יובל הצילה את חייהם של ארבעה ילדים

 יובל ניזרי בת ה-11 נהרגה בתאונת דרכים והוריה החליטו לתרום את איבריה לאחרים. חייהם של ארבעה ילדים ניצלו בזכותם, במרתון השתלות שהתקיים במרכז הרפואי שניידר לילדים

בכל פעם שמדובר בהשתלת איברים, אין מנוס מכאב הלב הזה. בצד אחד של בית החולים צוהלים בני משפחה שקיבלו במתנה את יקיריהם, ובצידו האחר, לפעמים באותו מסדרון, כואבים בני משפחה אחרת ,את לכתו בטרם עת של מישהו יקר מאוד.

ד"ר ג'ורג' פרנקל, מנהל יחידת ניתוחי לב  (מימין) וד"ר גבי אמיר, מנתח לב בכיר (משמאל) במהלך ניתוח לב. (צילום: דוברות מרכז שניידר)
ד”ר ג’ורג’ פרנקל, מנהל יחידת ניתוחי לב (מימין) וד”ר גבי אמיר, מנתח לב בכיר (משמאל) במהלך ניתוח לב. (צילום: דוברות מרכז שניידר)

הסיפור הזה מקבל מימד נוסף של כאב, כשמדובר בילדים, וכך גם הגבורה של מי שמחליטים לתרום איברים ולהציל חיים – גדלה ומתעצמת.

יובל ניזרי ז”ל, היתה רק בת -11, כשתאונת דרכים קשה קטעה את חייה לפני כשבוע וחצי. יובל נסעה ברכב המשפחה יחד עם אימה ואחותה הקטנה, בת ה-7. מונית שרות שפגעה ברכבן כשפנו שמאלה ברחוב הרצל בראשון לציון, הותירה אותן פצועות במצב קשה. הן הובהלו לבית החולים  שיבא בתל השומא, שם עשו את כל המאמצים להשאירן בחיים, אך לבסוף נאלצו לקבוע שיובל מתה מוות מוחי נשימתי, אחותה הקטנה, הילה, עדיין מאושפזת במצב קשה.

כאן נכנסה לפעולה מתאמת ההשתלות של בית החולים ובמסגרת תפקידה, הקשה מנשוא, פנתה להוריה של יובל והסבירה להם שיובל עדיין יכולה להציל ילדים אחרים. הוריה של יובל הסכימו לתרום את איבריה ובכך ניתנה יריית הפתיחה למרתון ההשתלות במרכז הרפואי שנייד לילדים בפתח תקווה.

ארבעה ילדים קיבלו חיים חדשים לב וריאות, כבד ושתי כליות, הושתלו בארבעה ילדים במרתון ההשתלות שהתקיים בתוך היממה הראשונה של שנת 2014.

מיראן, מושתלת לב-ריאות, בת 10 מירושלים, אשר סבלה מיתר לחץ תוך ריאתי אשר הוביל לאי ספיקת לב, מטופלת במסגרת מכון הלב ובמחלקת ניתוחי לב במרכז שניידר מזה כ-7 שנים. מיראן עברה מספר צנתורים והמתינה להשתלה המורכבת שתציל את חייה במשך מספר חודשים. שבוע מרגש עבר על בני משפחתה של מיראן – בצירוף מקרים נדיר, אמה של מיראן ילדה יומיים לפני ניתוח ההשתלה, וכשהתבשרה המשפחה על קבלת תרומת האיברים, יצאה האם מבית היולדות לשהות לצד בתה הגדולה. מן המרכז הרפואי שניידר נמסר שמיראן מתאוששת לשביעות רצון הרופאים ביחידה לטיפול נמרץ לב, נושמת בכוחות עצמה ומצבה מוגדר  יציב.

אביה של מיראן, ניזאר אמר היום “אין לי מילים להודות למשפחה האצילה, לב יהודי פועם בלב ילדה ערבייה – זו ההוכחה ששני העמים יכולים לחיות ביחד ושהשלום אפשרי. הלוואי ויכולתי לעשות משהו כדי להחזיר את יובל הקטנה שנהרגה בטרם עת. אנחנו עצובים ואבלים ומוסרים תנחומים למשפחה. תמיד נהיה אסירי תודה להם, ואני מקווה שתהיה לנו ההזדמנות להודות להם על שהצילו את חייה של ניזאר ואת חיינו שלנו”.

קיבלה מיובל לב וריאות. מיראן בת ה-10 עם הוריה, בבית החולים. (צילום: דוברות מרכז שניידר)
קיבלה מיובל לב וריאות. מיראן בת ה-10 עם הוריה, בבית החולים. (צילום: דוברות מרכז שניידר)

מושתל הכבד, בן 4 מדרום הארץ, סבל ממחלת כבד מולדת אשר גרמה לאי ספיקת כבד ונזקקה להשתלת כבד להצלת חייו. הילד מטופל בשניידר ומחכה להשתלה מזה שנתיים וחצי.  כעת הוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר ומצבו יציב.

במקביל, כליה הושתלה בילדה בת 5 מצפון הארץ אשר עברה לפני כשנה וחצי השתלת כבד. הילדה, אשר עברה ניתוח השתלת אונת כבד – תרומת אונה מאביה, בשל מחלת כבד מולדת, נזקקה גם לתרומת כליה בשל המחלה הפוגעת גם בכליות. עד השתלת הכליה טופלה הילדה בהמודיאליזה, וכעת יש לה חיים חדשים. כליה נוספת הושתלה בילדה בת 11 מירושלים, אשר סבלה ממחלה מולדת שהובילה לאי ספיקת כליות ונזקקה לטיפולי דיאליזה במשך שנה וחצי.

הוריה של יובל פרסמו היום (א’) מכתב מרגש ובו הם מוקירים את ביתם שהצילה אחרים במותה

“יובל ביתנו האהובה, מילים לא  יצליחו לבטא את אצילותה וייחודה של יובל. אנחנו זכינו להביא לעולם נשמה אצילית כל  כך- יפה בגוף ובנפש. ילדה שבחרה מתי להיוולד בעודה דוחפת לפני הזמן שנקבע עבורה  לניתוח קיסרי. בחרה להיוולד בל״ג בעומר, אך נתנה זמן עבורנו לבלות במדורות עם שתי  בנותינו הגדולות בסבלנות ובהתחשבות. יובל בת שלישית בין ארבע בנות. מאז שנולדה  יובל, הבטנו בכל יום בפלא הזה, בילדה המושלמת הזאת שהצטיינה בכל דבר: ספורטאית בעלת  מדליות בהתעמלות אמנותית-ספורט אצילי לילדה אצילית! רקדנית מופלאה, מצטיינת  בלימודים והכי חשוב מצטיינת חברתית. יובל ילדה בעלת משמעת עצמית גבוהה הצליחה  להוביל את עצמה להישגים בזכות כשרון עצום עם הרבה נחישות והרבה עבודה. המאפיין  הבולט באישיותה של יובל הוא אצילות הנפש שלה, השקט והכריזמה שלא השאירה איש אדיש.  ילדה צנועה וענווה, בוגרת, לא מתנשאת, חברה אמיתית ושותפה שלי, אמה, לחוויות  תרבותיות רבות. כל כך הרבה תוכניות לעתיד היו לנו בשבילה שברגע אחד נקטעו. גם במצב  הזה, כמו ברגע לידתה, יובל היא זו שהחליטה מתי להחזיר את נשמתה לבורא. יובל המתינה  והעניקה לנו שהות להיפרד. אנחנו זכינו לגדל ילדה כזו שהוכיחה לכולם את ייחודה גם  לאחר מותה, ששמרה על גופה ללא פגע כדי להעניק חיים. ״והיה כעץ שתול על מים ועל יובל  ישלח שורשיו ולא ירא כי יבוא חום והיה עליו רענן ובשנת בצורת לא ידאג ולא ימיש  מעשות פרי״- גם בשנת בצורת יובל שלנו מפיקה פרי בדיוק כפי שכתוב בספר ירמיה. יובל  לנצח תשכון בליבנו. אנחנו גאים ומודים ליובל על הזמן שזכינו לבלות  איתה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top