זהירות נחשים: אפילו לוכד הנחשים הוכש

לא רק בשדות: הנחשים כבר כאן והם בכל מקום – לוכד נחשים הוכש ברגלו בבית שמש ובכך הוא מצטרף לשורה של מקרי הכשה ברחבי הארץ בחודש האחרון. שימו לב, גם למי שלא גר בטבע או בבית צמוד קרקע, לא מומלץ להשאיר דלת או חלון פתוחים בלי רשת

זהירות: נחשים בכל מקום (אילוסטרציה)
זהירות: נחשים בכל מקום (אילוסטרציה)

גבר הוכש מנחש ברחוב הציפורן בבית שמש, הוא קיבל טיפול רפואי ראשוני ופונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.
אלון קריאף חובש ‘איחוד הצלה’ מסניף בית שמש אומר “כשהגעתי לחצר הבית נתקלתי בלוכד נחשים שהוכש ברגלו במהלך פעילותו ללכידת הנחש, לאחר טיפול רפואי ראשוני בזירה הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם, יצויין כי בתקופה האחרונה נמסר לנו על מספר רב של מקרים של נחשים המסתובבים בחצרות או בבתים בבית שמש, חשוב להיזהר בפרט בעונה זו שהנחשים מטיילים ועלולים לפגוע ולהכיש”.

אלון יודע על מה הוא מדבר. מכת הנחשים היא כרוניקה של הכשות ידועות מראש. בשנים האחרונות, כשהאביב מביא עימו את הקיץ ואת השרב, הנחשים יוצאים ממחילותיהם ומוצאים אתעצמם במפגשים לא נעימים בכלל עם רגליהם של מטיילים, אבל לא מדובר במנת חלקם של המטיילים בלבד. הנחשים לא מקפידים על גבולות גזרה, הם מגיעים לכל מקום, גם לאיזורים מיושבים ועירוניים.

בסוף השבוע האחרון (ו’) הוכש ילד בן 10 על ידי נחש בהתנחלות חלמיש, מצפון-מזרח למודיעין. צוות של מגן דוד אדום שהוזעק למקום ייצב את מצבו והוא פונה במצב קשה באמצעות מסוק צבאי לבית החולים שיבא בתל השומר, כשהוא בהכרה מעורפלת. הנחש נעלם ובשלב זה לא ברור מהו סוגו.

פרמדיק מד”א חגי בר טוב שהגיע למקום סיפר לוואלה כי הילד הוכש בגפיים. “מיד עם פציעתו, הוא פנה לתושב ביישוב על מנת שיזעיק את כוחות החירום והתמוטט”, תיאר.

“כשהגענו למקום הוא היה בהכרה מעורפלת, חיוור והחלק להקיא. מיד הענקנו לו טיפול תרופתי ראשוני בשטח על מנת לייצב את מצבו והזנקנו למקום מסוק. כאשר מצבו התייצב, הוא פונה במסוק לבית החולים בתל השומר כשהוא במצב קשה אך יציב”.

לפני החג, אישה בת 59 נפגעה באורח קשה מהכשת נחש צפע במושב לימן שבגליל המערבי. האישה, תושבת מג’ד אל כרום, הוכשה בידה במהלך עבודתה באחד הלולים במושב. היא פונתה על ידי צוות מד”א לטיפול במרכז הרפואי שבנהריה והיא טופלה בחדר ההלם. במטרה לייצב את מצבה, הוזרק לה נסיוב נגד הכשות נחשים. בהמשך הועברה ליחידה לטיפול נמרץ.

בחודש שעבר נלכד נחש צפע ארסי ברחוב בני דן שבצפון תל אביב. הזוחל אותר באמבטיה של דירת מגורים בקומה הראשונה ולפי עדויות, רק בנס לא היו נפגעים.

האירוע התרחש באמצע הלילה, בעת שזוג ההורים ישנו יחד עם ילדיהם הקטנים. לפתע, שמעו קולות נשיפה חזקים. לאחר שסרקו את דירתם אחר מקור הרעש – פתחו את דלת חדר המקלחת לעיניהם נגלה מחזה מבעית: נחש באורך 1.30 מטרים שוכב בפינת האמבטיה. הם סגרו את הדלת בבהלה והזעיקו מיד לוכדי נחשים שהסביר להם שהנחש עלה בזחילה מהקרקע לתוך מרפסת השירות ונכנס לתוך האמבטיה. כן, מה שקראתם, זחל מהקרקע לתוך האמבטיה.

אז מה עושים?

קודם כל, התרופה הטובה ביותר להכשת נחש היא התרופה המונעת – הימנעו מהגעה למפגשים לא נעימים עם נחשים. התקינו רשתות בכל הבית, אם מדובר בבית על הקרקע, מומלץ מאוד להתקין רשתות גם בדלתות, וליתר ביטחון, הקפידו לסגור את הדלתות כל הזמן – נחשים כבר הוכיחו את היכולות שלהם בהגעה לדירות בקומות גבוהות.

אם התרופה המונעת לא עזרה, והנחש ממש עכשיו מונח מולנו, עוברים לתרופה מונעת : דור ההמשך – בשום אופן לא לעשות תנועות חריגות, לא לגעת בנחש, לא לנסות ללטף אותו, לא לנסות לתפוס אותו, ללכוד או לזרוק חפץ על מנת לפגוע בו.

כל פעולה כזאת תגביר את הסיכוי שהוא יגיב בהכשה. בתקופה זו מוגברת פעילותם של נחשים ארסיים, גם אלו הצעירים, שהכשתם הראשונה היא הכי מסוכנת מפני שרמות הארס גבוהות. לכן, לא להתעסק איתם, לא להיות “גיבורים” – הזעיקו לוכד נחשים מוסמך, נסו לשמור על קשר עין עם הנחש ולנסות לצלם אותו מרחוק ובזהירות.

אם הוכשתם –  הישארו רגועים. הארס חודר למחזור הדם, אם נהיה בלחץ, הדופק יהיה מואץ וזה מזרז את הקטלניות של הארס.

אז נא להירגע (אם אפשר להירגע אחרי כתבה כזאת), שתו מים קרים. לא לשתות משקאות חמים או חריפים, לא לעשות חוסם עורקים, אין למצוץ את הארס וגם הנחת קרח היא פעולה מיותרת ולא רצויה. יש לפנות באופן מיידי לבית החולים, שם התמונה שצילמתם תהיה יעילה מאוד, משום שהרופאים צריכים לזהות את סוג הנחש על מנת לספק לכם את הנסיוב המתאים לניטרולו של הארס.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top