הדסה: הספירה לאחור החלה

עובדי בית החולים הדסה השכימו הבוקר (א’) מוקדם וכבר בשעה 06:00 התייצבו עם המגפון והשלטים מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד, כדי שגם הוא יתעורר. בעוד 3 ימים ייגמר הזמן והצדדים יצטרכו להגיע להסכמות או שיתקרבו בצעדי ענק לפירוק בית החולים הגדול בירושלים

מה יהיה בסוף? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)
מה יהיה בסוף? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)

עובדי הדסה מרגישים את חרב הפירוק על הצוואר. בית החולים נכנס בימים אלה לישורת האחרונה בהחלט. בעוד כשלושה ימים זה יקרה, שעון העצר ייעצר והנאמנים שהשופט דוד מינץ מינה לטיפול במשבר בהדסה ייאלצו לגבש תכנית הבראה מוסכמת על כולם. אם לא תהיה הסכמה, הם יגישו תכנית חד צדדית מטעמם. בית המשפט ישמע את התכנית ובחודש הבא, תתקיים אסיפת נושים שבה תוגש התכנית החד צדדית להצבעה, אם גם שם לא תהיה הסכמה, יחזרו לנקודת ההתחלה. בית המשפט יצטרך להכריע מה לעשות, כשאחת האופציות העיקריות העומדות לפניו היא הליכה לפירוק.

אז מה זה אומר תכנית שמוסכמת על כולם? מי זה כולם? כולם זה אומר כולם. ההנהלה, העובדים הנושים, הבנקים משרד האוצר ומשרד הבריאות.

הבעיה היא שעברו כבר 10 חודשים ושום דבר לא השתנה, המשא ומתן נותר כשהיה, המחלוקות עומדות על אותה נקודה עקרונית – באוצר דורשים שהעובדים “יתרמו” את חלקם במאמץ להצלת הדסה, תמורת סיוע מהמדינה. העובדים מוכנים לעזור אבל לא לנצח, הם דורשים לקבל בחזרה את כל מה שיקוצץ.

ובינתיים, הזמן וגם הכסף אזלו, בית המשפט המחוזי אישר בשבוע שעבר לנהל את הדסה באופן גרעוני, אז בזמן שאתם קוראים שורות אלה, הבעיה בהדסה הולכת ומחריפה והיא תעלה בהתאם הרבה מאוד כסף משום שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה בור שחור במקום שבו עמד בית החולים הדסה. מדובר באחד מבתי החולים הטובים והמצוינים בארץ ובעולם והוא משרת אוכלוסיות רבות בישראל וגם מחוצה לה.

אז מה יקרה בסוף?

כשהפגינו מול בית ראש הממשלה זה לא עזר, עברו להפגין מול ביתו של לפיד (ארכיון)
כשהפגינו מול בית ראש הממשלה זה לא עזר, עברו להפגין מול ביתו של לפיד (ארכיון)

בסוף זה יעלה לנו (משלמי המיסים) הרבה מאוד כסף. גם באוצר מבינים את זה, אבל מעדיפים שההשקעה לא תעלה גם בטווח הארוך. הדרך העיקרית לעשות את זה היא להנהיג בהדסה שיטת שכר “שפויה יותר” כהגדרת פקידי האוצר.

בהנהלת בית החולים מבינים כבר שלא יוכלו להמשיך לשלם לעובדים את הסכומים הגדולים ששילמו בעבר, אבל לדבריהם אם יקצצו יותר מידי, אז יהיה בית חולים בירושלים, אבל הוא לא יהיה הדסה, הוא יהיה בית חולים פריפריאלי לכל דבר, בלי מחקר מצטיין, בלי רופאים מעולים, עם מוניטין הולך ונשחק.

מבחינת העובדים הגיעו מים עד נפש – הם הסכימו לקיצוצים כואבים בשכרם ובתנאי ההעסקה שלהם, 300 עובדים כבר פוטרו במהלך התקופה האחרונה והמעוז האחרון של ההתנגדות שלהם הוא על זה שהכספים יוחזרו להם לאחר היציאה מן הבוץ הגירעוני.

כעת לא ברור מה יעלה בגורלה של הדסה, הוא לא יקרוס מבטיחים כולם, אבל האם הדסה תמשיך להתקיים?

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top