אפלייה? עבר אירוע מוחי אך “לא זקוק לשיקום”

את מסע הייסורים של אלאן בנגורה אפשר בקלות לארוז יפה ולמכור להוליווד, אבל הסרטים שהוא עבר ב-20 השנים האחרונות לא הגיעו עדיין לשלב הקרדיטים. הוא נמלט מסיירה ליאון לישראל, נפצע אנושות בפיגוע, חטף אירוע מוחי וכשלבסוף קיבל הכרה כתושב קבע בישראל, לקה באירוע מוחי נוסף, אושפז בטיפול נמרץ וקופת החולים סירבה להכיר בזכותו לשיקום; בעקבות פניית ‘סמאללה’ הוא קיבל את כל זכויותיו

אלאן בנגורה, זכרונו נפגע אבל "אינו זקוק לשיקום?" (צילום: יעל גבירץ)
אלאן בנגורה, זכרונו נפגע אבל “אינו זקוק לשיקום?” (צילום: יעל גבירץ)
נתחיל אולי מהסוף:  אלאן בנגורה קיבל לבסוף התייחסות מקופת החולים שלו – מאוחדת.
הם סיפקו את כל התרופות הנדרשות ואת כל ההפניות הרלוונטיות למצבו הרפואי, כך שבנגורה, ככל הנראה יהיה בסדר. אבל כל זה קרה רק לאחר פניית ‘סמאללה’.
לפני כן, במשך שבועיים מאז שוחרר מבית החולים, אחרי אירוע מוחי שני ולאחר פיגוע קטלני שעבר בשנות ה-90, הוא ניסה לקבל יחס מאנשי מאוחדת, אך ללא הצלחה.
אולי במובן מסויים אפשר להתנחם בכך שהזיכרון שלו נפגע והוא לא זוכר את כל הפרטים הללו.
היום (א’) אומר אלאן בנגורה ל’סמאללה’ “ברוך השם אני מרגיש עכשיו יותר טוב. אני מודה לרופאים באיכילוב ששוב הצילו את החיים שלי. לגבי הטיפול שלי מאז שאני בבית תצטרכי לשאול את אשתי או את החברים שלי כי הבעיה שלי עכשיו היא שאני לא זוכר את מה שאומרים לי.”

הוונטה, אשתו של אלאן לעומת זאת, זוכרת היטב מה קרה ומה קורה איתו לדבריה “כשאלאן יצא למחלקה אחרי שבועיים בטיפול המרץ הסבירו לנו שאחרי אירוע כזה הוא לא יכול לחזור הביתה וחייב לעבור שיקום. אמרתי להם שיש בעיה קשה עם הזיכרון של אלאן, הוא גם היה מקבל סחרחורות ונופל פתאום, אבל הסבירו לי שלכן הוא הולך לשיקום. לכן מאוד הופתעתי שפתאום שיחררו אותו ככה לבית. אני לא הבנתי איך אדם במצב כזה לא מקבל שיקום אבל אמרו לו ללכת לרופא המטפל שלו. כל יום הלכנו לסניף בלוינסקי כדי שיראה רופא ויקבל את התרופות שהוא חייב לקחת אבל אפילו לא הקשיבו לנו שם ולא נתנו לו לראות רופא”.

הוונטה וחבריו של אלאן פנו בשמו ל’סמאללה’, בניסיון להשיג יחס כלשהו מקופת החולים מאוחדת.

ואכן פנינו לקופת החולים, התשובה היתה מפתיעה:

“מבדיקה שערכנו עולה כי בוצעה בקרה עם נציגת מאוחדת – הבקרית בבית החולים כולל מפגש אישי עם המטופל יום טרם השחרור” (תרגום חופשי: איכילוב אשמים, לא אנחנו). נמסר לנו כי למרות שלא זוהה צורך בשיקום כלשהו וגם לא היתה פנייה בנושא זה מצד  רופאי המחלקה, ביום ראשון בבוקר יפנה למבוטח גורם רפואי מוסמך להמשך מעקב וטיפול”.

(המשך תרגום חופשי: המטופל אשם ומי שהפנה אותו אליכם אשם, הוא בריא לגמריי והכל בסדר איתו, אבל נעשה טובה ונטפל בו).

בשלב הזה, בני משפחת בנגורה כבר מתקבלים אחר כבוד בסניף של קופת החולים מאוחדת ורופא רושם לו תרופות, כאמור, שבועיים אחרי שחרורו מבית החולים, ולאחר ניסיונות בלתי פוסקים מצידו לקבל טיפול.

באותו השבוע, בעוד במאוחדת מוסיפים להתכתב עם מערכת ‘סמאללה’, אלאן סוף סוף מקבל את ההפניות הנדרשות מקופת החולים לצורך המשך הטיפול בו.

הוונטה אשתו של אלאן הוסיפה “אני השתגעתי מדאגה, לא הבנתי איך מסכנים ככה חיים של בן אדם ולמה מתייחסים ככה. רק ביום חמישי האחרון הוזמנו לראשונה לרופא והתחילו לטפל באלאן, הפעם כבר התייחסו אלינו מאוד יפה והוא קיבל רשימה ארוכה מאוד של הפניות לרופאים ולבדיקות. זה מאוד קשה עכשיו כי בגלל העיכוב של שבועיים צריך לעשות את כל הבדיקות מהר, להגיע כל יום לרופא במקום אחר, ובגלל שאלאן לא זוכר כלום אז חייבים לקחת אותו לכל רופא ולרשום את מה שהרופא הסביר לו. אני מקווה שעכשיו לפחות יתחילו לטפל בו ברצינות כי שבועיים היינו בסיוט ובחוסר אונים ובמקום שאלאן יתחיל להבריא הוא היה בסכנה”.

יעל גבירץ, חברה של המשפחה, שהפנתה את בני הזוג בנגורה ללחצן המצוקה של ‘סמאללה’ אומרת היום  “ההתנהלות של מאוחדת הייתה מופקרת. נוכחת בעצמך שכל מה שהם סיפרו לך על כך שלא נדרש לו שיקום, על עובדת סוציאלית שביקרה אותו כביכול בבית ועל כך שהוא מטופל – הכל היה לא נכון. אדם שעבר אירוע חמור כזה, שהזיכרון שלו מחוק וסובל מסכנת נפילה נמצא מתאים לחזור הביתה בלי שיקום? ומה הם עשו מרגע שיידעו אותם שהוא לא מצליח להתקבל לרופא ולא מקבל תרופות חיוניות ואת הבדיקות שנדרשו במכתב השחרור? הם סיפרו סיפורים במקום להבטיח שיטופל מיידית. הוא היה אמור להגיע לביקורת באיכילוב שבועיים אחרי ששוחרר עם תוצאות הבדיקות אבל נאלצתי לדחות לו את התור מכיוון שהשבועיים חלפו ואף בדיקה עדיין לא בוצעה”.
“אלאן הוא נכה טרור, מוכר על ידי הביטוח הלאומי כנכה לצמיתות”, מוסיפה גבירץ, “שלוש פעמים הצילו את חייו באיכילוב: כשנפצע קשה בפיגוע ב-94′, כשעבר אירוע מוחי חמור ב-2009, ובאירוע בפברואר האחרון. רק בעקבות ההתערבות וההתעקשות שלך הוא הוזמן סוף סוף לרופא וכעת התחיל המירוץ לביצוע הבדיקות שנדרשו. מדהים אותי באיזה קלות ראש מאוחדת הפקירה אדם עם היסטוריה רפואית כזו, זה חוסר רצינות וחוסר אחריות שערוריתיים ממש”.
מקופת החולים מאוחדת נמסר בתגובה:
בכל הכבוד, מאוחדת פועלת ע”פ המסמכים הרפואיים המתועדים היטב ולא ע”פ מה שהגברת הזאת – שאנו מעריכים מאוד את האזרחות הטובה שלה, “מאבחנת” (לא ברורה לי הכשרתה הרפואית) או מפענחת ע”פ הערכותיה את שהחולה המדובר זוכר או לא.

 בניגוד לטענות, נציגת מאוחדת  נפגשה עם החולה יום לפני שחרורו מהאשפוז ורופאי הקהילה נהגו בדיוק ע”פ ההמלצות הרפואיות שפורטו במכתב השחרור מבית החולים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top