סם המסיבות קטמין נמצא יעיל לטיפול בדיכאון

הסם ההרדמה קטמין הפופולרי בקרב ציבור צרכני הסמים הפסיכדליים, נמצא יעיל מאוד בטיפול בדיכאון, גם בקרב אנשים הסובלים מהמחלה כבר 20 שנה

סם הרדמה לטיפול בדיכאון, קטמין (אילוסטרציה)
סם הרדמה לטיפול בדיכאון, קטמין (אילוסטרציה)

קטמין הוא סם המגיע למשתמשים לרוב ממרפאות ווטרינריות המשתמשות בו כסם הרדמה או אלחוש. קטמין מוגדר כסם מסוכן בחקיקה באירלנד, באוסטרליה, בארצות הברית, בבלגיה, ביוון, בלוקסמבורג ובצרפת. בישראל הסם אינו נכלל בפקודת הסמים המסוכנים,‏ על אף שהוא נכלל ברשימת החומרים הפסיכוטרופיים שבצו הרוקחים.‏

במדינות בהם הסם בלתי חוקי, הוא פופולרי מאוד כסם מסיבות וכעת מתברר שסם המסיבות נחשב  בעולם הרפואה לטיפול חדש בדיכאון והרופאים שביצעו את הניסוי הראשון בנושא בבריטניה, מכנים את הטיפול החדש “מרגש” ו”דרמטי”.

חלק מהחולים שהתמודדו עם דיכאון חשוך מרפא במשך עשרות שנים חוו היעלמות של הסימפטומים של בדיכאון בתוך שעות מנטילת מינון נמוך של התרופה.

מדובר בניסוי קטן בהשתתפות 28 אנשים, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Psychopharmacology , מראה שהיתרונות  של הטיפול בדיכאון באמצעות קטמין יכולים להימשך חודשים. מומחים אומרים כי הממצאים הללו סוללים את הדרך לכיוון חדש של מחקר.

דיכאון: מגיפה של ממש

הדיכאון הוא נפוץ מאוד ומשפיע על 1 מכל 10 אנשים שלב כלשהו בחייהם. תרופות נוגדות דיכאון, כמו פרוזאק, וטיפולים התנהגותיים (כמו טיפול פסיכולוגי) עוזרים לחולים מסוימים, אך חלק ניכר מהם נשאר ויישאר “חסין” מפני כל סוג של טיפול.

צוות החוקרים באוקספורד שבבריטניה נתן לחולי דיכאון מינונים של קטמין במשך יותר מ- 40 דקות בכל פעם, עד שש פעמים. שמונה חולים הראו שיפור ברמות המדווחות של הדיכאון, וארבעה מהם חוו שיפור כל כך גדול שהם כבר לא היו מסווג כמדוכאים. חלקם הגיבו תוך שש שעות של ממתן העירוי הראשון של קטמין .

החוקר ראשי, ד”ר רופרט מקשיין , אמר ל BBC  ” זה באמת דרמטי עבור חלק מהאנשים,  זה מסוג הדברים שבאמת זה עושה את זה שווה לטיפול פסיכיאטרי, שזה דבר ממש נפלא לראות. החולים אומרים ‘ אה ככה נהגתי לחשוב וזה כבר לא כך יותר’ וקרובי המשפחה שלהם מודים לנו ואומרים שקיבלו את יקיריהם בחזרה “.

ד”ר מקשיין אמר שזה כלל חולים שחיו עם דיכאון 20 שנים.

אבל לא הכל ורוד

חלק מים שהשתתפו בניסוי, חזרו לדיכאון בתוך ימים, בעוד אחרים מצאו שהם נהנים מחוסר דיכאון כשלושה חודשים לאחר קבלת הקטמין וקיבלו מנות נוספות של קטמין.
יש גם כמה תופעות לוואי חמורות, כולל מקרה אחד של הפרעה לאספקת הדם למוח. הרופאים מבהירים שאסור שאנשים ינסו ליטול אתהתרופה באופן עצמאי בגלל הסיכון הרציני לבריאותם  כשהם נוטלים את התרופה מחוץ למסגרת בית חולים.
“זה מרגש , אבל זה לא עומד להיות טיפול שגרתי זה לא עומד להחליף את הפרוזאק”,  אומרים החוקרים “עם זאת, הניסוי מציע דרך חדשה של מחקר בתחום שנאבק למצוא טיפולים חדשים לטיפול בדיכאון”.
דיוויד טיילור , פרופסור לפסיכולוגיה בבית החולים מאודסליי , לונדון, אמר ל-BBC  ש “בקרב סוגים שונים של חולים כאלה, דעיכה ספונטנית במחלה  כמעט אף פעם לא מתרחשת והאנשים הללו הם בדרך כלל נחשבים למי שמבחינתו כלו כל הקיצים והוא בסוף הדרך”.

פרופ’ טיילור הוסיף כי ” זה מראה כי הדיכאון הוא עניין כימי, ואם זה עניין כימי, אפשר להפוך אותו באמצעות כימיקאלים. מה שמגביל את הטיפול הואה הפוטנציאל לתופעות פסיכולוגיות שליליות מטרידות וגם האופן שבו הטיפול ניתן, דרך הוריד, הופכת את הטיפול למוגבל למספר קטן של אנשים”,  לדבריו, בעתיד חברות תרופות  יפתחו תרופה כימית שיהיו לה היתרונות, אך ללא תופעות הלוואי ושניתן יהיה לקבל את הקטמין באמצעות משהו כמו משאף אסתמה, דבר שיפתור את הצורך בהזקרה תוך ורידית.

Share This:

כתיבת תגובה

Top