רופאי הדסה: “לא רוצים יותר שר”פ בהדסה”

הרופאים בהדסה קיימו מסיבת עיתונאים בבניין ההסתדרות הרפואית ואמרו: “עשו לנו דמוניזציה, אנחנו לא כאן כדי להתעשר, אין בכוונתינו להמשיך לעשות שר”פ בבית החולים הדסה, אנחנו מתנגדים להסכם שנכתב מאחורי גבינו ולא נעבוד בתנאי פירוק. הערב (א’) תתקיים בפגישה נוספת בין הנאמנים לרופאים”

ראשי וועדי הרופאים בהדסה- ד"ר ארבל אלון, פרופ' מבורך וד"ר מזרחי עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, היום (צילום: כרמית ראובן)
ראשי וועדי הרופאים בהדסה- ד”ר ארבל אלון, פרופ’ מבורך וד”ר מזרחי עם יו”ר ההסתדרות הרפואית, היום (צילום: כרמית ראובן)

ד”ר לאוניד אידלמן אמר בפתח מסיבת העיתונאים בבית ההסתדרות הרפואית אותה נבחר לנהל קדנציה נוספת, לפני כשבועיים, ש”המרכז הרפואי הדסה נמצא במשבר. רופאים לא גרמו למשבר. כשרופאי הדסה עבדו ועשו עבודה נאמנה המדינה נרדמה בשמירה ועכשיו משרד האוצר משרד הבריאות והנהלת הדסה רוצים להטיל על הרופאים את הנטל ההסדר לא מקובל על הרופאים הוא לא מקובל על הרי הוא לא מקובל על רופאי הדסה, ההסדר גורם למשבר אמון בין הרופאים להנהלת הדסה”.

ד”ר אידלמן הוסיף ש”במהלך 7 שעות קיימנו דיונים עם וועדי הרופאים של הדסה והחלטנו שרופאי הדסה לא מעוניינים להמשיך לקיים שר”פ (שרותי רפואה פרטיים) בהדסה. הם רוצים לבטל את השר”פ הם רוצים זכות אלמנטרית, שהיא נחלת כל רופאי המדינה – להחליט בעצמם איפה הם רוצים לעבוד אחרי שעות העבודה.

לא רק שר”פ – לא יהיו הכשרות לסטודנטים בהדסה

ד”ר אידלמן רק סיים להבהיר את הנקודה של השר”פ וכבר הבהיר שלא השר”פ הוא העיקר בסיפור הזה לדבריו” רופאי הדסה החליטו שמרגע זה – הרופאים יפסיקו לקיים הכשרת סטודנטים בהדסה עד שהפתרון שהרופאים שואפים להגיע אליו יתממש בהדסה”.

“מי שחולם על פירוק הדסה, רופאי הדסה מודיעים לו כאן שיותר מ- 600 רופאים כבר חתמו על הצהרה על כך שלא יעבדו בהדסה בתנאי פירוק, כלומר אם הולכים לפירוק – כל הרופאים מפוטרים ואינם ממשיכים לעבוד בהדסה עוד יום נוסף”.

הרופאים ביקשו לשנות את התדמית שלהם במסיבת העיתונאים הזו, לדברי ד”ר אידלמן “לא רק כסף מעניין את הרופאים, רופאי הדסה מודיעים שההסדר הזה פוגע בחולים הכי חלשים כמו ההצעה לסגור את ההוספיס בהדסה, אנחנו מתנגדים לכך ולהרבה הצעות בהסדר החדש, אנחנו דורשים להגיע להסדר שיאפשר לשמור על רמת הרפואה בהדסה לשמור על DNA של הדסה ועל המוסדר שנותן מזור לתושבי ירושלים ובלי רופאים, לא ניתן לעשות זאת”.

יו”ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה “אנחנו כבר כמה חודשים מנסים להגיע להבראה של הדסה באופן כזה שגם יישמר את אופיו של המוסדר הזה כמוסד רפואי מפואר וגם לא יחסל אותו מיד לאחר שהסכמנו על עקרונות ההבראה הגיעו אנשי האוצר ושינו את זה. זה לא עניין של כסף הכסף הוא לא העניין העיקרי. ניסינו לשמור על המוסד הזה כפי שהוא. סוגיית ההוספיס למשל – לנו הרופאים קשה להודות בזה שאנחנו לא יכולים לעזור למישהו אבל בערוב ימיו, אנחנו חושבים שצריך שיהיה לו מקום ראוי למות בו. יושבים חבורת כלכלנים ומחליטים שלא יהיה הוספיס ולסגור מחלקה פסיכיאטרית, או לצמצם אותה והמשמעות שלה היא משמעות רוחבית על כל בתי החולים ואני מצטער שההחלטות האלו התקבלו לא באמצעות חזון רפואי כי אנחנו רוצים הבראה להדסה לא רק במישור כספי אלא גם במישור הרפואי”.

וגם כשכבר הגענו למסקנות ושמנו את ההיעלבויות בצד, הגענו לאותם קווים אדומים והם בהקשר של אותן מחלקות שנסגרות וכספים שנגזלים מאתנו בקרנות המחקר, אנחנו לא יכולים לחתום על הסכם כזה”.

ד”ר שגית ארבל אלון יו”ר ועד הרופאים הבכירים  אמרה “לצערי במהלך יחצני מבריק הצליחו להסיט את האש כלפי הרופאים לאורך כל המאבק – ספרנו מהלומות עשו לנו דמוניזציה כאילו כל תכליתנו היא להתעשר על גב החולים ולא כך הדבר. לצערי רוב הרופאים לא הגיעו לרפואה כדי להתעשר, אחריותה של מדינת ישראל היא להעניק שרותי רפואה טובים למיליון ומאתיים החולים של אזור ירושלים והסביבה,כמו שאמר פרופ’ מבורך, עשינו במשך שנה המון מאמצים למנוע את פירוק הדסה מי שמנסה לקבוע שאנחנו הגורמים לפירוק טועה ומטעה, אסור לגלגל את האשמה הזאת על הרופאים וגם אסור לקרוא לזה הסכם – זה לא דבר מוסכם הפגיעה האנושה בהון האנושי של בית החולים עולה על יתרונות כלל הגזירות –  היום הם מציעים להלאים לנו כספי מחקרים שעבדנו בעבורם, כדי לממן פעילויות ייחודיות בבית החולים ובהלאמה הזאת אין פגיעה ברופאים יש פגיעה בפעילות בית החולים”.

ד”ר מאיר מזרחי, יו”ר ועד הרופאים הצעירים בהדסה הוסיף ואמר “במהלך המשא ומתן שמענו לא פעם אחת את המשפט שאנשים באים לעבודה לא רק בשביל כסף אנחנו באים לעבודה גם בשביל הערך המוסף שאנחנו יכולים לתת לחולים. קרנות המחקר הללו משרתות אותנו הרופאים הצעירים. גזילה שלהן יגרמו לכך שהמחקר יילך ויידעך וזה לא ייאפשר לנו להתחיל מחקרים. לצערי תכנית ההבראה הזאת מביאה למצב שאנחנו לא רואים את האופק וכך יהיה גם האופק של הסטודנטים והחולים”.

קשישה בהדסה “צריך פה 40 אלף שקל כדי לא לסבול”

שר”פ: המחלה של מערכת הבריאות

Share This:

כתיבת תגובה

Top