פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

מדענים אמריקנים מביאים לנו הוכחה נוספת לחיבור בין גוף לנפש ולהשפעת הלחץ הנפשי על הפוריות ואומרים שמתח מכפיל את הסיכון לבעיות פוריות עד כדי עקרות בקרב נשים; מנהל מח’ יולדות בסורוקה, פרופ’ אייל שיינר ממליץ להן להפסיק להסתכל על הדשא של השכנה

חוקרים גילו כי נשים שברוק שלהן התגלו בעלות הרמות הגבוהות ביותר של הורמוני הלחץ היו  בסיכון גבוה מאוד להיכשל בניסיונות להיכנס להריון בתוך 12 חודשים של ניסיונות.

צאי מהלחץ, כנסי להריון (pixabay)

פוריות קלינית מוגדרת כחוסר יכולת להרות תוך שנה, למרות יחסי מין לא מוגנים רגילים.

זה עשוי להסביר מדוע נשים שנאבקו כדי להיכנס להריון מצליחות להרות לעתים קרובות לאחר שהן מוותרות על הניסיון להרות וחרדת הכישלון מוסרת מעליהן.

ד”ר קורטני דנינג-ג’ונסון לינץ’, מאוניברסיטת אוהיו בארה”ב,  היא החוקרת המובילה במחקר החדש ולדבריה המחקר מראה כי “לנשים עם סימנים ביולוגיים המצביעים על רמות לחץ גבוהות יש הסתברות נמוכה יותר להיכנס להריון, בהשוואה לנשים עם רמות נמוכות של הסמן הביולוגי הזה”.

ד”ר ג’ונסון לינץ’ אמרה לטלגרף הבריטי כי מדובר “בפעם הראשונה ישנה הוכחה לכך שהשפעה זו עלולה להיות בעלת משמעות קלינית ניכרת, הקושרת את הלחץ עם סיכון מוגבר (יותר מכפול) של בעיות פוריות בקרב נשים אלה”.

במחקר שבוצע באוניברסיטת אוהיו בארצות הברית ושממצאיו פורסמו בכתב העת הרפואי ‘הרבייה האנושית’, מדענים מדדו את רמות האלפא עמילאז של נשים המבקשות להיכנס להיריון, מדובר באנזים ברוק המספק אינדיקטור ביולוגי של לחץ. מחקרים קודמים כבר הדגישו את הקשר בין רמות לחץ גבוהות והסתברות נמוכה של הריון, אבל ההתקדמות של החוקרים הללו הייתה  במעקב אחר התקופה שבה היו ניסיונות להרות,  הנשים נמדדו במשך 12 חודשים, או עד שהן נכנסו להריון. נשים עם רמות גבוהות של הסמן הביולוגי היו בעלות סיכון מופחת ב 29% להיכנס להריון בכל חודש, יותר מאלו עם רמות נמוכות. אותן נשים היו גם בעלות סיכוי הגבוה פי שניים להיות עקרות.

 קודם כל, נא להרגע בבקשה

פרופ' אייל שיינר (צילום: באדיבות ביה"ח סורוקה)
פרופ’ אייל שיינר (צילום: באדיבות ביה”ח סורוקה)

בשיחה עם ‘סמאללה’ אומר פרופ’ אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע “אנחנו יודעים שיש קשר בין גוף ונפש. יש נשים שמתעסקות מהתחלה במחסור שלהן, למה לא הולך? למה לא מצליח להן? ואנחנו כל הזמן אומרים שכל ההתעסקות הזאת היא לא בריאה, יש הרבה מאוד עבודות שמצביעות על סטרס (לחץ) כגורם סיכון לאי פריון. לא יודעים בדיוק מה הביצה ומה התרנגולת בסיפור הזה, מה גורם למה ומה המקור להכל, אבל יודעים על הקשר וזה מספיק כדי להבהיר לנשים שכדי להיכנס להיריון צריך להפחית את הלחץ”

פרופ’ שיינר מוסיף ואומר “עשינו פעם עבודה על סטרס תעסוקתי וגילינו שנשים שהיה להן פחות אוטונומיה בעבודה, למשל  חוסר היכולת לעשות שיחות טלפון פרטיות בעבודה, היו למעשה נתונות ללחץ במקום העבודה גילינו שהלחץ הזה הוא גורם סיכון משמעותי לחוסר פוריות – כלומר זה קשר ברור אבל מאוד בעייתי לכמת אותו.

יש המון סיפורים על אנשים שלא הצליחו להיכנס להריון כשהסיבה הרשמית הייתה ‘סיבה בלתי מוסברת’  ואז הם אימצו ילד ומיד נכנסו להריון.

אני חושב שצריך להסביר לנשים שאחרי שמתחתנים, לא נכנסים מיד להריון, הסבירות להיכנס להריון היא 25% בכל חודש, זה מעט מאוד, יש יותר סיכוי לא להיכנס להיריון, אבל נשים באות ואומרות לי ‘אז למה חברה שלי נכנסה להריון חודש אחרי החתונה?’ או ‘למה הבת של הרב התחתנה לפני שנתיים וכבר יש לה שני ילדים?’ זה לא בריא להיות תחרותיים בעניין הזה, צריך להבין שאחרי החתונה צריך לנסות להיכנס להריון לפחות במשך שנה לפני שמתחילים לחשוב על בעיות בפוריות. רק מעל שנה של חוסר הצלחה מומלץ לבדוק את זה אבל כמובן שאם האישה היא בת 35 ומעלה, אם היא בת 40,  אז לא הייתי ממליץ לה לחכות שנה”.

אוקי אבל אם הלחץ כבר קיים, מה עושים עם זה?

“יש נשים שמספרות לי שהן נכנסות לדיכאון קליני בכל פעם שהן מקבלות מחזור, קשה להן פיזית עם זה, הן מתאכזבות נורא.

במקרים כאלה אני ממליץ להן ללכת לרפואה משלימה – מה שעושה להן טוב ומפחית את התחושות הללו – יוגה, פרחי באך, דיקור סיני, הכל, העיקר להירגע”.

ומה לגבי לחץ בהפריה חוץ גופית?

“בטיפולי פוריות בהפריה חוץ גופית (IVF) ללחץ כמעט אין השפעה על התהליך, או שההשפעה שלו היא קטנה מאו  כי אנחנו שולטים הורמונלית במה שקורה, אבל גם בתחום הזה יש השלכות ללחץ, למשל מחקר שבוצע בסורוקה בדק את ההשפעה של היפנוזה על הצלחת טיפולי IVF – החוקרים היפנטו נשים כדי להפחית להן את הלחץ, לפני החזרת הביציות לרחם ומצאו שהרפיית הלחצים בהיפנוזה שיפרה את הסיכויים להיכנס להיריון, הפחתת לחץ היא בהחלט מומלצת”.

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top