הראל לוקר: “יוקם בית חולים נוסף בנגב”

בנאום בועידת הנגב אמר היום (ג’) מנכ”ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר כי מתגבשת תכנית לאומית ארוכת טווח לשיפור מערכת הבריאות בנגב ובמסגרתה בין היתר יוקם בית חולים נוסף בנגב, לצד סורוקה הנושא בנטל לבדו כבר שנים. המטרה: “מענה לגידול הצפוי באוכלוסייה וגם כדי לצמצם את הפערים שכבר קיימים”

בית חולים חדש בנגב? מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
בית חולים חדש בנגב? מנכ”ל משרד רה”מ, הראל לוקר (צילום: קובי גדעון / לע”מ)

הדרום פורח: אחרי שהוחלט על הקמת בית חולים חדש באשדוד, היום (ג’) מגיעה בשורה חדשה לתושבי הדרום: בית חולים נוסף, ובו מערך שלם של מיטות אשפוז נוספות יוקם בנגב. כך הודיע מנכ”ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר בנאומו בועידת הנגב של כלכליסט.

“המאמצים של הממשלה, כמו שראיתם, למרות החסמים, או הבעיות, או האתגרים, זה קורה, זה לא רק דיבורים”, אמר לוקר והוסיף “היום זה לא מספיק חינוך ותעסוקה, מה שהיה פעם, כדי להוריד את האנשים האיכותיים, ועוד לפני כן – כדי להפוך את המקום הזה שווה  למרכז צריך להשקיע בכל הדברים האלה, גם בבריאות. כמענה לגידול שצפוי באוכלוסייה וגם כדי לצמצם את הפערים שכבר קיימים, סיכמתי לפני כמה ימים עם שרת הבריאות להכין תוכנית להרחבת שירותי הרפואה בנגב”.

לדברי לוקר “התוכנית הזאת בהובלת משרד הבריאות (ויחד עם צוות בינמשרדי בהשתתפות משרד ראש הממשלה, ראש עריית באר שבע, רוביק דנילוביץ’ וראשי רשויות נוספים, משרד הבטחון, אגף תקציבים באוצר, המשרד לפיתוח הנגב והגליל) תהיה בעלת 3 רכיבים:

לא לבד, ביה"ח סורוקה בבאר שבע (צילום: ד"ר שמואל טייכר)
לא לבד, ביה”ח סורוקה בבאר שבע (צילום: ד”ר שמואל טייכר)

היא תגדיל את מערך האשפוז בסורוקה במאות מיטות כמענה לטווח הקצר, תרחיב את מערך הרפואה הקהילתית בנגב שהיא חשובה מאוד ותקים בית חולים נוסף בנגב כמענה לטווח הבינוני והארוך. כל אלו יביאו את מערכת הבריאות ויקדמו אותה עבור תושבי הנגב ולקראת כל אותם אלפי חיילים ואלפי משפחות ונשות קבע ואנשי קבע, שאנחנו מקווים למשוך אותם באמצעות כל המהלכים האלה”.

מצד שני, מוקדם עדיין לשמוח – זאת לא הפעם הראשונה שתכנית מן הסוג הזה מוצגת כפתרון למצוקת הרפואה בנגב.

בשנת 2011 הכריז המשנה לראש הממשלה  דאז, השר סילבן שלום, תכנית דומה להקמת בית חולים נוסף שאמור היה להיבנות בצומת להבים.

על פי עיקרי התכנית שהוצגה אז בכנס מצפה רמון לבריאות, בשלב ראשון תכננו לבנות בית חולים ובו 300 מיטות: מיון פנימית, כירורגיה ונשים. בשלב השני, בתוך כעשור, הייתה כוונה להגדיל את מספר המיטות לכ-600 ובשלב השלישי להתרחב לכ-900 מיטות בתוך 20 שנה.

התוכנית של השר שלום גם כוללת את הקמתו של מרכז אזורי רפואי במועצה אזורית ערבה תיכונה בשיתוף   JNF-USA בהשקעה של 4 מיליון שקל. המרפאה תכלול רופאים מקצועיים, קלינאית תקשורת, מתחם ריפוי בעיסוק ופסיכולוג.

מה קרה מאז? בעיקר הזמן עבר. אבל המצוקה לא השתנתה. על פי נתונים שפרסם באותה שנה המרכז לחקר הבריאות בנגב- שיעור מיטות האשפוז בנגב הוא הנמוך ביותר בישראל – 1.384 ל-1,000 נפש לעומת 1.933 במרכז הארץ. מספר הרופאים בדרום מייצגים שיעור של 1.64 ל-1,000 נפש בהשוואה ל-1.99 במרכז הארץ.

אז תכניות זה יפה מאוד, מתי צפוי היישום שלהן?

בלשכתו של מנכ”ל משרד הראש הממשלה אומרים שמדובר בתכנית לטווח הבינוני עד ארוך, נחכה.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top