כריתת רחם: למה זה עדיין קורה בימינו?

“לצערי, רופאים רבים עדיין מחזיקים בעמדה המקוממת שהרחם נועד לגדל ילדים וגידולים, וכי אם אין בכוונת האישה להרות בעתיד, היא לא צריכה את הרחם ויכולה לוותר עליו, משום שאין בו שימוש”. ד”ר דב לקסמן, גינקולוג מנתח בכיר תוהה – מדוע בעשור שבו חדרו לתחום בריאות האישה כל כך הרבה טכנולוגיות רפואיות חדשניות, איננו עדים לצניחה משמעותית במספר כריתות הרחם?

למה לכרות את הרחם? (אילוסטרציה)
למה לכרות את הרחם? (אילוסטרציה)

על פי נתוני משרד הבריאות  בשנת 2000 בוצעו בישראל 4,019 ניתוחים לכריתת רחם. 10 שנים לאחר מכן, בשנת 2010, בוצעו בישראל 4,840 ניתוחים. למה בעצם?

“האינדיקציות המוחלטות” לכריתת רחם הן: גידולים סרטניים, או טרום סרטניים של מערכת הרבייה, צניחות רחם בדרגת חומרה גבוהה, קרע של הרחם בלידה, דימום בלתי נשלט לאחר לידה והעדר תגובה לטיפולים שמרניים בבעיות שפירות. מניסיוני, רוב הניתוחים (מעל 50% מהניתוחים) מבוצעים ב”אינדיקציה יחסית”, כמענה טיפולי לשרירני רחם (מיומות) ודימום על רקע חוסר איזון הורמונלי, כאשר ישנם טיפולים תרופתיים וניתוחים שמרניים שמחליפים בהצלחה ניתוח לכריתת הרחם.

לצערי, רופאים רבים עדיין מחזיקים בעמדה המקוממת ש”הרחם נועד לגדל ילדים וגידולים”, וכי אם אין בכוונת האישה להרות בעתיד, היא לא צריכה את הרחם ויכולה לוותר עליו, משום שאין בו שימוש. רופאים רבים עימם אני משוחח על הנושא מתקשים להבין על מה אני מלין. לדידם כריתת רחם מהווה פתרון מוחלט לבעיותיהן הרפואיות, הנוכחיות והעתידיות של המטופלות, אז מה הבעיה? למה לא?

אז זהו, שלא!

ד"ר דב לקסמן (צילום: יח"צ)
ד”ר דב לקסמן (צילום: יח”צ)

ניתוח כריתת רחם פוגם בשלמות רצפת האגן ומחליש אותה. כתוצאה מכך המנותחות נחשפות למעגל ניתוחים שני, כעבור מספר שנים בשל תופעות הקשורות בהחלשת רצפת האגן (צניחת נרתיק, פגיעה בשליטה על הטלת שתן ופעולת מעיים, בקעים והפרעה בתפקוד המיני).

בנוסף, אותי לימדו שניתוח מבצעים מטיעונים של “למה כן” ולא “למה לא”.

האם יתכן שמספר כריתות הרחם נותרים בעינם, כי התמחור של משרד הבריאות בגין ניתוח כריתת רחם (כ- 15,000 ₪) גבוה מהתמחור בגין פעולות שמרניות יותר?

ניתוח כריתת הרחם, קל יותר לביצוע, ביחס לאופציות הניתוחיות השמרניות יותר. האם זו התכלית? ביצוע כריתת רחם במהירות הודות לטכנולוגיות חדשות, תחת רכישת מיומנויות בטיפולים שמרניים וניתוחים חדשניים משמרי-רחם, שבסיסם בהתחשבות באישה,  פתיחות מחשבתית ורצון לשינוי ולקידמה?

האם כל הרופאים חולקים את הידע המקצועי שלהם? האם הם מספרים לנשים, שציוד רפואי מתקדם וטכנולוגיות חדשניות שלא עמדו לרשותנו בעשור האחרון הפכו את הטיפול בנשים להרבה פחות אגרסיבי? בשרירנים (מיומות) ופוליפים אפשר לטפל באמצעות היסטרוסקופיה טיפולית, או על ידי חסימת כלי הדם המזינים את השרירן (אמבוליזציה) או באמצעות אולטרא-סאונד ממוקד. כשאישה מתלוננת על דימומים חריפים אפשר להציע טיפולים הורמונאליים, או אנטי הורמונאליים, או באמצעות צריבה של רירית הרחם. במקרים של צניחת רחם, אפשר להציע לאישה תיקון דפנות הנרתיק, הרמת הרחם באמצעות קיבועו לאגן הגרמי, או קיצור רצועות תוך בטניות ועוד אפשרויות טיפוליות לרוב.

מחקרים מוכיחים, כי לניתוחים לכריתת רחם סיבוכים קצרי טווח וארוכי טווח : 1 מ-2 נשים לאחר ניתוח לכריתת רחם, תיאלץ לעבור ניתוח חוזר לתיקון סיבוכים רפואיים, כמו צניחת הנרתיק ורפיון רצפת האגן (עד 45%), הפרעות בשליטה בהטלת שתן ובפעולת מעיים (פי 2.5 מאוכלוסיית הנשים), הידבקויות תוך-בטניות (מעל 55%), פגיעה בתפקוד המיני, בקעים בצלקות ניתוחיות ועוד.

ראוי שהשיקולים לבחירת הטיפול המיטבי באישה יתחשבו ברצונה של האישה לשמור על רחמה. תפקידם של הרופאים להציג בפני האישה את כל אפשרויות הטיפול, היתרונות והחסרונות,  ולהתחשב גילה, ברקע שלה ובסגנון החיים שלה.

לנשים, שצפויות לעבור ניתוח לכריתת הרחם, מומלץ לא להיחפז בקבלת החלטה על כריתת רחם, כמובן, אם לא מדובר באינדיקציה דחופה או בגידול סרטני, חלילה. שתפו את הרופא בחששותיכן ובנטיית לבכן. בקשו מידע על כל הטיפולים האפשריים לפתרון הבעיה הרפואית שלכן. שאלו שאלות נוקבות על סיכויי ההצלחה והסיכונים בטיפולים המוצעים. שתפו בתהליך את בן הזוג שלכן. וכאשר אינכן שקטות, פנו לקבלת חוות דעת שנייה ואפילו שלישית, אל תהססו להתייעץ עם כל מי שיכול לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת ובחרו בקפדנות את הרופא המטפל.

דר’ דב לקסמן, הוא מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית במרכז לרפואת נשים מתקדמת, “איה מדיקל” שבאסותא – מנתח בכיר ומומחה בניתוחים גינקולוגים, רפואת נשים ופריון. שימש בעבר (עד שנת 2001) כרופא בכיר ואחראי על השירות הכירורגי – אנדוסקופי בבית החולים ליולדות “הקריה” ובי”ח “ליס” שבמרכז הרפואי תל אביב. עוסק בכל ענפי הכירורגיה הגינקולוגית כולל כירורגיה אונקולוגית, כירורגיה בטנית ווגינלית, כירורגיה אנדוסקופית מתקדמת וכירורגיה פלסטית וגינלית.

Share This:

כתיבת תגובה

Top