ועדת הכספים על הדסה: “עד שייצא עשן לבן”

בדיון אחרון בהחלט לפני אסיפת הנושים שתקבע את גורל בית החולים הדסה, קראה ועדת הכספים לכל הצדדים להגיע להסכם. יו”ר הוועדה סלומיאנסקי: “אם תשבו בחדר סגור ולא תצאו עד שייצא עשן לבן – זה ייפתר”

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ”ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

ישורת אחרונה? זה כבר צמד מילים שאף אחד לא מעז להוציא מפיו בהקשר של משבר הדסה. אבל הסוף, זמני ככל שיהיה, בהחלט נראה באופק.

ביום חמישי הקרוב תתקיים אסיפת הנושים שתקבע אם לקבל את ההסכם שהציעו הנאמנים עו”ד אשר אקסלרוד ועו”ד ליפא מאיר – או להתחיל בהליכי פירוק.

הרופאים הם למעשה “המוקש האחרון” בפני ההסכם הזה. ועד יום חמישי, אפשר עדיין להגיע עימם להסכמות. אבל אם לא, האפשרות שבית החולים הדסה יפורק מתקרבת לתחום ההיתכנות שלה. אם בית החולים יתחיל בתהליכי פירוק, הרופאים לא ימשיכו לעבוד. משמעות הדבר היא שכבר בתקופת הפירוק, בית החולים יחדל מלהתקיים.

מה הרופאים רוצים? הם רוצים שיחזירו להם את הכסף, בעיקר את זה שנלקח מקרנות המחקרים שלהם, הם רוצים לא להיות מחויבים לשר”פ בתוך הדסה והם רוצים שלא יסגרו מחלקות.

מה המדינה רוצה? היא רוצה שימונה חשב מלווה לבית החולים. מישהו שיוודא שהסאגה היקרה הזאת לא תחזור על עצמה. המדינה רוצה שיהיה קיצוץ דרמטי בשכר ובעיקר היא רוצה להימנע ממראית העין – היא לא רוצה להיראות כמי שקל  “לסחוט” ממנה כספים בעת משבר, על מנת שלא יקרה מצב דומה עם גורמים אחרים בעתיד.

מה הסיכויים שיגיעו להסכמות לפני אסיפת הנושים? קלושים מאוד. יותר סביר להניח שאסיפת הנושים תידחה, או שבית המשפט יעניק איזו שהיא הארכה מלאכותית ללוח הזמנים של המשבר הזה, כדי לאפשר לניסיונות האחרונים להציל את הדסה לעשות את שלהם.

בדיון שהתקיים היום (ג’) בוועדת הכספים של הכנסת אמר יו”ר הוועדה, ח”כ ניסן סלומיאנסקי “אם המדינה תגיע להסכמה עם הרופאים – יהיה הסכם. נראה לי שאם תשבו בחדר סגור תצאו משם עם הסכמות, כי הבעיות הגדולות מאחורינו. המדינה ונשות הדסה חברו יחד ומוכנות לתת את הסכום האדיר להחזרת הדסה למסלול. נותרו פערים קטנים”.

סלומינסקי קרא לסגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ולשאר הצדדיים למו”מ, לשבת יחדיו עד יום חמישי ברציפות. “אם לא, אזי ביום שני בבוקר נחדש את הדיון, אך אז זה יהיה סיפור אחר וינהלו את זה מי שאנחנו נבחר. אולי ללא 1.350 מיליארד השקלים שהמדינה הסכימה להשקיע. על הצדדים לוותר מעט ולגמור את הסיפור הזה עד יום חמישי”.

בר סימן טוב: “מברכים על כך שהרופאים ויתרו על השר”פ

שרת הבריאות, יעל גרמן אמרה ש “כשהממשלה אמרה שלא תיתן להדסה ליפול אמרה זאת ברצינות. היה ברור שנשקיע כספים. לאט לאט התברר שלא ניתן להוציאו ממשבר מבלי שהמדינה תכניס את היד לכיס ותוציא מאות מיליונים. 700 מיליון ₪ השנה וסה”כ 1.3 מיליארד ₪ עד 2020, כשתכנית ההבראה תסתיים. דרישת המדינה היא שיהיה חשב מלווה, כיוון שכשהמדינה מוציאה מעל מיליארד ₪ תרצה לעקוב שהכספים הולכים למטרות לשמן יועדו ושאנו על דרך המלך בתכנית ההבראה. אני קוראת בעיקר לעובדים לבוא להצביע בעד ההסכם ולצאת לדרך חדשה ולהעמיד את הדסה על הרגליים”.

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, אמר בדיון “השקעת המדינה בבית החולים היא חסרת תקדים והרבה יותר ממה שתכננו. לא רק לשמר את בית החולים כמרכז רפואי אלא גם כמרכז מצויין כולל מחקר והוראה ופחות פעילות פרטית. אם מבנה ההוצאות שלו היה דומה לשאר בתי החולים לא היה מגיע למצב הנוכחי. למרות הרבה עיוותים גם במבנה השכר הסכמנו להאריך את הסכם ההבראה, למרות שכרוך בהמון משאבים של המדינה. אנחנו מוותרים גם על הגשמת החלום להעביר אותו לקופת חולים. אבל רוצים שבהזדמנות שאנחנו משקיעים לא נמצא עצמנו שוב באותו מצב בעוד שנתיים. בעניין השר”פ, רוצים להפוך את בית החולים ליותר ציבורי. הרופאים אמרו שהם מוותרים על השר”פ ואנו מברכים על-כך. זו בשורה לתושבי ירושלים. שמחים שלא יהיה שר”פ וככל שיהיה רק אחר הצהריים ולא מהמיון. לא נסכים להגדלת הפעילות הפרטית, שכסף ציבורי יממן תשתיות ופעילות פרטית”.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת שנכח גם הוא בדיון אמר “אנחנו בסוף תהליך. במו”מ יש לפחות 8 גורמים ובסוף תושבי ירושלים. האתגר הגדול היה לייצר מתווה מתכנס, דרך חדשה להדסה. נפל דבר כי ממשלת ישראל נכנסה לשותפות עם הדסה. זו בשורה אמיתית. ההסכמות על הכסף הגדול מאחורינו. גאה בוועדים,  כי הבינו שכל אחד יתרום את חלקו”.

יו”ר ההסתדרות הרפואית, ד”ר ליאוניד אידלמן אמר “הרופאים בהדסה בפעם הראשונה בהיסטוריה מוכנים לתת יד להסכם ולרדת מרמת השכר של כל הרופאים במדינה. הרושם שלי היה מאוד אופטימי שניתן להגיע להסכם, בניסוח אחר וכד’ ופתאום באה שנה של המדינה שזה סיכול של ההסדר וזה הדרך לפירוק. ההתנהלות של המדינה כאן היא ביזיון. שנה ניהלנו מו”מ וידעו מה קורה ופתאום משנים הכל, יומיים לפני אסיפת הנושים. דוחפים אותנו לפירוק של הדסה. זה ביזיון ואני פניתי למבקר המדינה לבדוק את ההתנהלות של המדינה. עכשיו האוצר יחליט שניתוח שצריך להימשך 12 שעות לא ניתן להתחיל בבוקר למשל”.

מנכ”ל בית החולים הדסה, אביגדור קפלן אמר “בית החולים כבר שנתיים במשבר ומקבל הנשמות מלאכותיות. ניהלנו משאים ומתנים ארוכים ולקחנו עלינו יעדים מאתגרים. 2/3 של ההסכמות זה ויתורים שלנו ושל העובדים. אך לא ניתן לחיות עם מצב שמנכ”ל בית החולים רוצה לקדם שירות בריאותי חיוני מסוים אך יש גורם נוסף, סמכות חתימה,  שיאמר לו זה לא תואם את תכנית ההבראה ולכן פוסלים את הנושא. כל הנושא של חשב מלווה מתאים לעיריות או לגופים אחרים. כאן מדובר בחיי אדם. לא זו הדרך לפתור את המשבר בהדסה”.

ליצמן: “למה לא מכריחים את מאוחדת לעבוד עם הדסה?”

חברי הכנסת ליצמן וריבלין בוועדת הכספים, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
חברי הכנסת ליצמן וריבלין בוועדת הכספים, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

ח”כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר “יש קופת חולים אחת (מאוחדת (א”ק)) שמחרימה את הדסה, שהיא הכי גדולה בירושלים, עם הכי הרבה חברים ומשרד הבריאות לא עושה דבר על-מנת להכריח אותה. וזה גורם נוסף לגירעון של בית החולים. הרופאים עשו תרגיל טוב, שהם מוותרים על השר”פ, הם יתחילו לרדת לת”א לאסותא או למקומות אחרים. הם ירדו מהמשכורת שלהם? מי יפסיד? אנשי השוליים שלא יוכלו לרדת למרכז. שוועדת הכספים תקרא לכל הצדדים להמשיך את המו”מ היום ולהתכנס שוב מחר בבוקר”.

ח”כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) הוסיף “אני מבין את איום הפירוק, אך לא ניתן לפרק את הדסה, אך מצד שני לא יתכן שינצלו את הידיעה הזו על מנת להתחפר בעמדות. לרופאים: לא כל דבר נוכל לעזור לכם. עוד מעט יבואו גם בתי חולים אחרים, למה להם ולא לנו”.

מיכל בירן (העבודה) אמרה “שורש הבעיה התת-תקצוב של המדינה את נושא הבריאות. אבל אם שמים את הכסף שלי, אז המדינה צריכה לקחת חלק מהבעלות. לא מספיק מניית זהב אלא ניהול ממשי בהתנהלות היומיומית. יש לוודא שבעלי המשכורות הנמוכות בהדסה לא ישלמו את מחיר ההסכם”.

השרה גרמן השיבה בעניין קופת חולים מאוחדת “הייתה שיחה טובה ין מנכ”ל מאוחדת למנכ”ל הדסה. אנחנו בעניינים ומאוחדת תחזיר את כל מטופליה להדסה. בעניין המשבר כולו, גם שר האוצר וגם רה”מ מעורבים ומעודכנים בכל מהלך. ברור שצריכה להיות בקרה על הכספים שהמדינה מעבירה. אני אופטימית”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top