדבריו.

חברי הכנסת היו חלוקים בשאלת החשב המלווה:

ח”כ אילן גילאון (מר”צ) אמר “הייתי מצפה שעם 1.3 מיליארד ₪ היו עושים קצת יותר למען שירותים בריאות ציבוריים. זו החמצה של הזדמנות בסכום כזה. החשש שלי שזהו פתרון ביניים ואין כאן פתרון כולל. אנחנו לא יודעים איזה בית חולים אחר נמצא זמן קצר לפני משבר דומה. היה צריך לעשות הרבה יותר כמוזרם כסף כה גדול למערכת”.

 ואילו  ח”כ משה גפני (יהדות התורה) אמר ש “אי אפשר להחזיק כך מערכת בריאות, כשלא רוצים לתת כסף והתוצאה שבסוף נותנים הרבה יותר כסף כי לא נתנו הרבה פחות בעוד מועד. אני חולק על המהלך של חשב מלווה, מדובר באיזו אובססיה של האוצר, כשנותנים כסף מצמידים חשב מלווה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top