רופאים: לאסור עישון לכל מי שנולד במאה הנוכחית

רופאים בכירים בבריטניה קוראים לאיסור מוחלט על מכירת סיגריות לכל מי שנולד במאה הזאת כדי לרסן את מקרי מוות הקשורים לעישון. בוועידה השנתית של איגוד הרופאים הבריטי הם הפצירו בראשי הארגון לעשות מעשה ולקדם חקיקה שתעלים את הסיגריות מן העולם

"האנושות לא פיתחה דבר קטלני יותר מסיגריות" (אילוסטרציה)
“האנושות לא פיתחה דבר קטלני יותר מסיגריות” (אילוסטרציה)

הרופאים הבכירים בבריטניה מציעים רעיון מהפכני להתמודדות עם נזקי העישון – איסור מכירת סיגריות לכל מי שנולד אחרי שנת 2,000 כחלק מתכנית שאותה הם מכנים “מניעה מתקדמת” שמטרתה להפחית באופן דרסטי את מספר מקרי המוות הקשורים בעישון סיגריות.

ד”ר טים קרוקר בוקווה, מומחה לבריאות הציבור בשרותי הבריאות הלאומיים של בריטניה אמר ל’טלגרף’ ש”האנושות מעולם לא פיתחה דבר יותר קטלני מסיגריות. השילוב של הכוח הממכר של הסיגריות עם ההשפעות ההרסניות על הבריאות יחד עם היסטוריה של נורמות חברתיות ומסעות פרסום אגרסיביים – הרג 100 מיליון בני אדם במאה ה-20″.

ד”ר קרוקר-בוקווה אמר  ש- 8 מתוך 10 מעשנים החלו לעשן בגיל ההתבגרות ומי שהחל לעשן ב15 היה בעל סיכון גבוה פי שלושה למות מסרטן הקשור בעישון, מאשר מישהו שהתחיל בשנות ה-20 לחייו. “מדובר במוצר מאוד ממכר שהורג 50% מהמשתמשים בו וזה כאין וכאפס לעומת  יתרת הנזק, שאנחנו חייבים עכשיו לעבוד כדי למנוע מהדור הבא ליפול למלכודת הניקוטין”, הוא הוסיף.

מארק טמפל  יו”ר משותף של ועדת הרפואה לבריאות הציבור של האגודה הרפואית הבריטית, הסכים, והוסיף  “אם אנחנו מונעים גישה לקבוצה שמתבגרת יותר לאורך זמן אז בהדרגה נפסיק גישה קלה למוצרי טבק”

אבל איאן קנדי, עוד רשם רפואת בריאות הציבור תהה  האם איסור על מכירת סיגריות עבור חלק מסוים של האוכלוסייה היא מדיניות בת קיימא, ושאל מדוע 13-14ילדים בני 13-14 נמצאים על הכוונת של המדיניות הזאת.

 

Share This:

One thought on “רופאים: לאסור עישון לכל מי שנולד במאה הנוכחית

  1. אולי לחלק זה יישמע מפתיע, אך רובם המוחלט של אלו שנולדו במאה הנוכחית – ילדי כיתות ח’ ומטה – תומכים לגמרי ברעיון,
    מבחינתם למוצר אין זכות קיום והם מתפלאים בעיקר על חוסר האחריות והשיגעון שלנו, המבוגרים, שהמוצר הזה בכלל חוקי ונמכר בחנויות לכל דורש.
    ולגבי החוקתיות/מידתיות במהלך, יש הבדל אם מטילים הגבלה על מוצר קיים – למשל על סיגריות עבור בגיר בן 30 שמעשן כבר 15 שנה,
    לעומת הטלת מגבלה על מוצר שאינו קיים ולא חוקי – למשל סיגריות עבור בני 14 – הרי ממילא כיום אסור למכור להם את המוצר עד גיל 18 – בסה”כ ב”דור ללא עישון” האיסור פשוט נשאר ולא מתבטל בהגעה לגיל 18.

כתיבת תגובה

Top