לא מצחצחים שיניים בקביעות? סכנת התקף לב

מחקר חדש וראשון מסוגו מגלה לנו את הקשר בין בעיות בחניכיים לבין מחלות לב: חיידקים שמקורם במחלות חניכיים נמצאו קשורים בהעלאת רמות הכולסטרול, בדלקות בעוקרים ובמחלות לב, המעלות את הסיכון ללקות בהתקף לב

מזלזלים בבריאות הפה? צפו פגיעה בלב (אילוסטרציה)
מזלזלים בבריאות הפה? צפו פגיעה בלב (אילוסטרציה)

חשבתם שבריאות השיניים זה “בקטנה”? אז חשבתם. הולכת ומתחזקת ההבנה בקרב רופאים שגוף האדם הוא גוף אחד, הכל קשור בהכל ואי אפשר לזלזל באף איבר. גם צחצוח שיניים בקביעות ושמירה על הגיינת הפה, הן פעולות מצילות חיים.

המדענים גילו כי החיידקים הגורמים למחלת חניכיים יכולים להתפשט בזרם הדם אל הלב ואל אב העורקים, העורק הגדול ביותר בגוף.
הנוכחות של החיידקים במקומות  אלה גם גרמה לעכברי מעבדה לעלייה בכולסטרול ולדלקות באותם עורקים, גורמי הסיכון העיקריים למחלות לב.
החוקרים מאחורי המחקר טוענים הממצאים שלהם יכולים לעזור לייצר דרכים חדשות לאבחון וטיפול במחלות לב.
אירינה ולסקו, סטודנטית לתואר שני באוניברסיטת פלורידה קולג’ לרפואה, שהציגה את הממצאים של המחקר החדש בכנס השנתי של האגודה האמריקנית למיקרוביולוגיה, אמרה: “אנו מדווחים על ראיות לכך שכניסתם של חיידקים דרך הפה למחזור הדם בעכברים – מגביר את גורמי הסיכון למחלת לב טרשתית. התקווה שלנו היא שאיגוד הלב האמריקאי יכיר בקשר הסיבתי בין מחלת פה ובין הסיכון המוגבר ללקות במחלות לב”. לדברי ולסקו, “זה יכול לשנות את האופן שבו הרופאים יאבחנו ויטפלו בחולים במחלות לב”.

מחלת חניכיים היא מצב שכיח שבו החניכיים נפוחות, כואבות או נגועות, והיא מנת חלקם של מבוגרים רבים בעולם. בבריטניה לבדה ההערכות מדברות על כך שיותר ממחצית מכלל המבוגרים סובלים ממחלת חניכיים ורוב האנשים חווים אותה לפחות פעם אחת בחייהם.

במחקר הנוכחיעקבו החוקרים אחר עכברים שהיו נגועים בארבעה סוגים מסויימים של חיידקי מחלות חניכיים. המחקר הוא חלק ממחקר גדול יותר על ההשפעות של מחלת חניכיים על הבריאות הכללית , במעבדה של ד”ר לקשמיה קסבלו במחלקה לפריודונטיה באוניברסיטת פלורידה.

ד”ר קסבלו אמר לטלגרף הבריטי ש”ברפואה המערבית יש נתק בין בריאות פה ובין הבריאות הכללית בשאר חלקי הגוף. רפואת שיניים היא תחום נפרד של מחקר הנפרד מחקר הרפואה, הפה הוא השער לגוף והנתונים שלנו מספקים פיסה נוספת של גוף הולך וגדל של מחקרים המצביעים על קשר ישיר בין בריאות הפה ובריאות הגוף כולו”.

אלכסנדרה לוקאס, קרדיולוגית מאוניברסיטת פלורידה שהשתתפה במחקר אמרה “הכוונה שלנו היא להגביר את מודעות הרופאים לקשר שבין זיהום חיידקי הפה ומחלות לב. הבנת את החשיבות של טיפול במחלת חניכיים בחולים עם מחלות לב, תוביל למחקרים עתידיים ולהמלצות לתשומת לב קפדנית לבריאות הפה, כדי להגן על מטופלים מפני מחלות לב”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top