הדסה: העובדים הגיעו להסכמות עם ההנהלה

אחרי יומיים של עיצומים ופעילות במתכונת חירום, אחרי איומים בהתנגדות להסדר ההבראה ובהליכה לקראת פירוק בית החולים הדסה, היום (ה) הצליחו בהנהלת הדסה לסגור את כל הפינות ולהגיע להסכמות גם עם הרופאים וגם עם האחיות ועובדי המנהל והמשק. ביום שלישי אסיפת נושים שתקבע את גורל בית החולים

רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון  (צילום: כרמית ראובן)
רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

זה טיבו של המשא ומתן בהדסה: אתמול היה נדמה שבית החולים לא ישרוד את המלחמות הקשות באסיפת הנושים הצפויה. הרופאים שברו את הכלים ולא משחקים ועובדי המנהל והמשק והאחיות החלו לנקוט עיצומים במחאה על שינויים שהאוצר הכניס בהסדר שאליו הגיעו עם ההנהלה. המדינה ישבה בצד ולא התערבה יותר מידי בתחילתו של המשא ומתן. העדיפו לתת להנהלת בית החולים להגיע להבנות עם העובדים.

כשבית המשפט התערב והבהיר שעל המדינה להיות צד פעיל יותר במשא ומתן, נכנס סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב לשולחן המשא ומתן והבהיר להנהלת הדסה מהן הדרישות שלו, לפני שהוא משחרר תקציבים להצלת הדסה.

בר סימן טוב מכיר את הסיטואציות הללו. כולם שמחים ומאושרים עד שהוא נכנס לתמונה, וזה אכן מה שקרה. אז הצדדים נפגשו שוב, חישבו את המסלול מחדש והגיעו להבנות. בינתיים. ההוספיס בהדסה לא ייסגר, הכספים שיקוצצו משכר העובדים יחשבו כהלוואה ולא מענק, והמדינה מתחייבת להחזיר את הכספים הללו אם תהיה עמידה ביעדים.

המדינה גם דורשת להכניס לבית החולים חשב מלווה שיוודא שכספיה לא מושקעים בבור בלי תחתית שבסופו של דבר ישאב את כל הגורמים לנקודת ההתחלה בעוד כמה שנים.

במשא ומתן אינטנסיבי שנמשך עד לשעות הקטנות של הלילה (ה) הגיעו להבנות עם העובדים שכבר איימו בהתנגדות להסכם ההבראה באסיפת הנושים וכן בהפסקת עבודה אם בית החולים יחל בתהליכי פירוק.

בבוקר, עובדי בית החולים הנותרים, כלומר האחיות ועובדי המנהל והמשק החריפו את העיצומים שלהם שבאו לידי ביטוי אתמול (ד’) באסיפות הסברה ושיבוש הפעילות התקינה בבית החולים  והבוקר זה התקדם לעבר עבודה במתכונת חירום בלבד.

הפנייה מההנהלה לא איחרה להגיע ובשעה 11:00 בבוקר התישבו הצדדים בבית ההסתדרות בתל אביב כדי לסכם – שוב – את  כל הסיכומים. כעת, כשהם דורכים על ביצים על מנת לא לשבור את המצב הנדיר הזה שבו כולם מסכימים, או לפחות לא מתנגדים לתכנית ההבראה, הנאמנים יכולים להגיש את התכנית שגיבשו לאסיפת הנושים ביום שלישי הקרוב וביום רביעי, יפגשו כולם שוב בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top