סכנת התפשטות: וירוס האבולה הקטלני חוזר

בארגון הבריאות העולמי (WHO) מתחילים באחרונה להביע חששות מפני התפשטותו המחודשת של אחד הוירוסים הקטלניים ביותר המוכרים לאנושות. 100 בני אדם כבר מתו בגינאה כתוצאה מהידבקות בנגיף והחשש האדיר בעולם המערבי, הוא שלא ניתן למנוע ממנו ללצאת מגבולות המדינה ולהתפשט בכל העולם

התפרצות וירוס האבולה, ארכיון (רויטרס)
התפרצות וירוס האבולה, ארכיון (רויטרס)

מספר האנשים הנחשבים ככאלה שמתו כתוצאה מהידבקות בנגיף האבולה בגיניאה עבר את ה- 100, כך על פי נתונים חדשים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO).

לדברי נציגי הארגון, “יש לנו עסק עם אחת מהתפרצויות האבולה המאתגרות ביותר שידענו עד היום וידרשו יותר מארבעה חודשים כדי להכיל (לעצור את ההתפשטות) את הנגיף. האבולה הרג עד עכשיו 101 אנשים בגינאה ו- 10 בליבריה”.

כוננות גבוהה: אבולה – מהקטלניים שברוצחי האדם

נגיף האבולה מתפשט באמצעות מגע קרוב והורג בין 25%-90% מקורבנותיו. יש מדינות רבות במערב אפריקה שהגבולות שלהן פרוצים ואנשים נוסעים לעתים קרובות בין המדינות. החשש הגדול הוא שבשל כך, מי שנדבק בנגיף האבולה, כמעט בוודאות ידביק אנשים אחרים שיעבירו את הנגיף הזה למדינות נוספות ומשם ליבשות נוספות.

גינאה הדרומית היא במוקד ההתפרצות, לאחר שהמקרה הראשוןשל הידבקות באבולה דווח בחודש שעבר. הפריסה הגיאוגרפית של ההתפרצות ממשיכה לאתגר את אנשי ארגון הבריאות העולמי שקיימים בעולם בעיקר לטובת הטיפול במצבים מן הסוג הזה. בשלב הזה קשה במיוחד להכיל את הנגיף (to contain, לעצור את ההתפשטות) – משום שההתפרצויות האחרונות מערבות אזורים הרבה יותר קטנים.

אנשי ארגון הבריאות העולמי מספקים תרופות בניסיון להתמודד עם התפשטות הנגיף - בשדה התעופה של גיניאה (WHO/T. Jasarevic)
אנשי ארגון הבריאות העולמי מספקים תרופות בניסיון להתמודד עם התפשטות הנגיף – בשדה התעופה של גיניאה (WHO/T. Jasarevic)

“אנחנו מצפים להצליח להתערב ולעצור את ההתפשטות במהלך ארבעת החודשים הקרובים, לא נוכל להרגיש בטוחים ונינוחים עד אז” אמרה קייג’ה פוקודה מארגון הבריאות העולמי בתדרוך עיתונאים בז’נבה, לסוכנות הידיעות רויטרס.

מבחינת הנתונים, ארגון הבריאות העולמי מדווח על  157 מקרים של אנשים החשודים שנדבקו באבולה בגינאה, בהם 20 בעיר הבירה, קונאקרי. לגבי 67 מהם התקבל אישור שאכן מדובר בנגיף הקטלני.

בליבריה השכנה, 21 דווח על מקרים של חשד להידבקות וחמישה מהם אושרו כאבולה.

מאלי דיווחה על תשעה מקרים חשודים, אך בדיקות רפואיות שנעשו עד כה הראו כי שניים מהם לא היו אבולה. בשבוע שעבר, הוכרזה במאלי כוננות גבוהה בשל חשש מהתפרצות של אבולה על מנת להדק את ביקורת הגבולות שלה. סעודיה השהתה אשרות כניסה לעולי רגל מוסלמים מגינאה וליבריה, בסימן של חוסר הנוחות הגוברת עקב הידיעות על ההתפרצות.

זוהי ההתפרצות הידועה הראשונה בגינאה – המקרים האחרונים ביותר היו במרחק אלפי קילומטרים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ואוגנדה.

אין חיסון או תרופה לנגיף הקטלני, אילוסטרציה (AFP)
אין חיסון או תרופה לנגיף הקטלני, אילוסטרציה (AFP)

אין מרפא ידוע או חיסון לאבולה. הנגיף הטרופי מוביל לחום, גורם לכאבי שרירים, חולשה, הקאות, שלשול, ובמקרים חמורים, כשל איברים ודימום בלתי ניתן לעצירה.

יותר מ -3.5 טונות של חומר הגנה הגיעו בקונאקרי, בירת גינאה, שם החלו מיד לחלק אותו למתקני בריאות ובתי חולים במקומות שונים כדי לנסות לעצור את התפשטות המחלה במדינה.

האספקה ​​כוללת ציוד לשימוש יחיד מיגון אישי , וחיטוי וחומר קבורה מאובטח. מחצית מהאנשים הנגועים בקונאקרי הן עובדי מערכת בריאות. בארגון הבריאות העולמי פועלים לספק להם הכשרה מתאימה וציוד דרוש חיוני לבקרת זיהום.

החומר גם נשלח לבית החולים הלאומי דונקה בקונאקרי, שם כבר הוקמה מחלקת בידוד הממוקמת בבניין נפרד כדי לספק טיפול לאנשים נגועים.

ארגון הבריאות העולמי אינו ממליץ כי על יישום הגבלות תנועה או סחר בגינאה, ליבריה או סיירה לאון. ראיות מהתפרצויות קודמות הראו כי תגובה מהירה במקור ההתפרצות היא הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון להתפשטות הבינלאומית של המחלה.

איך זה ייראה אם הסיוט הגדול ביותר של ארגון הבריאות העולמי יתממש? צפו בטריילר של הסרט ‘התפרצות’ משנת 1995, המדמה התפשטות וירוס האבולה בעולם

Share This:

כתיבת תגובה

Top