נשים שעברו כריתת שד יצטרכו לעבור הקרנות לנצח?

מחקר באוקספורד: נשים שעברו כריתת שד לגילוי סרטן השד יצטרכו לעבור הקרנות  כל חייהן על מנת למנוע את הישנות המחלה, החוקרים קוראים לשינויים קיצוניים בשיטות הטיפול הנהוגות כיום

סרטן השד, הקרנות לכל החיים? (אילוסטרציה)
סרטן השד, הקרנות לכל החיים? (אילוסטרציה)

האם בקרוב נשים שעברו ניתוח לכריתת שד יצטרכו לעבור הקרנות כל חייהן?

המחקר שבוצע באוניברסיטת אוקספורד קורא לשינויים קיצוניים בשיטות הנהוגות כיום לטיפול בסרטן השד, לדברי. מומחים, מהלך כזה  יכול להציל את חייהם של אלפי נשים.

ההוראות. הטיפול הנוכחיות בבריטניה קובעות שטיפול בהקרנות – דבר העשוי לגרום לתופעות לוואי כמו עייפות ובחילות – נדרש רק אם הסרטן כבר נמצא בארבע בלוטות הלימפה, כמו גם בשד.

אבל המחקר שבו השתתפו 3,700 נשים עם סרטן השד המחקר, ופורסם ב-The Lancet מצא כי למעשה, להקרנות היתה השפעה דרמטית על הפחתת הסיכון שהמחלה תחזור בקרב הנשים  שחלו בסרטן בלפחות אחת מבלוטות הלימפה.

במקרים כאלה, ההקרנות הפחיתו את הסיכון להשנות המחלה בשליש, ובכך הושגה הפחתה של 20% בשיעורי התמותה.

החוקרים גילו שרק מי שבלוטות הלימפה שלה היו נקיות לחלוטין  מהמחלה הצליחה להימנע מהקרנות נוספות בשלום.

המחקר ניתח תוצאות בדיקות מ- 3,786 נשים ב- 14 מחקרים אקראיים בין השנים 1964-1982 , מדו ר בנשים שעברו ניתוח כריתת שד יחד עם הניתוח להסרת בלוטות הלימפה בבית השחי, וקיבלו בנוסף באופן אקראי גם הקרנות לבית החזה ובאזורים שמסביב, או שלא עברו הקרנות.

הנשים חולקו לשלוש קטגוריות : אלה שאין להן סרטן בבלוטות הלימפה, אלה שחלו בסרטן באחת, שתיים או שלוש מבלוטות הלימפה, ואלה עם סרטן בארבע או יותר מבלוטות הלימפה.

ניתוח בדיקת ממוגרפיה (צילום: PA)
ניתוח בדיקת ממוגרפיה (צילום: PA)

הנשים היו במעקב במשך  קצת יותר מ 11 שנים .
ד”ר פול מקגייל, שהוביל את המחקר , אמר  בוועידת הסרטן האירופית בגלזגו ש “בקרב 700 נשים שאצלן הפתולוגים לא הצליחו למצוא שום סימן לכך שהבלוטות הושפעו, טיפולי ההקרנות לא הפחיתו את הסיכון להשנות המחלה או למוות מסרטן השד , עם זאת, ב קרב 1,314 נשים שחלו באחת עד שלוש בלוטות, ההקרנות הפחיתו את שיעור ההישנות כמעט בשליש, ואת

מומחים במערכת הבריאות בבריטניה אמרו כי בעקבות הממצאים צריך בדחיפות להעריך מחדש את הנחיות הנוכחיות לטיפול בסרטן השד.

ובינתיים בישראל – מפורסמים נרתמים למטרה טובה

גל גדות (צילום: חשבון האינסטגרם של גדות)
גל גדות (צילום: חשבון האינסטגרם של גדות)

מיטב המפורסמים התגייסו לקמפיין של ‘אחת מתשע’ להעלאת המודעות לחשיבות גילוי מוקדם של סרטן השד בקרב נשים צעירות. בקמפיין חוגגים המפורסמים יום הולדת 30 לנועה, בחורה אנונימית. מטרת הקמפיין: לעודד נשים להגיע לבדיקה אצל כירורג שד כבר מגיל שלושים.

גל גדות, בר רפאלי, עדי הימלבלוי, יהודה לוי, אלירז שדה, דביר בנדק, משה איבגי, ציפי שביט, טל ברמן ומפורסמים נוספים העלו בימים האחרונים לחשבון האינסטגרם והפייסבוק שלהם תמונות בהם נראים מחזיקים בלונים ורודים ועליהם ברכות ליום הולדת 30 של בחורה אנונימית בשם נועה.

התמונות עוררו דיון סוער ברשת בנוגע לזהותה של נועה, וכעת שהסלבריטאים נרתמו לחגוג לנועה יומולדת 30 לטובת מטרה חשובה: קמפיין המעלה למודעות את המסר כי נשים שהגיעו לגיל 30 צריכות להיבדק אצל כירורג שד.

הנתונים מצביעים על כך כי רבע מהחולות החדשות בסרטן השד מידי שנה הן נשים צעירות, מתחת לגיל 50.

מדובר ב-1,000 נשים בכל שנה. גילוי מוקדם מעלה את סיכויי הריפוי ל-92% ולאור זאת הגילוי המוקדם קריטי עבור אותן נשים. לפיכך, המסר המרכזי של הקמפיין הינו: “הגעת לגיל 30? לכי להיבדק לגילוי מוקדם של סרטן השד”.

יעל שפירא, מנכ”לית עמותת ‘אחת מתשע’ מסרה ש”כיום נשים נקראות להיבדק לגילוי מוקדם של סרטן השד רק מגיל  50, ואולם לגבי נשים צעירות אין כל הנחיה או מדיניות. נשים אלו אינן מודעות לצורך להיבדק ואלו שמכירות את הנושא אינן יודעות מה עליהן לעשות ומה

ירדן הראל (צילום: חשבון האינסטגרם של הראל)
ירדן הראל (צילום: חשבון האינסטגרם של הראל)

נכון בכל גיל. מטרת העמותה הינה להעלות את המודעות בנושא בקרב נשים צעירות, ולעודד אותן ללכת לכירורג שד מדי שנה לבדיקה ולייעוץ,  החל מגיל שלושים, מתוך ידיעה כי גילוי מוקדם של המחלה מציל חיים. אנחנו אסירות תודה למשרד הפרסום ראובני פרידן שמצא את הדרך היצירתית להעלות את המודעות לנושא החשוב הזה”.

דביר בנדקט (צילום: חשבון האינסטגרם של בנדקט)
דביר בנדקט (צילום: חשבון האינסטגרם של בנדקט)

Share This:

One thought on “נשים שעברו כריתת שד יצטרכו לעבור הקרנות לנצח?

כתיבת תגובה

Top