“מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה נפגעי כוויות”

השריפה שאירעה אמש (ג’) בבית הקלפים ברמלה היא עוד אירוע לאוסף. בכל פעם שקורה משהו הגורם ליותר משני אנשים להיפגע באורח קשה מכוויות מתגלה התמונה הבעייתית של מערכת הבריאות עם הנושא. היחידה הטובה ביותר בארץ לטיפול בכוויות נמצאת בבית החולים שיבא בתל השומר וגם שם אפשר לקלוט רק שני פצועים קשה. ראיון מיוחד עם מנהל היחידה, ד”ר יוסי חייק, חושף התנהלות של כיבוי שריפות בכל הקשור לטיפול בכוויות

בית הקלפים השרוף ברמלה (צילום: דוברות כיבוי אש איילון)
בית הקלפים השרוף ברמלה (צילום: דוברות כיבוי אש איילון)

במדינה שמתנדנדת בין תהליך מדיני כושל, לאיומים ברורים-  ובלתי משתמעים לשתי פנים  – בהתקפות טילים מכל הסוגים ומכל המינים, צריכה להיות ערוכה לגרוע מכל. לכל הפחות להשלים עם התפיסה שככל הנראה, יהיו פה כמה נפגעי כוויות בעתיד, לפחות יותר משניים.

לכאורה הוא צריך להיות מרוצה. אבל משיחה שלו עם ‘סמאללה’, לאחר שאמש (ג’) פונו מבית הקלפים ברמלה חמישה נפגעי השריפה ושניים מהם במצב קשה – עולה שהוא לא מאושר בכלל ממה שקורה פה.

ד”ר חייק, סוף סוף יש יחידה לטיפול בכוויות כמו שרצית?

“לא, היחידה היא בהרצה ואני עדיין לא מצליח לקבל את כל מי ומה שאני רוצה לקבל. כרגע מי שמתאשפז מקבל כרגע בגדול מה שהוא צריך,  יש דברים לא מלאים אבל זה בתהליך. אבל הבעיה כרגע היא שמעבר לזה זה שאנחנו עם כל החידושים וההמצאות, אנחנו מלאים. אסף הרופא כרגע מפוצצים, סורוקה מלאים ואני לא יכול לעזור להם.

בעקרון החוק הוא שבית חולים כמו שלנו אמור לקלוט כל מקרה של כוויות מעל 15% אבל זה לא קורה בפועל”.

ד"ר יוסי חייק, מנהל היחידה לטיפול בכוויות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר (יח"צ)
ד”ר יוסי חייק, מנהל היחידה לטיפול בכוויות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר (יח”צ)

כי אין לכם איפה לשים את כולם וכולם צריכים לשלוח לכם את האנשים?

“אנחנו לא מדברים כרגע על אסון. מספר נורמלי של מיטות כולל ציוד וכח אדם וכל מה שכרוך בכך כדי לתת מענה לפציעות שבשגרה, כל זה כרגע לא פעיל, כשיהיה כל הציוד וכח האדם הנדרש אז אוכל להחזיר חלק נכבד ממה שקורה בחוץ, אבל כרגע זה לא רלוונטי”.

עדיין לא רלוונטי? אתם כל הזמן מדברים על הצורך במיטות ובכח אדם בשנים האחרונות

“נכון ותאורטית שילשנו את כמות המונשמים שאנחנו אמורים להחזיק, אבל זה רק תאורטית, כרגע אני עדיין במספרים הקודמים זאת הבעיה, אחרת יכולתי לקבל עוד נפגעים. מדובר שיכולת שלי להחזיק שני מונשמים בלבד ואני מחזיק כרגע שלושה, יש לי אחד בטיפול נמרץ נשימתי”.

מבחינת המענה של מדינת ישראל לכאלה פציעות, כל פעם שיש אירוע כזה, אנחנו בבעיה. אירוע שבו יש יותר משני נפגעי כוויות קשים, אנחנו בבעיה ולא משנה איפה זה קורה?

“זה בגדול נכון כי התפוסה היא כל הזמן מלאה, לא מדבר בחולים רגילים שמתאשפזים לכמה ימים והולכים. מדובר באישפוזים ממושכים, אשפוז כוויה זה האשפוז הכי ארוך בבית החולים”.

מה סדר גודל של פרק הזמן הממוצע לאשפוז במחלקת כוויות?

“בין יום לשלושה ימים עבור כל אחוז כוויה, אז מי שמגיע מעל 20% כוויות אמור להיו מאושפז מעל חודשיים”.

איך נותנים מענה למדינה שלמה ככה?

“כל בית חולים מטפל במקרים הקלים, אני אמור לטפל בכוויות הקשות יותר במקרים המסובכים יותר”.

האנשים שמאושפזים באסף הרופא מהאירוע של אתמול, על פי חוזר מנכ”ל הם אמורים להגיע אליך?

“כן”.

אז למה הם באסף הרופא?

“כי אני לא יכול לקבל אותם, אין לי איפה לשים אותם”.

ולאסף הרופא יש יכולת להתמודד עם פציעות מן הסוג הזה?

“הם יתמודדו עם טיפול נמרץ, אין מה לעשות. גם אצלי זה ככה, הרי יש לי שני מונשמים במחלקה והשלישית מטופלת בטיפול נמרץ כי אין ברירה”.

אבל למאושפזת השלישית הזאת יש אותך בבית החולים, יש לה מומחה לדבר. באסף הרופא יש מומחים לדבר?

“יש פלסטיקאים שעושים את עבודתם נאמנה ואני מקרווה שמטפלים בחולים נאמנה כמו שאנחנו עושים ועוזרים להם..תראי, זה מה יש זה מערכת הבריאות שיש לנו”.

זה די מוזר יחסית למדינה שמתעסקת כל הזמן עם האיומים שלה מבחוץ ומבית ואיומים במתקפות טילים קונבנציונליות ובמתקפות לא קונבנציונליות

“נכון. אני צריך עוד כח אדם גם אחיות גם רופאים ויש עוד ציוד שעוד לא הגיע וכח האדם למחלקות האלה זה לא משהו שמגייסים ברגע, זה דורש הכשרות שדורשות זמן ואנחנו התרענו על זה גם לפני כן. לא כל אחד מוכן לעבוד בכוויות זה מקצוע קשה ואכזרי גם לחולים וגם למטפלים זאת בחירה כבדה לעשות, אני חושב שמה שעושים כרגע זה המקסימום שניתן לעשות”.

היחידה החדשה שאתם הקמתם בשיבא זה הכל מתרומות?

“כן, תראי קיבלנו איזה שהוא תקציב להערכתי ממשרד הבריאות אבל רוב הכספים באו מתורמים, מדובר ביחידה מאוד מפוארת ומתקדמת, מה שבנינו אין אפילו באירופה כזה דבר, הסיכוי שהכל הגיע מתקציבי מדינה הוא נמוך מאוד. אבל אני לא יודע אני רופא, לא מתעסק בדברים הללו. העניין הוא שצריך לאייש את זה ולתקנן את זה וזה אכן מתוקנן על הנייר, אני מקווה שבסופו של דבר זה יקרה”.

ומה קורה במקרה של מלחמה או אורוע רב נפגעים מתגלגל, עם הרבה פציעותת כאלה מה אומרות תכניות המגירה?

“תכניות המגירה נמצאות באגף לשעת חירום במשרד הבריאות את צריכה לשאול אותם, יחידה שגרתית לא תפתור בעיה של אסון. אסון בהגדרה שלו הוא אי ספיקה ולכן לא בונים על מה שיש בשגרה, בונים על כח אדם שבזמנים של שגרה עובר הכשרה לטיפול בכוויות”.

ומתבצעת כזאת הכשרה?

“יש פלסטיקאים שסומכים עליהם שיעשו את העבודה, אבל אני לא חושב שיש מספיק אם את שאלת אותי ואני לא חושב שמספיק  עוברים הכשרה ואני לא חושב גם שמספיק מטפלים בנושא גם בימי שגרה. אני חושב ששלוש היחידות לכוויות שיש בכל הארץ (ברמב”ם, שיבא וסורוקה), עושות את המיטב כדי לספק את הנדרש”.

יש רק 3?

“כן, השאר מטפלים במקרים של כוויות מתחת ל 15% או באמצעות טיפול נמרץ אני מאמין שבהדסה רואים מידי פעם גם חולים “כבדים” יותר, אבל יחידת הכוויות שלהם נסגרה וגם היחידה של בילינסון נסגרה, פשוט כיוון שזה לא משתלם ולהזכירך אין יחידת ילדים בכל הארץ ומדובר בהבדל מהותי ממבוגרים, בילדים צריך לטפל מומחה לטיפול בילדים, כרגע אנחנו ועוד מספר מצומצם שלל בתי חולים מטפלים בכל הילדים הסובלים מכוויות אבל אין ספק שצריך לטפל גם בזה”.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top