שוב זה קורה: הורים חשודים בטלטול ביתם התינוקת

זוג הורים בני 26 ו- 27 מאשקלון חשודים שטלטלו את התינוקת שלהם, בת 3.5 חודשים וגרמו לה חבלות קשות. איך זה קורה? האם הורים פשוט לא מודעים לנזק העצום שרגע של אי-שליטה כזה גורם? אז למקרה שיש עדיין מישהו שלא מודע לחומרת העניין, שוחחנו עם מומחה לרפואת ילדים שמסביר מה קורה לתינוק כשמטלטלים אותו – אל תנסו את זה בבית

אל תטלטלו את תינוקכם, מה לא ברור? (אילוסטרציה)
אל תטלטלו את תינוקכם, מה לא ברור? (אילוסטרציה)

 בבית החולים מאושפזת תינוקת, עדיין לא בת ארבעה חודשים- במצב קשה, עם שברים בצלעות וחבלה בפנים. לפני ארבעה חודשים, כשאתם חגגתם בסילבסטר, התינוקת הזאת עדיין הייתה ברחם של אמא שלה, מוגנת מחוסר אחריות או מרוע. היום אמא שלה וגם אבא שלה עצורים ומעצרכם אף הוארך, משום שהמשטרה חושדת שהתעללו לכאורה בביתם הקטנה.

החשדות עלו לאחר שבמהלך בדיקה רפואית, שעברה התינוקת במרכז הרפואי ברזילי באשקלון, התגלו חבלות. הרופאים פעלו כנדרש ודיווחו למשטרה וההורים נעצרו בחשד לגרימת חבלה חמורה לקטין, התעללות פיזית ונפשית בקטין, תקיפת קטין וגרימת חבלה על ידי אחראי.

די בקריאת סעיפי האישום היבשים בכדי להזדעזע, אבל הזעזוע האמיתי רק מתחיל כשמבינים שמדובר בתופעה, שהורים שאינם מצליחים לשלוט בעצמם פשוט מגיעים למצבי קיצון וגורמים לעצמם ולילדיהם נזקים עצומים בנפש ונזקים אדירים בגוף.

אל תטלטלו תינוק, אפילו לא בתור משחק של הנפה באוויר ותפיסה

בשיחה עם ‘סמאללה’ מבהיר פרופ’ יעקב קוינט, ראש תחום רפואת ילדים במכבי שרותי בריאות ולשעבר מנהל מחלקת תינוקות ופגים בבית החולים שיבא בתל השומר, עד כמה הדבר מסוכן:

“טלטול  של תינוקות הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת, הנזקים שיכולים להיגרם הם עצומים, הגולגולת של תינוקות בגיל הזה היא רכה מאוד וכל תנועה חדה עלולה לגרום להם לדימום העשוי להשפיע על כל החיים שלהם במקרה הטוב ולהרוג אותם במקרה הרע”.

ומה עם הורים שרק משחקים עם הילדים שלהם ומניפים אותם באוויר ותופסים?

“גם זה דבר מאוד מסוכן, תינוקות רכים אסור בשום אופן לטלטל גם לא באופן של משחק, המשחק הזה של לזרוק את הילד באוויר ולתפוס אותו הוא פשוט מסוכן ואסור”.

במקרה של תינוק כזה שמגיע לבית החולים עם חבלה קשה כתוצאה מטלטול ודימום מוחי, זאת משימה בלתי אפשרית להצילו?

“זאת לא משימה בלתי אפשרית, זה אפשרי, השאלה היא באיזה אופן הוא ישרוד. לרוב, כמעט בכל המקרים הוא יסבול מבעיות נוירולוגיות לכל החיים. אז הילד יינצל אבל החיים שלו לא יהיו חיים של ילד בריא וצלול, כפי שהוא נולד”.

מה החוזק שממנו והלאה הזזת תינוק נחשבת לטלטול מסוכן?

“אין חוזק ידוע, אנחנו לשמחינו לא יודעים באיזה שלב הנפת תינוק או טלטול שלו הופכים למסוכנים ממש משום שאף מחקר לא יכול לבדוק את זה, מסיבות אתיות ברורות. אין כאן יותר מידי מה להדריך, הורים צריכים להבין שהתינוק שלהם בסכנה כל הזמן, הוא רך וזקוק להגנה מירבית, צריך להתייחס אליו ככזה, להזיזו בעדינות בלבד, בכל מצב, גם במצבים המעיקים ביותר – אין לטלטל תינוקות בשום פנים ואופן”.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top