ל”ג בעומר: מדריך הישרדות

בהר מירון מקובצים כבר עכשיו אלפי מתפללים לקראת הילולת ל”ג בעומר שתחול במוצאי שבת. אנשים רבים רואים בחג הזה חג שמח שבו חוגגים כל הלילה בחוץ לצד המדורה, אבל ניסיון העבר מלמד שישנה עליה בכמות הפציעות ברחבי הארץ וגורמי ההצלה מזהירים מפני שלל סכנות האורבות לכם ולילדיכם בלילה השמח הזה. התייבשות, הכשת נחש, כוויות, שאיפת עשן ופגיעה בעיניים

זהירות, ל"ג בעומר (אילוסטרציה)
זהירות, ל”ג בעומר (אילוסטרציה)

ל”ג בעומר הוא סוג של הילולה בפני עצמה מבחינת אבטחה ומתן עזרה ראשונה מבחינת ארגוני ההצלה.  מאיחוד הצלה נמסר הבוקר (ו’) שבהר במירון כבר החלו מקרי הפציעות השונים לקראת ל”ג בעומר. “עד כה טופלו  15 מקרים רפואיים, מדובר במקרה של אדם שהתחשמל במהלך העבודות במקום, ומקרים נוספים של פציעות, חבלות, התעלפויות, בעיות נשימה, ועוד”

בישוב מירון נמצאים כבר כעת ע”פ הערכות אלפי מתפללים והכוננות בשטח בעיצומן לקראת השבת הקרובה ול”ג בעומר, רופאים פרמדיקים וחובשים המתנדבים באיחוד הצלה פועלים במקום במשמרות סביב השעון בכדי להעניק טיפול רפואי לחוגגים בעת הצורך”.

מחדר המיון במרכז הרפואי זיו נמסר, כי מ”בין הפגיעות הבלתי מכוונות, כוויות הן הגורם הרביעי בשכיחותו לתמותה בילדים בגיל 0-14 שנים והן מהוות 5.3% ממקרי התמותה ולכן אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע”.

ממגן דוד אדום נמסר שבערב ל”ג בעומר יסיירו מתנדבי מד”א בין המדורות ברחבי הארץ, וישגיחו על אמצעי הזהירות הנדרשים.

מנכ”ל מד”א, אלי בין, הנחה לתגבר את תחנות מד”א בחובשים ובאמבולנסים כדי לתת מענה למספר הקריאות הגדול שמתקבל במד”א מדי שנה בעקבות כוויות וקשיי נשימה.

גם השנה, מבקשים במד”א מההורים להיצמד למדורות הנוער והילדים, על מנת להשגיח גם על האש וגם על מנת למנוע מקרים של אלימות בין בני נוער שעלולים לעלות בחיי אדם.

 אז איך נזהרים בל”ג בעומר? הנחיות מד”א:

להזעיק את מד"א (יח"צ)
להזעיק את מד”א (יח”צ)

היזהרו בעת איסוף הקרשים:

 • ·        אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.
 • ·        אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים.
 • ·        אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים.

 מקימים מדורה? שימו לב:

 • ·        הקפידו שאדם מבוגר ילווה את תהליך הקמת המדורה למניעת פגיעות.
 • ·        יש לקבוע את מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, ובמרחק בטחון סביר ממבנים וממתקנים.
 • ·        אין להבעיר מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
 • ·        יש לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.
 • ·        אין להעמיד את הקרשים לגובה, היות שהם עלולים לפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.
 • ·        מומלץ לגדר את המדורה באבנים על מנת שהאש לא תתפשט, האבנים יהוו גם מחסום לכניסת הילדים לשטח המסוכן.
 • ·        מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.
 • ·        הבערת מדורה בחורשות וביערות מותרת רק במקומות מסומנים, המיועדים למטרה זו.
 • ·        רצוי להצטייד בסלולרי או לוודא שבקרבת מקום נמצא טלפון שממנו אפשר יהיה להתקשר למד”א בטלפון חירום 101 בעת הצורך.
 • ·        מומלץ להצטייד בתיק עזרה ראשונה תקני של מד”א
 • ·        יש להחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.

 במהלך המדורה:

 • ·        יש למנות מבוגר אשר יהיה אחראי על הבערת המדורה וישגיח על הילדים.
 • ·        יש להרחיק כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק ו/או מיכלי גז.
 • ·        הדלקת המדורה תעשה באמצעות לפיד מתאים ע”י מבוגר, תוך שמירה על הבטיחות.
 • ·        אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה.
 • ·        הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מירבית ע”י מבוגר.
 • ·        אין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. פעולה זו מסוכנת מאוד ועלולה לגרום להתלקחות בני אדם.
 • ·        יש להרחיק את הילדים ממקור האש על מנת למנוע כוויה. אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.
 • ·        אם אחזה אש בבגדיך, עצור ואל תרוץ! שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע ו”לחנוק” את האש, יש להקפיד להשאיר את ראש הנפגע חשוף על מנת למנוע חנק.
 • ·        אין לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש.
 • ·        במקרה של כוויה יש לקרר את המקום במים זורמים לחייג למד”א בטלפון חירום 101 – יש להישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד”א למקום.

 יושבים מסביב למדורה? הקפידו על כללי הבטיחות:

 • ·        הפעלות ופעילויות לילדים יש לבצע במרחק מה מהמדורה ולא מסביבה.
 • ·        את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע”י מבוגר, לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה,  תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

 

בסיום הקומזיץ:

 • ·        יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, ע”י שפיכת חול או מים.

על מנת לשמור על בטחון הציבור, מפרסם מד”א, כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה מאש:

1.      במידה ואש אחזה בבגדיו של אדם יש להשכיבו על הקרקע ולגלגלו בעפר או לכבות את האש במים רבים. אפשר גם להחניק את האש על ידי כיסוי הנפגע בשמיכה רטובה, או במגבת גדולה כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף.

2.      אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה. במקרה של כוויה באזור מוגבל בגוף יש לקרר מיד במים זורמים או להניח רטיות קרות ולחות  (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בגד. אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.

3.      במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים.

4.      מומלץ לנעול נעלים שלמות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצות עם שרוולים, כדי להגן על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ורמשים שונים הנמשכים לאור וחום המדורה.

5.      בשל העשן הסמיך העולה מהמדורות ונושא איתו עפר רב שנחשב מסוכן לבריאות, ממליץ מד”א לקשישים, לנשים בהריון, חולי לב, ריאות ואסטמה וכן לפעוטות להסתגר בבתים עם חלונות מוגפים.

6.      יש להימנע מלהחזיק משקאות אלכוהוליים בסמוך לאש, או חלילה להשליכם לאש, מחשש להתלקחות. בנוסף, יש להימנע מלהשליך לתוך האש מיכלים, פחיות ובקבוקים שעלולים להתפוצץ ולגרום לנזק רב.

ומה עושים כשכבר נפצענו?

התייבשות

אם מישהו לידכם סובל מחולשה כללית, הזעה, כאבי ראש, בחילות והקאות, דופק ונשימה מואצים  – הוא לוקה בהתייבשות.

במקרים מתקדמים ייתכנו דיכוי הכרתי, פרכוסים והפרעות בקצב הלב  המהווים סכנת חיים עבורו. אז מה עושים במקרה של התייבשות?

מעבירים את הנפגע למקום מוצל וקריר, דואגים למנוחה מוחלטת שלו, בשכיבה או בישיבה, מקפידים לתת לו שתיה מרובה, מומלץ שתיה ממותקת. אם הוא לא מתאושש יש לחייג מיד ל –  101 ולהזעיק את מד”א.

במקרים של חוסר הכרה: יש לחייג 101, להעביר את הנפגע למקום מוצל וקריר, לשמור על נתיב אויר פתוח ולדאוג לקירור הנפגע.

כוויות

כוויה יכולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לאש, מים רותחים או כל מקור חום אחר, בנוסף היא יכולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים ודרגות הפציעה השונות משתנות בהתאם לרמת החשיפה ולגיל הנפגע.

מה עושים במקרה של כוויה? שוטפים במים זורמים (פושרים), מכסים בתחבושת סטרילית או בסדין נקי או מגבת נקיה ומפנים לבית החולים. בכוויות בדרגה ראשונה בלבד (כלומר בפגיעה בשכבה החיצונית של העור, כתוצאה מחשיפה מרובה לשמש) – ניתן למרוח אלוורה או תכשירים, שלא על בסיס שמן, להרגעת העור.

בכוויות נרחבות ובפרט אלה המערבות את הפנים, הצוואר, החזה, הבטן או את איברי המין: יש לחייג מיד למד”א 101 , לדאוג לאבטח את דרכי הנשימה של הנפגע ואם הוא מפסיק לנשום, יש להתחיל מיד בפעולות החייאה.

הכשת נחש

אלה התסמינים שצריך לשים לב אליהם: סימני הכשה (שיניים/ שריטות / נפיחות מקומית), כאב מקומי, ייתכנו פסים אדומים ממקום ההכשה כלפי מעלה, תחושת נימול ועקצוץ, חולשה כללית, הזעה, בחילות והקאות, דופק ונשימה מואצים, פרכוסים, הפרעות בקצב הלב ודיכוי הכרתי עד לאבדן הכרה.

אז מה עושים במקרה של הכשה? לחייג מיד למד”א 101, להעביר את הנפגע למקום בטוח, לדאוג למנוחה מוחלטת שלו ולהרגעתו, להסיר בגדים ותכשיטים מהגפה הפגועה/ האיבר המוכש, לקבע את האיבר המוכש לאיבר בריא, לוודא כי אכן מדובר בהכשת נחש (לחפש את סימני ההכשה) ולנסות לשחזר עם הנפגע את תאורו של הנחש (צבע, סימנים מיוחדים, פסים)

מה בשום פנים ואופן לא עושים?

לא חותכים את מקום ההכשה, לא מוצצים את הארס, לא מניחים חסם עורקים, לא נותנים לנפגע מזון או שתיה, לא רודפים אחרי הנחש.

שאיפת עשן

כל נפגע שיצא ממקום סגור שהיתה בו שריפה, נחשב לנפגע שאיפת עשן. התסמינים הם: קוצר נשימה, סימני פיח, צרידות בקול, בצקות בדרכי האויר.

מה עושים במקרה של שאיפת עשן?

מזעיקים מיד את מד”א (101), שומרים על דרכי האוויר של הנפגע, במקרה שבגדי הנפגע עולים באש יש להנחות אותו להתגלגל על הקרקע על מנת לכבות את הלהבות, יש להסיר את בגדי הנפגע ולהוריד טבעות וחפצים או דברים לוחצים ולהמתין לצוות ההצלה.

פגיעות בעיניים

כיצד לטפל בפגיעה בעין? ראשית כל, יש לשטוף היטב את הידיים, אין לשפשף או להפעיל לחץ על העין, לשטוף את העין במים זורמים במשך כ- 15 דקות ובכל – 5 דקות יש לבדוק אם העצם הזר יצא מהעין. לאחר יציאת הגוף הזר יש לפנות בכל מקרה לרופא עיניים מחשש לפגיעה בעין.

במקרים של גוף זר תקוע בעין: יש לכסות את העין באמצעי סטרילי, אין לנסות להוציא את הגוף הזר ואין להפעיל לחץ על העין.

בכל מקרה של פגיעה כתוצאה מחומר כימי, יש לפנות לרופא עיניים בדחיפות

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top