תנו לי להיכנס לכם לצלחת / ד”ר מיכאל ויינפאס

ד”ר מיכאל ויינפאס אומר שרפואה אידיאלית צריכה להתחיל קודם כל במניעה ראשונית. “אמנם אנו מתגאים ברפואה שמאתרת מחלות שכיחות בשלביה המקודמים על ידי בדיקות סקר – חשובות ככל שיהיו – אך כמעט  ולא עוסקים בהפחתת שיעור התחלואה במחלות אלו. לאתר מחלות זה חשוב, למנוע –  חשוב יותר” אז תנו לו להיכנס לכם לצלחת, הוא ינווט

ד"ר מיכאל ויינפאס (צילום:יח"צ)
ד”ר מיכאל ויינפאס (צילום:יח”צ)

רפואה נכונה לא מסתפקת באיתור מחלות בשלב מוקדם באמצעות ממגורפיה, קולונוסוקפיה ועוד,  אלא מתיימרת אף להפחית את שכיחותן באוכלוסיה.

לשם כך צריך לעסוק במניעה ראשונית, שעיקרה הסבר על תזונה נבונה, שהיא גם הכלי הראשוני לטיפול ברוב המחלות הכרוניות.

חינוך והדרכה לתזונה מונעת מחלות חייבת להיות המפתח לכל טיפול רפואי במחלות כרוניות, לרוב רצוי תפריט אנטי-דלקתי  עם מודיפיקציות לפי המחלה  כמו  תפריט בעל  אינדקס גליקמי נמוך, או היפו-אלרגני.

השארת החולה  בהשפעת אותה תזונה הרסנית מערבית מעובדת מעוררת דלקות, שמקדמת את המחלה תוך הסתפקות בתוספת טיפול תרופתי בלבד  שלכאורה מאזן את המחלה ובמקביל גורמת לתופעות לוואי אחרות – אינה טיפול יסודי ואלגנטי מספיק  אבל זה לא מונע ממנו להיות עדיין הטיפול של נחלת הכלל.

יחד עם זאת, יש להעריך את התועלת של תרופות על הארכת תוחלת החיים, ואת התקדמות הרפואה בתחומים רבים, רק שיש לעשות בהן שימוש סלקטיבי ונבון.

שימו לב: תזונה וצמחי מרפא מונעים תרופות

לאחר טיפול בתזונה נכונה, צמחי מרפא ותוספים מותאמים, ייתכן ונוכל למנוע את השימוש בתרופה או לעשות בה שימוש במינון מופחת.

בכל מקרה רצויי שנטילתה תהיה לאחר, או במקביל לכך שהחזרנו את החולה לדרך המלך מבחינת מקסום בריאותו – קודם כל דרך הצלחת. בלא מעט מצבים תוספי מזון וצמחי מרפא יכולים  להביא את המחלה לדעיכה ואת התסמינים לנחלת העבר.

מה עדיף? צמח או תרופה? אילוסטרציה (shutterstock)
מה עדיף? צמח או תרופה? אילוסטרציה (shutterstock)

היתרון בשימוש בצמחי מרפא הוא רב. ואכן, לא מעט תרופות בימינו הן למעשה צמחי מרפא באריזה של תרופה, בצורה של מיצוי של מרכיב בודד של הצמח שהוכח כיעיל למחלות מסוימות, שימוש דומה  רעיונית לשימוש פרמקולוגי מערבי.

צמחי מרפא עשירים בפיטוכימיקלים שונים שפעילים יחדיו באותו צמח בניגוד לתרופה שמבוססת על סנטוז חומר בודד, וכך מתקבל אפקט סינרגיסטי בין חלקי הצמח, מה שמצד אחד משפר יעילות ומצד שני מפחית תופעות לוואי.

אבל בניגוד לתרופה, שלרוב עוזרת לתסמין  אחד ומפריעה למערכת אחרת, הצמח השלם שעוזר לתסמין אחד, עוזר בדרך גם למערכת אחרות.

לדוגמה, צמח שמרגיע תסמינים במערכת העיכול על הדרך גם מחטא, מרגיע תסמינים נשימתיים ומרגיע. מדובר בטיפול  לרוב בטוח, אם כי בהחלט דורש בקרה רפואית, בדיקת אינטראקציות עם תרופות בדגש על מדללי דם ותרופות פסיכיאטריות, והתייחסות למצבים מיוחדים כמו הריון, אי ספיקת כליות, בעיות בתפקודי הכבד.

הבעיה: על צמחים אין פטנט – הם שייכים לכולם

בקרב רופאים מצוינים שלמדו שנים רבות ולא זכו להיחשף ליתרונות עולם הפיטותרפיה רווחת טענה, כביכול, שמדובר בתחום לא מדעי במקרה הטוב, או שרלטני במקרה הרע.

אמנם אפשר למצוא כבר היום מחקרים על צמחים מובילים, אך עדיין זהו תחום שסובל מחוסר מימון מחקרי בשל אי תגמול בדמות פטנט המחזיר לחברות התרופות את השקעותיהם במחקר.

אנחנו הרופאים, נשבענו את שבועת היפוקרטס ותפקידנו להשתמש בשיטות מקדמות בריאות גם אם אין מאחורי המוצר תקציבי ענק שמתגלמים ומממנים את העוסקים במלאכה.

ניקח את מחלת דלקת הפרקים כדוגמה, מחלה דלקתית כרונית אוטואימונית ורב מערכתית הפוגעת ב-1% מהאוכלוסייה, יותר בנשים, בטווח גילאים שבין 25-50

המחלה גורמת לדלקת בפרקים, מתאפיינת בקשיון בוקר של המפרקים ובסימטריות, וכן לעייפות, חום נמוך,  ואף תסמינים חוץ מפרקיים בדמות דלקת בכלי-הדם, דלקת בקרום הלב, נודולים תת עוריים, פגיעה ריאתית, אנמיה, הגדלת בלוטות לימפה דלקות עיניים ועוד.

הטיפול המערבי כולל תרופות אגרסיביות מדכאות מערכת חיסון בדמות סטרואידים, מתותרקסאט, שהוא תכשיר כימותרפי, פלקניל (תרופה נגד מלריה), וכן טיפולים ביולוגים כמו רמיקייד, אנברל  ויומירה ועוד – תכשירים יעילים עם תופעות לוואי שכוללות בין היתר שכיחות מוגברת לחלות במחלות זיהומיות .

אמנם טיפולים אגרסיביים אלה עוזרים לחלק מהסובלים מהמחלה ומקלים עליהם, ויש לשקול כל התקדמות מדעית שיכולה להביא מזור לסובלים, אך האם אין מקום לתת למחלה כרונית זו צ’אנס טיפולי מבוסס על תזונה ותכשירים נטולי תופעות לוואי, ולשמור את הארסנל הכבד למקרים העקשנים?

אז מה עושים?

הפתרון האמיתי: תזונה, תזונה ופעם נוספת - תזונה. אילוסטרציה (shutterstock)
הפתרון האמיתי: תזונה, תזונה ופעם נוספת – תזונה. אילוסטרציה (shutterstock)

הטיפול לחולי הדלקת פרקים צריך להתחיל באימוץ תזונה אנטי דלקתית. תזונה זו כוללת ריבוי פירות וירקות בצבעים שונים, שומן חד בלתי רווי כמו שמן זית, אבוקדו, מזונות בעלי אינדקס גילקמי נמוך כמו קטניות ודגנים מלאים ומקורות לאומגה 3 תוך הפחתת מזונות מעוררי דלקת הכוללים חלבונים מהחי, שומן רב בלתי רווי (שמן חמניות, שמן תירס ) סוכרים ופחמימות בעלי מדד גליקמי גבוה כמו מוצרים מקמח לבן.

השלב הבא הוא הרכבת פורמולה אישית מצמחי מרפא מסוג  מפחיתי דלקת, מווסתי חיסון, אדפטוגנים,מעודדי פינוי רעלים, משפרי ספיגה במעי וממריצי זרימת דם .

תפירת הטיפול משתנה מאדם לאדם, כי תמיד יש שוני באופי המחלה בין אנשים שונים ומורכבויות שונות. צמחים בולטים לטיפול במחלה הם כורכום, גי’נג’ר, תה ירוק , צלע השור, ויטניה , שן ארי, ציפורני השטן ושוש קירח . הכורכום ( אנטי דלקתי חזק ) יכול להינתן בנפרד בכמוסות מרוכזות עם ריכוז גבוה של החומר הפעיל כורכומין

תוספי תזונה  שעשויים להועיל כוללים חומצות שומן מסוג אומגה 3 בעלות פעילות נוגדת דלקת, שמפחיתה ייצור פרוסטגלנדינים מתווכי כאב ודלקת,

ברומלין, אנזים פרוטאוליטי שעוזר בפירוק המזון ומקטין חדירות מולקולות דרך קיר המעי, בעל פעילות אנטי דלקתית. מקל על הדלקת הראומטיות ומפחית את הנפיחות שמתלווה לדלקת. פרוביוטיקה ששומרת על איזון פלורת חיידקי המעיים, מסייעת במניעת תסמונת המעי הדליף כי חדירות מעיים מוגברת המאפשרת כניסת חלבונים לא מעוכלים למחזור הדם וגורמת לתגובות אלרגיות, ואף לתופעות אוטואימוניות.

רכז דובדבנים חמוצים ומתוקים מכיל נוגדי חמצון מסוג אנתוציאנינים אשר חוסמים  cox1 ו cox2  שהם פרוסטגלנדינים מיצרי דלקת, וכן מכיל רמות גבוהות של נוגדי חמצון. תוספים נוספים שיש לשקול הם וכן  MSM SAME וקוורציטין.

קבלו טיפ: תזונה טבעונית

אולי לאחר הטיפול הטבעי עדיין יהיה צורך במתן תרופה, אבל איזו סיבה יש לא לנסות טיפול מועיל ובריא לפני נטילת תרופה שגורמת לתופעות לוואי כה רבות ? איזו סיבה יש לא ליידע את החולה על האופציה הזאת לפני שתוקפים את מערכת החיסון שלו?

לאחרונה אנו עדים לעליה במודעות התזונתית בקרב האוכלוסייה  הכוללת בין היתר אימוץ תזונה טבעונית. נייר עמדה שפרסמו המומחים של אגודת התזונה האמריקאית (ADA) – ארגון התזונה הגדול בעולם קובע שתזונה צמחונית או טבעונית בנויה כהלכה כוללת יתרונות בריאותיים רבים ומורידה את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות קשות, ואף מתאימות לכל שלב במעגל החיים.

במאמר העמדה, שמתבסס על סקירה שיטתית ויסודית של מחקרים מבוססי ראיות, זאת ועוד, על פי שורה ארוכה של מחקרים שסקרו המומחים – קבע איגוד התזונה האמריקאית שדיאטות צמחוניות יכולות למלא את כל הדרוש גם בעת היריון ולהביא לתוצאות בריאותיות טובות לאם ולתינוק בנוסף להפחתה של מחלות לב  איסכמיות, רמות נמוכות יותר של כולסטרול, לחץ דם נמוך יותר ושכיחות נמוכה יותר של יתר לחץ דם וסוכרת מסוג 2 מאשר לא-צמחונים. בנוסף, צמחונים נוטים להיות בעלי מדד מסת גוף (BMI) נמוך יותר ויש אצלם שכיחות נמוכה יותר של סרטן מסוגים שונים .

כאמור, תזונה פרו-טבעונית או טבעונית היא חלק מתפריט אנטי דלקתי כל עוד מקפידים שהתזונה לא תהיה מבוססת על סוכרים מזוקקים ועל תזונה מעובדת.

אנשים שמאמצים תזונה זו נתקלים בנזיפות על ידי הרופא שלהם על שאמצו אורח חיים מסוכן לבריאותם, כולי תקווה , שהגישה תשתנה , שאנו הרופאים נהיה הראשונים לעודד תזונה מונעת מחלות, ונדע לשלב בתבונה את ההתפתחויות החשובות בעולם המדע והרפואה לצד עקרונות תזונתיים וטבעיים כדי להציע לכל באי פתחינו בריאות איתנה ורפואה שלמה.

ד”ר מיכאל ויינפאס הוא בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, רופא מומחה לרפואת משפחה ברמת גן ויועץ לתזונה טבעית ולצמחי מרפא.

אפשר למצוא עוד פרטים באתר שלו    www.refoua.co.il

Share This:

3 thoughts on “תנו לי להיכנס לכם לצלחת / ד”ר מיכאל ויינפאס

  1. עם כל הידע לאדם ברפואה עדיין לא יכל האדם לרפא את עצמו לחיות לעד ! אני מנסה להיעזר פעמים בשאלות רפואיות שאיני עצמי יכל לענות עליהם , שאלתי לגבי בדיקת דם פ.אס.א2.29 ולא יכלתי לקבל תשובה , פשוט נראה לי קצת גבוה לעומת מה שאני מכיר 1.2 והאם בכלל קשור לטוסטרון ? תודה

  2. אני יכול בקלות להצביע על כמה מחקרים שמראים קשר בין טבעונות לבעיות קשות בבריאות. לא יפה להטיף לטבעונות במסווה של רפואה ובריאות.
    ארגון הבריאות האמריקאי זה אותה ארגון שאחראי על “פירמידת המזון” המפורסמת שמביאה כבר עשורים להשמנה שלא נראתה כמוהה כי היא קשקוש מוחלט?

כתיבת תגובה

Top