מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ גמזו מסיים את תפקידו

מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו הגן בחירוף נפש בחודשים האחרונים על שרת הבריאות יעל גרמן, בכל פעם שזו הותקפה בכנסת ושלחה אותו לדיונים במקומה, אבל זה כנראה לא מספיק והשרה החליטה למנות מנכ”ל אחר מטעמה. גמזו יעזוב ביוני – מי יחליף אותו? השאלה הנכונה היא מי תחליף אותו

פרופ' רוני גמזו, עוזב ביוני (יח"צ)
פרופ’ רוני גמזו, עוזב ביוני (יח”צ)

מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו עוזב את תפקידו בעיצומם של משברים ורפורמות במערכת הבריאות.

כך לפי הודעה שפירסם משרד הבריאות, גמזו, שמונה לתפקידו במאי 2010, יסיים את תפקידו, לאחר 4 שנים ב-1 ביוני 2014. הוא הוא ימשיך לייצג את ישראל כחבר דירקטוריון הבריאות של ארגון ה- OECD.

הודעתו של גמזו התקבלה על רקע המשבר המחריף בבתי החולים של הדסה בירושלים ועל רקע דיוני ועדת גרמן, שבוחנת את חיזוק מערכת הבריאות הציבורית. הוועדה החלה לפרסם את המלצותיה לפני כשבועיים, שעסקו בפיקוח על בתי החולים הממשלתיים ובשירותי הרפואה הפרטית שניתנים במסגרת בתי החולים הציבוריים.

גרמן לא בחרה בגמזו שנכנס לתפקידו בתקופת ליצמן, אך בחרה שלא להחליף אותו. בין השניים היו חילוקי דעות על רקע עצמאותו הרבה של גמזו הדומיננטי ונטייתו לעיתים לקבל החלטות, לפעול ולהתבטא תוך קביעת מדיניות עצמאית. בחודשים האחרונים נפוצו שוב ושוב שמועות על התפטרות צפויה של גמזו. השבוע הגיע ככל הנראה המתח בין השניים לנקודת רתיחה והם החליטו על עזיבתו של גמזו. גמזו נחשב במערכת הבריאות למנכ”ל חזק במיוחד שזכה להערכה רבה, גם אם נכנס לעימותים רבים עם שחקנים שונים במערכת.

תמנה אישה במקום גמזו? שרת הבריאות יעל גרמן (יח"צ)
תמנה אישה במקום גמזו? שרת הבריאות יעל גרמן (יח”צ)

מלשכתה של השרה יעל גרמן נמסר בתגובה: “למרות השמועות, פרופ’ גמזו לא מתפטר, הוא מסיים את תפקידו ביוני. בדרך כלל לא מקובל ששר חדש משאיר בתפקידו את המנכ”ל שמונה בידי השר הקודם, זה טבעם של הדברים. בין השרה ובין פרופ’ גמזו שוררים רגשי כבוד והערכה רבה”.

סגן שר הבריאות לשעבר, ח”כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) שמינה את פרופ’ גמזו לתפקיד, היה מהראשונים להגיב על הידיעה, כך נמסר מלשכתו:

סגן שר הבריאות לשעבר, ח”כ יעקב ליצמן, מביע צער על התפטרותו של מנכ״ל משרד הבריאות פרופ׳ רוני גמזו. ״בתקופה קשה זו, בה מערכת הבריאות מתמודדת עם אתגרים לא פשוטים, בראשם משבר הדסה, נדרשת יציבות ומקצועיות בהנהגת מערכת הבריאות. כולי תקווה שהתפטרותו של המנכ״ל, שהוא איש עשייה ראוי, שניהל את המשרד במקצועיות ובמסירות, לא תפגע בהתנהלות המשרד, במערכת הבריאות שמצבה הנוכחי קשה, ובציבור החולים״.

קודמו בתפקיד, מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר ד”ר איתן חי-עם אמר היום  (ו’) ל’סמאללה’ “למרות שלא תמיד הסכמתי עם כל מה שרוני עשה אני חושב שהוא היה מנכ”ל יוצא דופן השקיע כל כולו בעשייה ואין ספק שהוא יחסר למערכת הבריאות”.

מי יחליף אותו? נסו מי תחליף אותו

השמועות במערכת הבריאות רוחשות, כעת ניתן כבר להניח כמעט בוודאות שהשרה יעל גרמן מעוניינת למנות אישה במקומו של פרופ’ גמזו.

מי יכולה למלא את התפקיד? יש מישהי אחת שבוודאי  מתאימה ומעוניינת, יו”ר שדולת הבריאות לשעבר, ח”כ לשעבר ד”ר רחל אדטו ששימשה גם בתפקיד סגנית מנהל בית החולים שערי צדק בירושלים.

אדטו סיימה את הקדנצי הפוליטית שלה לאחר ש’התנועה’ בראשות ציפי ליבני, בה היתה חברה, לא השיגה מספיק מנדטים כדי להכניס את אדטו לכנסת הנוכחית. כעת היא עוסקת בייעוץ לחברות מסחריות בענייני בריאות ומטפלת במרפאת הנשים שלה.

ד”ר אדטו, שמעת על גמזו?

“שמעתי כן, התקשרו לעדכן אותי”

מה דעתך?

“רוני גמזו ניהל את המשרד באופן ראוי להערכה לדעתי”.

הוא משאיר אחריו נעליים גדולות לדעתך?

“בסופו של יום, כל אחד נכנס לנעליים של מישהו אחר ולכן כל אחד מביא איתו את הרקע שלו, גמזו הביא את הרקע שלו כמנהל ואכן ניהל מצויין את המערכת”

ומה איתך? אומרים שהשרה מעוניינת במנכ”לית, זה משהו שהיית מעוניינת בו?

“קודם כל שיפנו אלי, אני לא רוצה להקדים שום דבר לפני שזה קורה, זה לא מתאים לקפוץ לדברים והכרזות לפני שזה רלוונטי, אני לא יודעת מהם השיקולים של השרה, אני בטוחה שהיא תחפש ביסודיות כדרכה, כמו שהיא עושה דברים אחרים ביסודיות”.

כעת כאמור ממתינים לראות מה יעלה בגורל התפקיד החשוב ביותר במערכת הבריאות, חשוב אפילו יותר מזה של השרה עצמה, משום שמדובר בתפקיד מקצועי הדורש לא פחות מעבודה אינטנסיבית בלתי פוסקת סביב השעון, כפי שעשה פרופ’ גמזו עד עכשיו, בתקופה של משברים עצומים במערכת הבריאות ומשברים עתידיים עצומים אף יותר.

Share This:

One thought on “מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ גמזו מסיים את תפקידו

  1. מילא טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות הפך למפגן של כרומוזומי x שטופי תחושת קיפוח ואפלייה,
    עכשיו לקחת את התפקיד הכל כך חשוב הזה ולהפוך גם אותו למפגן מיני? הבחירה צריכה להיות מקצועית מבין כלל המועמדים האפשריים, בלי לבדוק איזה איבר מין יש להם בתוך המכנסיים. או שאולי דווקא המין הנשי כן תומך בבחירות על סמך מגדר?

כתיבת תגובה

Top