בת 89: “להתמודד עם החיים המודרניים או למות”

לא מחלה סופנית ולא שכול הובילו למוות הזה: אישה בת 89 ממחוז סאסקס שבדרום אנגליה התאבדה באמצעות ארגון דיגניטאס השוויצרי, המסייע לחולים המעוניינים לסיים את חייהם. לפני מותה הסבירה שהיא הרגישה שהייתה לה הבחירה של הסתגלות לחיים מודרניים או למות ולכן בחרה במוות; מה זה אומר על המתות חסד? מה זה אומר על הדור שלנו?

אן (89) התאבדה בשל חוסר היכולת להתמודד עם החיים המודרנים (צילום: סאנדיי טיימס)
אן (89) התאבדה בשל חוסר היכולת להתמודד עם החיים המודרנים (צילום: סאנדיי טיימס)

אן, מורה לאמנות בפנסיה (89) מדרום אנגליה החליטה להתאבד באמצעות ארגון המתות החסד השווייצרי ‘דיגניטאס’, לאחר שמאסה בסממני החיים המודרניים.
לפני הנסיעה ל’דיגניטאס’ שבשווייץ כדי לשים קץ לחייה, אף על פי שאינה חולה במחלה סופנית, אן התלוננה על כך שהטכנולוגיה המודרנית הפכה אנשים ל “רובוטים” כדבריה.
בימים שלפני ההתאבדות בסיוע (מושג שכבר הפך לשגור באירופה) המורה לשעבר, שביקשה להזדהות רק כ’אן’, אמר שהיא הרגישה שהיא עומדת בפני בחירה – להסתגל או למות  – ואמרה שהיא לא הייתה מוכנה להסתגל לעולם שבו הטכנולוגיה קיבלה עדיפות על פני האנושות עצמה.
על פי תקנון המרפאה השווייצרית, אנשים המבקשים לסיים את חייהם חייבים לשכנע את הרופאים שהם חולים במחלה סופנית או במחלה הגורמת להם לכאב קשה מנשוא או לנכות.
אן סבלה מבריאות לקויה בשנים האחרונות, לאחר שאובחנו אצל מחלות לב וריאות, שהצריכו שהייה בבית חולים, שבו היא אמרה שהיא מצאה את “גיהינום טהור”.

היא סיפרה לרופאים במרפאת המתות החסד השוויצרית כי “חוסר הכוח והאנרגיה והבריאות שלי מייצרים לי חיים ללא עתיד מעורר קנאה “, ואמרה שהיא חששה שחייה שהיו “מלאי הרפתקאות ועצמאות אדירה יסתיימו  בבית אבות” .

אן אמרה שהיא הפכה מתוסכלת עם הזמן, ככל שהחיים המודרניים החלו לתת את אותותיהם בחברה האנושית וזה כולל את הכל-  מזון מהיר , צרכנות וכמות הזמן שאנשים  מבלים בצפייה בטלוויזיה.
לפני מותה בחודש שעבר היא אמרה ל’סנדיי טיימס’  ש”אנשים הופכים להיות יותר ויותר מרוחקים זה מזה, אנחנו הופכים לרובוטים וזה כשלעצמו מהווה את חוסר האנושיות”,  היא הוסיפה “אני מוצאת את עצמי שוחה נגד הזרם, וזה בלתי אפשרי, אם אתה לא יכול להצטרף אליהם, אז עזוב”.

אן תיארה את העידן המודרני ככזה ש”מעגל פינות” ואמרה שהיא לא יכולה להסתגל לזה, כפי שהיא חשה, כל הדרכים המסורתיות של עשיית דברים נעלמו מן העולם. “אומרים ‘להסתגל או למות'”, היא אמרה, ימים ספורים לפני שנטלה את המנה הקטלנית של כדורי השינה, “בגיל שלי, אני מרגישה שאני לא יכולה להתאים את עצמי ולהסתגל, משום שהעידן החדש הוא לא עידן שגדלתי לתוכו ואינני מסוגלת להבינו”.

אן לוותה למרפאה בציריך על ידי אחייניתה לינדה, 54, שהייתה לצדה כשהיא מתה. האחיינית שלה אמרה “למות  בשנתך, לצד האנשים שאתה אוהב, או בזרועותיהם – אני לא יכולה לחשוב על מוות יותר טוב מזה”.

לבחור את המוות

הציבור בישראל נחשף בפעם הראשונה לארגון ‘דיגניטאס’ השווייצרי לפני כשלוש שנים,  כאשר שדרן גלי צה”ל עדי טלמור ז”ל, שם קץ לחייו באותו האופן, בסיוע אנשי הארגון. טלמור בחר למות לאחר שחלה בסרטן קטלני וסופני שלדברי כל הרופאים היה אמור סיים את חייו זמן קצר לאחר מכן.

“חמישים ושמונה שנים התנהלו חיי בנעימים ועל מי מנוחות, עד שכאבים עזים בצלע החזה אותתו: לא נישלם אך תם. תחנות הבריאות טחנו מהר והכריעו את הדין, סרטן קטלני מפושט בריאה הימנית. רק עוד כמה חודשי חיים. נקודה. מה לי כי אלין: נהניתי כמעט מכל רגע בחיי הלא קצרים ואני מודה לכל מי שהרעיפו עליי חיבה ואהבה, והיו לא מעט כאלה, כמו הרבים סביבי שחיבבתי ואהבתי עד מאוד. תודה לכם על הכל”. לבקשת טלמור, גופתו נשרפה ואפרו ניטמן בשוויץ, שם הלך לעולמו בצהרי יום שישי, 5 באוגוסט 2011.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top