איך מתמודדים עם חרדות של ילדים מבתי חולים?

יוזמה יפה: הסטודנטים בפקולטה לרפואה בצפת החליטו לעשות מעשה והקימו בית חולים לדובים, שייפתח מחר (ב’), אליו יוזמנו ילדים בגילאי גן כדי ללמוד על הפעולות הרפואיות שנעשות בבתי חולים ולהשתתף כרופאים מן המניין. בדרך הזו הם מבקשים להפיג את הפחד מרופאים ומבתי חולים

מטפלים בדובים ונלחמים בפחדים, סטודנטים לרפואה בצפת עם ילדי הגן (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
מטפלים בדובים ונלחמים בפחדים, סטודנטים לרפואה בצפת עם ילדי הגן (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

“ילדים יקרים! אם בבעלותכם בובה או דובי הסובלים ממחלה או פציעה כלשהי – אתם מוזמנים  להגיע עימם לבית חולים מיוחד במינו, ללוות אותם בין המחלקות השונות, לראות כיצד הם מקבלים טיפול מסור מהצוות הרפואי ולגלות שבית החולים הוא מקום שבו מקבלים עזרה ושאין סיבה לחשוש מפניו”

זה המסר העיקרי של המיזם החינוכי-קהילתי “בית חולים לדובים” אשר פועל בפקולטות לרפואה ברחבי הארץ החל משנת 2001.

מטרת הפרויקט להפיג פחדים וחרדות מפני טיפולים רפואיים ובתי חולים בקרב ילדים בגילאי גן (3-6), באמצעות שילובם בטיפול רפואי מדומה שמוענק לדובי שלהם. אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל יזמה לפני כשנה הקמה של בית חולים כעין זה בפקולטה לרפואה של בר-אילן בצפת ובעקבות ההצלחה, הוחלט לקיים את הפרויקט גם השנה.

יש דופק? סטודנטים וילדים בבית החולים לדובים בצפת (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
יש דופק? סטודנטים וילדים בבית החולים לדובים בצפת (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

“אנחנו לא ממציאים את הגלגל” ,אומר עידו סדרס יו”ר אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל. “הפרויקט הזה התחיל בכלל בנורבגיה והוא כבר קיים בכל העולם. בארץ התחילו עם זה באוניברסיטת בן גוריון לפני למעלה מעשור. סטודנט מהפקולטה שלמד בעבר באוניברסיטת בן גוריון ומכיר את המיזם היטב, הציע להביאו גם לגליל ובשנה שעברה החלטנו לנסות ולראות כיצד יגיבו הילדים. לשמחתנו, היה פשוט מצוין”, מתאר סדרס בהתרגשות, “הגיעו יותר מ-150 ילדים, מאזור צפת והגליל, הכל תקתק וכולם מאד נהנו. השנה השתדלנו שהפרסום יהיה נרחב, הפצנו את הבשורה בכל הגנים בעיר, בסיוע עיריית צפת אשר תומכת בפרויקט ואנו מקווים שההיענות תהיה אפילו גדולה יותר”.

אם יהיה צורך – ישימו גבס לדובי

הדובים כמטופלים לכל דבר ועניין (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
הדובים כמטופלים לכל דבר ועניין (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

האירוע, שיערך מחר (ב)  בין השעות: 16:30-19:30 בפקולטה לרפואה בצפת, ינוהל בידי סטודנטים לרפואה, סטודנטים למחקר וחברי סגל מהפקולטה. הסטודנטים יהיו ה’מטפלים’ ויידרשו לטפל בבעיות של הדובים. כל ילד יגיע עם בובה כלשהי, ימלא “טופס קבלה” שבו יציין מהי הבעיה הרפואית הדמיונית של אותה בובה וילווה אותה בעת קבלת הטיפול הרפואי המדומה במחלקה המתאימה. הסטודנטים ילוו את הטיפול בהסברים מפורטים וישיבו על שאלות הילדים.

“השנה יהיה מגוון רחב של עמדות טיפול”, מספרת סולי אלמקיאס, רכזת חברה ותרבות באגודת הסטודנטים לרפואה בגליל ומנהלת הפרויקט, “הפקולטה תשנה פניה ותהפוך לבית חולים צבעוני וידידותי לדובים. יהיו בה עמדת קבלה, חדר מיון, חדרי צילום רנטגן, מחלקות כירורגיה שבהן נדמה פרוצדורה ניתוחית, חדרי אשפוז, מחלקת אורתופדיה (בהן גם יגבסו את הדובים על פי מידת הצורך), מחלקות עיניים ואף אוזן גרון. ב’בית המרקחת’ יקבלו הילדים “תרופות” (סוכריות בריאות) והפתעות נוספות עבור הדובים והבובות”.

“יש חרדה בקרב ילדים”, מסביר עידו, “היא קיימת מכל תחום ברפואה, ברפואת שיניים יש אפילו מונח שנקרא ‘דנטופוביה’. מלמדים אותנו כל הזמן כמה צריך להיות קשובים לפציינטים שלנו ויש סבב ייעודי שבו אנו לומדים להתמודד עם כל סוגי הפחדים של ילדים. ברגע שהם לוקחים חלק בחוויה כזו ורואים כיצד מטפלים בדובי שלהם, זה מאד מרגיע אותם”.

הילדים משתתפים בטיפול המסור בדובים (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
הילדים משתתפים בטיפול המסור בדובים (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

 “כל האירוע צפוי להיות מאד חוויתי”, מדגישה סולי, “שירי ילדים ינוגנו ברקע וליצנים רפואיים יסתובבו במחלקות השונות ויבדרו את המשפחות. אנו מאמינים שבאמצעות חוויה חיובית ומעניינת, מפלס החרדה מפני טיפולים ובתי חולים ירד והפחדים יתפוגגו”.

טובה חסידים, תושבת צפת ואמו של שלו בן ה-5, ביקרה עם בנה בבית החולים הייחודי בשנה שעברה ומספרת שמדובר בפרויקט יוצא דופן: “הכל היה מאד מושקע, עד אחרון הפרטים. כל ילד קיבל המון תשומת לב מהסטודנטים שמגלמים את הרופאים. הילדים למדו על תפקידו של הרופא ועל משמעות הטיפול הרפואי בדרך מקורית, הם לא ישבו בכסא המפחיד של המטופל  – אלא למדו על התהליך הרפואי מהצד, קצת כמו הורים לאותן בובות שהביאו עמם. הפרויקט הזה מאפשר להם להכיר את בית החולים מזווית אחרת, פחות מאיימת ואפילו קצת מצחיקה. זה די מבדר בסך הכל כשאנשים מבוגרים עומדים ומטפלים בדובי, זה כמו משחק ילדים והכל נעשה בצורה מאד כיפית וחביבה. אני מתכוונת להשתתף עם בני גם השנה (הפעם עם דובון אחר) ואני ממליצה לכל ההורים לא לפספס את האירוע הזה”.

גם קובי בן-זקן שהשתתף בפרויקט בשנה שעברה עם בתו אדל בת ה-5,  מתכוון לחזור השנה והפעם עם שתי בנותיו. “לפני שהשתתפנו בפרויקט, אדל היתה נרתעת כשהיה עליה לעבור בדיקה או חיסון”, הוא מספר, “אבל לאחר שעברה חוויה שונה וכיפית בבית חולים (מדומה), משהו בגישה שלה השתנה. היא ראתה שם איך מגבסים את הבובה, עושים לה בדיקת דם, לוקחים לצילום רנטגן ועכשיו הכל נראה לה פחות מאיים. אני בכלל תכננתי לקחת השנה רק את בתי הקטנה אבל אדל התעקשה להצטרף, כנראה שהחוויה החיובית נחרטה בזיכרונה”.

הפרויקט “בית חולים לדובים” יתקיים מחר  בפקולטה לרפואה בגליל רח’ הנרייטה סאלד 8, צפת.

"מה יש לו" ילדים וסטודנטים לרפואה מטפלים בדובים (צילום: אוניברסיטת בר אילן)
“מה יש לו” ילדים וסטודנטים לרפואה מטפלים בדובים (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

Share This:

One thought on “איך מתמודדים עם חרדות של ילדים מבתי חולים?

  1. ניפלא. מרגש. נכון לעשות זאת. יוזמה ברוכה ומתוחכמת…!!!
    יישר כוחכם. בהצלחה..!!

כתיבת תגובה

Top