בעלי השכלה גבוהה מתאוששים טוב יותר מפגיעות ראש

מחקר חדש מגלה כי אנשים בעלי השכלה גבוהה מתאוששים באופן משמעותי טוב יותר מפגיעות ראש חמורות, מאשר אנשים שאינם משכילים

משכילים מתאוששים מהר יותר מפגיעות ראש (אילוסטרציה)
משכילים מתאוששים מהר יותר מפגיעות ראש (אילוסטרציה)

הנה עוד סיבה ללמוד משהו: מדענים מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס בבולטימור שבארצות הברית מצאו כי מבוגרים הסובלים מפגיעות מוח טראומטיות חמורות, והם בעלי תואר ראשון לפחות, היו בעלי סיכוי גבוה פי 7 להתאושש לחלוטין מהפציעה שלהם, מאשר אלה שלא סיימו תיכון.

המחקר שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת המדעי רפואי  Neurology , התמקד בשאלה כיצד ה “בטחונות הקוגניטיביות” – תופעה באמצעותה המוח שומר על על תפקודו למרות נזק שנגרם לו – משפיעות על ההחלמה מפגיעה מוחית טראומטית? 

מדובר במחקר המהווה המשך למחקרים קודמים שעסקו בדמנציה (אלצהיימר) והצביעו על כך שיותר שנות השכלה, גורמות לשימוש יעיל יותר במוח ובאותן ביטחונות קוגניטיביות, והדבר גם מאט את התפתחותם של הסימפטומים הקשורים בכך.
“אני לא בטוח שאנחנו יכולים להגיד לאנשים להישאר בלימודים, בהסתמך רק על מחקר זה לבדו. אבל אם מסתכלים על הספרות המקצועית העוסקת בדמנציה, שמירה על בריאות המוח באמצעות חשיבה פעילה בחיי היום יום הן חשובות”, אמר לרשת CBS מחבר המחקר, אריק שניידר, מומחה לאפידמיולוגיה (חקר מגיפות) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג’ונס הופקינס, “וגם במקרה הלא הסביר של פגיעה במוח שלך, זה יכול לעזור”, הוא הוסיף.

יש יותר בטחונות קוגניטיביות? המוח מחלים טוב יותר
יש יותר בטחונות קוגניטיביות? המוח מחלים טוב יותר (אילוסטרציה)

בארצות הברית לבדה מתרחשות כ 2.5 מיליון פגיעות מוח טראומטיות בכל שנה ופציעות כאלה, הן בין הגורמים המובילים למוות ולנכות בקרב ילדים ומבוגרים צעירים, כך על פי המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן (CDC).

ב- CDC מציינים גם שלא כל החבלות בראש  גורמות לפגיעה מוחית טראומטית, אבל כל הפציעות הללו נגרמות על ידי פגיעה במכה, זעזוע או פצע חדירה המשבשים תפקודו הנורמלי של המוח.

לצורך המחקר החדש, שניידר ועמיתיו ניתחו 769 חולים שאושפזו עם פגיעה מוחית טראומטית בינונית עד קשה מאוד, כתוצאה מתאונות דרכים או נפילה ולאחר מכן הועברו לשיקום.

משתתפים, שהיו לפחות בני 23, היו במעקב במשך תקופה של שנה לפחות לאחר פציעתם. הנחקרים חולקו לפי רמת השכלה, 24% לא סיימו בית ספר תיכון, 51% סיימו תיכון או לימודים במוסד להשכלה גבוהה  ו – 25% היו לפחות תואר ראשון, בהיקף של 16 או יותר שנות לימוד.

החוקרים מצאו כי שנה לאחר פציעה, משתתפים  בעלי השכלה גבוהה יותר היו בעלי סיכוי גבוה פי 5 להחלים לחלוטין, מאשר אלה ללא תעודה בגרות. רק 10% מאלה שלא סיימו את לימודיהם בתיכון לא לקו בנכות לאחר בעקבות הפגיעה המוחית, בהשוואה ל- 31% מבעלי ההשכלה הגבוהה ו- 39% מהנחקרים בעלי התואר האקדמי.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top