השמנה והיריון: סכנה ללב היולדת

מחקר חדש בבית החולים סורוקה מצא שהשמנת יתר בהריון קשורה בסיכונים לבביים ארוכי טווח ליולדת, בעקבות מעקב של מעל עשור. למרות איך שזה נשמע, אלה בשורות טובות משום שהיכולת לצפות מחלות לב, מסייעת למנוע אותן

השמנת יתר בהיריון מעלה את הסיכון ללקות במחלת לב(אילוסטרציה)
השמנת יתר בהיריון מעלה את הסיכון ללקות במחלת לב(אילוסטרציה)

השמנת יתר נחשבת מחלה כרונית עם עלייה דרמטית בשכיחותה בשני העשורים האחרונים. כשליש מהנשים בגיל הפוריות סובלות מהשמנת יתר. נשים הלוקות בהשמנת יתר חשופות לסיבוכים מילדותיים מגוונים.

במחקר שבוצע בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה  נמצא קשר בין השמנת יתר בהריון ותחלואה לבבית ובנוסף,  נמצא כי התחלואה הלבבית תופיע גם בגיל צעיר יחסית.

החוקרים עקבו אחר נתוניהן של כל הנשים שילדו במרכז הרפואי סורוקה בין השנים 1988-1999 וסקרו את מצבן הבריאותי עד שנת 2012.

אחר כך הם השוו את שיעורי התחלואה הלבבית והאשפוזים על רקע לבבי בין קבוצת הנשים הלוקה בהשמנת יתר לבין קבוצת הביקורת.

לטובת המחקר גוייסו קצת פחות מ 16 אלף וחמש מאות יולדות. 1,221 מהן לקו בהשמנת יתר בזמן ההריון (בשנים 1988-1999). במעקב ארוך טווח של לפחות עשר שנים לאחר מכן, נשים שלקו בהשמנת יתר לפני ההיריון סבלו משיעורים גבוהים יותר של אירועים לבביים פשוטים, בדיקות לבביות בלתי פולשניות ומספר אשפוזים המקושרים לסיבות לבביות.

לדברי החוקרים בסורוקה ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב, הנתונים שנמצאו במחקר הזה לא רק מציגים את הקשר בין השמנת יתר טרם ההיריון ותחלואה לבבית מאוחרת יותר, אלא גם את ההיארעות המוקדמת יחסית של אירועים אלו, עוד בתקופת הפוריות של הנשים.

המחקר הוצג לאחרונה בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי למיילדות , שנערך בניו אורלינס, ארצות הברית.

מה יעשו עם האינפורמציה הזאת?

תוצאות המחקר משמעותיות, מאוד משום שהן מאפשרות להעריך את הסיכון לתחלואה לבבית בקרב יולדות הלוקות בהשמנת יתר ובנוסף, זה מאפשר גילוי מוקדם ומניעה של התחלואה הזו.

פרופ’ אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות במרכז הרפואי סורוקה אומר היום ש “הנתונים הללו בעלי חשיבות גדולה למיילד המייעץ למטופלותיו לא רק בדבר סבוכים הכרוכים בהשמנת יתר והריון אלא גם תחלואה מאוחרת יותר בחייהן. כמיילדים תפקידנו כולל גם את המחויבות להתייחס להריון כחלון הזדמנויות לעתידה הרפואי של האישה, ללא קשר להריון עצמו, ולפיכך על הרופא לייעץ לנשים גם בדבר תחלואה אליה היא עתידה להיות חשופה בהמשך חייה בהתאם לגורמי הסיכון שנחשפו בפניו בעת מעקב ההיריון”.

המטרה היא להבהיר לנשים שזה לא מספיק להיות אמא, צריך גם לשמור על הבריאות, למען עצמן ולמען הילדים שלהן. כמו כל תחלואה שקשורה באורח חיים ובהחלטות קטנות, גם במקרה הזה, רצוי מאוד להקפיד על תזונה נכונה, על פעילות גופנית סדירה ועל הפחתת גורמי לחץ נפשי.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top