שרת הבריאות: “לא נלאים את הדסה”

שרת הבריאות יעל גרמן נאמה היום (ג’) בועידת ההסתדרות הרפואית  והבהירה: בכוונת הממשלה להשקיע תקציבים גדולים בהבראת הדסה ואין כל כרוונה או רצון לפרק או להלאים את בית החולים

שרת הבריאות יעל גרמן (יח"צ)
שרת הבריאות יעל גרמן (יח”צ)

שרת הבריאות יעל גרמן ניצבה היום אל מול אחד השחקנים המשמעותיים במערכת הבריאות – רופאי ישראל – ושחררה הבטחת הרגעה:

בית החולים הדסה לא יקרוס משום שהמדינה לא תיתן לו לקרוס, היא תשקיע תקציבים ולא תלאים את בית החולים. בנאומה היום בועידה ה-42 של ההסתדרות הרפואית (הר”י) אמרה גרמן “בכוונתנו להשקיע מאות מיליונים בפתרון בעיית הדסה. אבל לכל אחד ברור שמאות המיליונים שיושקעו בהדסה לא יושקעו במערכת הציבורית שרעבה לתקציבים, ולכן צריך יהיה להעבירם בשום שכל ולהבטיח שהדסה תפעל לא למס שיניים, אלא לדורות. להבטיח שההסכם יאפשר קיום בר קיימא לבית החולים.

אין בכוונתנו לא להלאים ובטח לא לפרק את הדסה. אני סבורה שפירוק – היא סכנה, אני סבורה שהלאמה – לא ריאלית. לא יודעת מאיפה השמועות האלה, אבל אני גם בטוחה שצריך להבטיח שהמשבר לא יחזור. זו הסיבה שהמו”מ איטי וההתקדמות לא מהירה. יש לכם התחייבות מלאה של הממשלה לפתור את המשבר, ואני בטוחה שנדע ונצליח לפתור את המשבר”.

במסגרת הוועידה יתקיימו בשעות הקרובות בחירות ליו”ר ההסתדרות הרפואית, ובחירות למוסדות השונים של הארגון.

לדברי גרמן, “גם בתי חולים שנמצאים כביכול בבעלות פרטית הם בתי חולים ציבוריים והמדינה לא יכולה לעמוד מנגד”. היא ציינה כי המדינה לא מתכוונת להלאים או לפרק את בית החולים. “ההסכם צריך להיות כזה שכל אחד יתן בו את חלקו כך שנוכל להיות בטוחים שמשבר כזה לא יחזור. אם כולם יתנו כתף נדע לפתור את המשבר”.

גרמן חלקה כבוד לרופאים לקראת הליכתם לבחירות ואמרה  שכל האתגרים העומדים לפני מערכת הבריאות בתקופה הקרובה הם אתגרים שלא ניתן להתמודד מולם בלי שיתוף פעולה מצד הרופאים “קראתי שהארגון הראשון, הארגון המדיציני הראשון, נוסד לפני למעלה מ- 102 שנה והיו בו 32 רופאים. היום, כעבור 102 שנה יש למעלה מ 32 אלף רופאים בהר”י. זהו אחד הארגונים הגדולים והחשובים ביותר בישראל. אין ספק שארגון זה משמש אבן בוחן וגם עמוד תיכון בכל הקשור למערכת הרפואה בישראל. האמת היא שלא ניתן לעשות מאומה במערכת בלי שיתוף פעולה עם הר”י.

לא פחות חשוב. יש לנו אתגרים מרובים אחרים, בהם: צמצום התורים, צמצום זמני ההמתנה במלר”דים, מלחמת חורמה בזיהומים, חשיבה ותכנון על תחום הכשרת הרופאים והסטאז’,.כמובן שאחד משיתופי הפעולה החשובים ביותר הוא בפתרון משברים. והמערכת הרפואית באמת יש בה משברים. כשנכנסתי – היה לנו משבר הפוליו. אחר כך כבר כחצי שנה אנחנו מתמודדים עם שבר הדסה”.

ממשלת ישראל, משרד האוצר והבריאות מחויבים להדסה ,מחויבים לבית החולים, מפני שיש בו 800 מיטות שמשרתות למעלה מ- 800 אלף תושבי ירושלים והסביבה. מחויבים כי גם בתיה”ח שנמצאים כביכול בבעלות פרטית נותנים שירות לציבור, ומדינת ישראל לא יכולה לעמוד מנגד”.

לא על הדסה לבדו

מאוחר יותר דיברה גרמן בכנסת בדיון מיוחד על מצבו של בית החולים הדסה ואמרה “הטענות הנשמעות כולן נובעות, ללא ספק, מדאגה, מהמיית לב ומהוקרה למפעל הרפואי ששמו הדסה, אבל אני חוששת שלא כל העובדות ידועות. נתחיל מדברים בסיסיים. אני נמצאת בנבכי המשא ומתן לא פעם ביום, אלא מספר פעמים ביום עם מי שמנהלים אותו. מנהלים אותו נציגים בכירים של משרדי הבריאות והאוצר. רוה”מ נמצא בסוד העניינים, מתעניין ויודע, וודאי שגם שר האוצר.

אבל כשנותנים את המטלה לצוות המשא ומתן– צריך לתת לו סמכות ואחריות, ולא לפגוע בו ובסמכויותיו ולקרוא להתערבות השרים וראש הממשלה, וזאת על מנת למצות את המו”מ. מתוך אחריות ציבורית אנחנו רוצים שזה יהיה המשבר האחרון. כדי שתכנית ההבראה באמת תבריא את הדסה – צריך לגלות אחריות. זה לא סיפור של עוד 50 מיליון או פחות 50 מיליון. הממשלה מתכוונת להשקיע מאות מיליוני שקלים. לא 50, לא 100, לא 200 ולא 300 מיליון שקלים.

הממשלה עומדת להשקיע בהדסה כספים שהיו מיועדים למערכת הבריאות הציבורית. כספים שהיו מיועדים למערכת שצמאה לתקציבים. חסרים למערכת כמה מיליארדים. הכספים שאנו עומדים לתת להדסה הם על חשבון הערכת הציבורית, כי אין לנו על העצים תקציבים”.

גרמן סייגה והוסיפה ש “הכספים האלה להדסה לא יבואו אקסטרה, אלא מתוך התקציב הקיים, ועל חשבון מערכת הבריאות הכללית. אנחנו מוכנים לכך ויודעים שאנו מחויבים לעשות זאת. ברור לי כשרת הבריאות שאסור לפרק את הדסה ושצריך להציל אותה. ברור לי שצריך להעמידה על הרגליים כד שתחזור להוביל את הרפואה במדינת ישראל. אבל אי אפשר רק לבוא ולתת ככה כספים, זה אמנם יותר קל מלהביא תכנית אמיתית לטווח ארוך. אין בכוונתנו לפרק. אין בכוונתנו להלאים – כי בהיעדר אלימות יש בזה אלימות. נשות הדסה חשות, ובצדק ,שבית החולים שייך להן. הן השקיעו בבית החולים ואני בטוחה שעוד ימשיכו. לכן הפתרון חייב להיות חכם. פתרון הנובע מכך שהמדינה תיתן את מה שהיא צריכה לתת, אבל תהיה אחראית ותוכל גם לפקח.

משרד הבריאות אחראי על כל בתי החולים בארץ מבחינה מקצועית. לא ניתן כיום לאשר מיטה, או מחלקה או פעולה רפואית, מבלי שהמשרד ייתן את הרישיון והאישור לכך. אם בי”ח פוריה למשל, רוצה להקים מחלקת לב – המשרד צריך להחליט כשלנגד עיניו כלל צרכי המערכת. אבל האחריות הניהולית והכספית של משרדי הבריאות והאוצר אינה קיימת כשמדובר בבתיה”ח שאינם בבעלות המדינה. אין לנו כרגע הסמכות לבו ולדרוש שיתנו לנו את כל התנאים הכלכליים, אין לנו הזכות למשל לפטר מנהלים. אין לנו הסמכות למנות דירקטוריון בבתיה”ח האלה או לפזרו, ואת זה צריך לשנות. כי כאשר היום אנו מבינים שזו אחריותנו. הממשלה לוקחת אחריות על הדסה, שנותן שירות ללמעלה מ- 800 אלף תושבי ירושלים והסביבה. אחריות צריכה לבוא עם סמכות. אין אחריות ללא סמכות. כשאתם מדברים על כספים – אתם מפספסים את העיקר. כרגע צריך להביא לפתרון כולל של הדסה, כדי שהכספים, שיינתנו באהבה, לא יביאו אותנו עוד 5 שנים למקום הזה. הפתרון חייב להיות רחב יותר וחייב לכלול את תחום הסמכות למשרדי הבריאות והאוצר”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top