בן 15 הפריז בשתיית אלכוהול, מצבו קשה

עצמאות 2014: צוותים של מגן דוד אדום פינו לבית החולים במהלך הלילה נער שנמצא מחוסר הכרה בחוף ניצנים, לאחר ששתה כמויות גדולות של אלכוהול. מצבו מוגדר קשה

מכת מדינה. צריכת אלכוהול מופרזת בקרב בני נוער (אילוסטרציה)
מכת מדינה. צריכת אלכוהול מופרזת בקרב בני נוער (אילוסטרציה)
ערב יום העצמאות סימן עבור בני נוער רבים את יריית הפתיחה לחגיגת האלכוהול הגדולה. החוק בעניין הזה הוא בגדר המלצה, רבים מהם מצליחים להשיג בקבוקי אלכוהול גם בגילאים שבהם זה אסור, גם עם החוק קובע שאי אפשר לקנות אלכוהול בסופרים בשעות הערב והלילה. זה לא משנה להם, מישהו, מבוגר לא אחראי – עבריין של ממש  – כבר “ידאג להם”.
אמש (ב’) בשעה 21:51 נמסר למד”א מרחב לכיש על נער לאחר צריכת יתר של אלכוהול במתחם הקמפינג בחוף ניצנים. חובשים ופאראמדיקים של מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי ופינו לבית חולים ברזילי באשקלון נער, ילד,  כבן 15 במצב קשה, עם  הרעלת אלכוהול.
הפאראמדיקים של מד”א קובי זלצר ואריאל בוכבוט שטיפלו בנער סיפרו: “כשהגענו לחוף מצאנו נער כבן 15 שוכב על מזרון ים במצב של חוסר הכרה ככל הנראה על רקע צריכת יתר אלכוהול. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני במקום והעברנו אותו להמשך טיפול בבית חולים. נערים במקום סיפרו כי שתו כמויות גדולות של אלכוהול”.

מכת מדינה, לא פחות

 ממחקרים שנבחנה בהם צריכת אלכוהול בקרב  קטינים  עולה כי שיעור צריכת האלכוהול בקרב בני נוער בישראל נע בין 50% ל- 60%.
 אמנם בהשוואה לאירופה צריכת האלכוהול בקרב בני נוער בישראל מתונה יחסית, אבל עם זאת מתחקירים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי ישנה החמרה בכל הקשור לגיל התחלת השתייה בישראל, הגיל הזה הולך ויורד.
 19% – מכלל הבנים  ו-  8% מכלל הבנות טועמים את הטיפה המרה בפעם הראשונה בגיל 11. ישראל מדורגת בפרמטר הזה במקום השני באירופה, לפנינו רק אוקראינה.
עוד עולה מדו”חות הכנסת שבשנים האחרונות חל גידול בצריכת אלכוהול מופרזת הנמדדת בשיעורי ההשתכרות  המכונה “שתיית הבולמוס”  שתייה של חמש מנות משקה או יותר בתוך שעות – של בני נוער.
החוק בישראל אינו אוסר על קטינים לצרוך  אלכוהול, הוא אוסר מכירת אלכוהול לקטין ושידול של קטין לשתות אלכוהול. כחלק מהמאבק בצריכת אלכוהול האחראית העיקרית למקרי אלימות, הונחו על שולחן הכנסת  כמה הצעות חוק שמטרתן הטלת הגבלות נוספות על קטינים בכל הקשור לצריכת אלכוהול. גם בעולם מדינות שונות אימצו בחקיקתן הגבלות על צריכת אלכוהול בקרב קטינים, כדי לצמצם את התופעות השליליות הנובעות ממנה. בין ההגבלות: העלאת מחירי האלכוהול והעלאת המיסוי עליו, קביעת גיל מינימום לצריכת אלכוהול והגבלת הזמינות של משקאות אלכוהוליים, האם זה עוזר? לא במידה מספקת.
אף שלא נמצאה עד היום תיאוריה מדעית מובהקת המוכיחה קיומו של קשר בין שתיית אלכוהול לבין אלימות, מחקרים רבים מצביעים על כך שהקשר קיים.
אלכוהול הוא הסם המסוכן ביותר שלא נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, הוא אחראי כמעט לכל צקצוקי הלשון שלנו בשנים האחרונות, כאשר מודיעים בחדשות על הכאת קשישים ורצח בטיילת.
כל משרדי הממשלה מעורבים באחריות לטיפול בתופעה, לכולם יש “תכנית למיגורה”, שיהיה להם בהצלחה.

המשפחה בחגים: סיר לחץ המוביל להתמכרויות / אייל קארו

בריטניה: שוקלים לאסור שתיית אלכוהול על נשים בהריון

Share This:

כתיבת תגובה

Top