אפליקציה חדשה מציעה: “בואו לחוות אלצהיימר” בפייסבוק

האפליקציה “פייס דמנציה” מעלה את המודעות למחלות הדמנציה והאלצהיימר וממחישה לגולשים כיצד מרגישים החולים באמצעות מחיקת תמונות אישיות וסטטוסים שהעלו – ממש לנגד עיניהם

דמנציה, אילוסטרציה  (Science Photo Library)
דמנציה, אילוסטרציה
(Science Photo Library)

משתמשי פייסבוק כבר רגילים לחוות את החיים בצורה וירטואלית. יש להם חברים ווירטואליים, הם משתתפים במשחקים המדמים חיים (או חוסר חיים) וירטואליים, אפילו כשהם כבר יוצאים מהמחשב, הם לוקחים איתם את פייסבוק, כי אם זה לא מתועד בקיר הווירטואלי שלהם, לא בטוח שזה בכלל התרחש במציאות.

עכשיו, אפליקציה חדשה מזמינה אותם לפתח מחלה ווירטואלית – דמנציה (אלצהיימר). המטרה היא מטרה טובה, העלאת המודעות להתמודדות עם המחלה.

האפליקציה FaceDementia (“התמודדו עם דמנציה” וגם שילוב המילים “פייסבוק” ו”דמנציה”) פותחה במכון המחקר הבריטי למחלת האלצהיימר. האפליקציה “משתלטת”  על דפי פייסבוק אישיים, ובאופן זמני מוחקת זיכרונות חשובים, כשם שהמחלה עושה, על מנת להמחיש כיצד היא משפיעה על המוח.
המשתמשים יכולים לצפות בתמונות האישיות שלהם, פרטים חשובים ועדכוני סטטוס נעלמים לנגד עיניהם ממש, בעוד האפליקציה מקפידה לשמר עבורם את הפרופיל השלם שלהם.
האפליקציה לא מאפשרת לפרופיל הפייסבוק של הגולשים לזכור אף נתון מציר הזמן (timeline) האמיתי של המשתמש או פרטיו האישיים בפייסבוק .

אנשים יכולים גם לצפות בקטעי וידאו קצרים המציגים אנשים שנפגעו מדמנציה כשאלה מסבירים את ההשפעה שהיתה לדמנציה ולסימפטומים שלה עליהם ועל בני משפחותיהם, כל התסמינים הללו מדומים על ידי FaceDementia.

רבקה ווד , מנכ”לית מכון מחקר האלצהיימר בבריטניה אמרה ל BBC “היתרון של פייסבוק הוא שהוא יכול לאסוף חברים ובני המשפחה שלך ולשמור אותם קרובים  אליך, עם זיכרונות וקשרים והכל נמצא בתוך חלל אחד. פייסבוק גם מפתחת למעשה  יומן של החיים שלך מאז שהצטרפת לרשת החברתית. האתר והפוסטים שאנשים מפרסמים בו, מתעדים את המחשבות וההרהורים שלנו בכל רגע נתון. רצינו להשתמש בתכונות אלה של פייסבוק כדי להמחיש כיצד ניתן לבלבל את המחשבות והזיכרונות הללו, או לגרום לכך שישכחו לגמרי, כפי שהדבר נחווה בקרב ההמונים המתמודדים עם דמנציה”.

ווד הוסיפה ש “הסטיגמה סביב מחלת הדמנציה נובעת בחלקה מחוסר מודעות והבנה ציבוריות, ולכן FaceDementia תוכל לעזור לאנשים להבין טוב יותר את המצב” וקראה לאנשים להשתתף ולשתף את האפליקציה עם החברים ובני המשפחה בפייסבוק שלהם.

Share This:

כתיבת תגובה

Top