מלח גורם לאנשים עם השמנת יתר להזדקן מהר יותר

אז אנחנו יודעים על הנתרן, שמענו על הנזקים ללחץ הדם, אבל הפעם מדענים מגלים לנו בפעם הראשונה שמלח מאיץ את ההזדקנות, ממש –  הזדקנות של התאים

מלח, גורם להזדקנות מואצת (אילוסטרציה)
מלח, גורם להזדקנות מואצת (אילוסטרציה)

למרות שנתרן ידוע  כגורם להעלאת  לחץ הדם, מה שעלול להוביל להתקפי לב קטלניים ושבץ, זאת הפעם הראשונה שהוא כבר קשור להזדקנות תאים.
מדענים מצאו כי בני נוער הלוקים בעודף משקל או בהשמנת יתר הצורכים הרבה מלח הם בעלי ‘טלומרים’ קצרים יותר – כלומר, השכבה המגנה על קצוות הכרומוזומים שלהם קצרה יותר – בהשוואה לאלה שצורכים פחות מלח.
כדי להבין בחומרת העניין צריך להבין את משמעותם של הטלומרים הללו. הם כבר הושוו לקצוות הפלסטיק בקצה השרוכים המונעים מהם להיפרם.
בכל פעם שתא מתחלק הטלומרים מתקצרים וכאשר הם קצרים מדי, התא מפסיק להתחלק ומת.

אז מה אם כמה תאים מתים?

אז זהו, שתמותת התאים היא קריטית. אותו התהליך הגנטי נקשר לתנאים הקשורים לזקנה כמו מחלות לב, סרטן, סוכרת מסוג 2 ודמנציה.
רמות גבוהות של שומן בגוף כבר נקשרו בזירוז תהליך קיצור של הטלומרים. אבל המחקר החדש מצא כי הנתרן המצוי במלח עובד יחד עם  עם השמנת היתר כדי לזרז את האפקט עוד יותר.
החוקר הראשי, ד”ר ג’ו היידוג זו, מאוניברסיטת ג’ורג’יה  באוגוסטה, ארצות הברית, אמר לטלגרף הבריטי ש “אף על פי שמדובר בצעירים, אנחנו יכולים כבר לראות את ההשפעה של הצריכה הגבוהה של נתרן, הממצאים מצביעים על כך שצריכה גבוהה של נתרן והשמנת יתר עשויים לפעול בסינרגיה כדי להאיץ את הזדקנות התאים. כלומר,
הפחתת צריכת הנתרן, במיוחד אם אתם סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, יכולה להאט את תהליך הזדקנות התאים שמשחקת  תפקיד חשוב בהתפתחות של מחלות לב.
ידוע שרוב הנתרן בתזונה המודרנית מגיע ממזון מעובד וכך הורים יכולים לתרום לבריאות ילדיהם באמצעות בישול ארוחות טריות לעתים קרובות יותר והצעת פירות טריים ולא צ’יפס לארוחה”.

במחקר שהוצג בפגישה של איגוד הלב האמריקני בסן פרנסיסקו, ארצות הברית, צוותו של ד”רהיידוג זו חילק 766 בני נוער בגילי 14-18 לקבוצות שונות, בהתאם לדיווח צריכת הנתרן שלהם.
בני נוער שנחשבו לבעלי צריכת נתרן נמוכה, צרכו בממוצע  כ- 5 גרם מלח ביום, בהשוואה ליותר מ – 10 גרם ביום, אותם צרכו עבור בני הנוער בקבוצת המינון הגבוה.
עכשיו שימו לב: החוקרים מצאו כי בני הנוער הלוקים בעודף משקל או בהשמנת יתר , שצרכו יותר מלח מאחרים, היו בעלי טלומרים קצרים יותר באופן משמעותי מאלה  שאכלו פחות מלח – אבל – אבל צריכה גבוה של נתרן לא היתה בעלת השפעה משמעותית על התקצרות הטלומרים בבני נוער במשקל תקין.

החוקרים סבורים שיש קשר אפשרי בין נתרן והשמנה ובין דלקות.
דלקת ידועה ביכולתה לזרז את ההתקצרות הטלומרים וקשורה בהשמנה יתר . זה גם מגביר את רגישותו של האדם למלח. כך שמי שלא יכול בלי מלח בכלל, רצוי שידאג להיות במשקל תקין, על מנת שלא להגדיל את הרגישות שלו למלח שהוא צורך.

בכל מקרה, רצוי לחשוב פעמיים לפני שמניחים מלחייה על השולחן. משום שאת המשפט “תעביר את המלח” אפשר לתרגם גם כך: “תעביר את המחלות בבקשה, תודה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top