בלעדי: מחלקים סיגריות בחינם לילדים ונערים

לידי ‘סמאללה’ הגיעו תמונות המתעדות שיטה מטרידה להעלאת כמות המעשנים בארץ: חברת סיגריות, מהגדולות בישראל, החליטה לנקוט בגישה של שיווק אגרסיבי. פורים סיפק את הקרקע הפורייה ורכב הנושא את לוגו הסיגריות הסתובב ברחובות בני-ברק וחילק סיגריות בחינם לילדים ונערים; משרד הבריאות ביקש את התמונות על מנת להגיש תלונה במשטרה

מחלקים סיגריות בחינם לילדים ובני נוער בבני ברק (צילום: רונן ו)
מחלקים סיגריות בחינם לילדים ובני נוער בבני ברק (צילום: רונן ו)

את שמה של החברה המשווקת את הסיגריות לא ניתן לפרסם בשלב הזה, עד אשר יתאפשר לנציגיה להגיב על הדברים, אבל עיקר העניין והשלכותיו לבריאות הציבור מובאים כאן לפניכם והובאו גם לידיעת הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות, שם ביקשו לקבל את התמונות על מנת להגיש תלונה במשטרה.

עם העלייה במודעות לנזקים העצומים שעישון הסיגריות גורם,  גוברת בקרב מומחים לבריאות הציבור התהייה – מה גורם לאנשים מיושבים בדעתם לעשן, על אף העובדות הברורות שסיגריות הורגות וגורמות לנזקים אדירים? התשובה היא שמי שמכור לא ממש יכול להתייחס לאותן עובדות, את מסעות ההסברה יש למקד בבני הנוער, אז מתקבלת ההחלטה אם להתחיל לעשן או לא.

העניין הוא שדווקא שם, תוקפות חברות הסיגריות, ומספקות את הסחורה שתוביל להתמכרות של בני הנוער ומשם ואילך, הם כבר לקוחות שבויים, ולא משנה אם מחיר הסיגריות יעלה, או אם לא יהיה להם מה לאכול, אנשים מכורים ימשיכו לעשן סיגריות.

לא מתנות לאביונים, מחלקים סיגריות לחרדים בפורים (צילום: רונן ו)
לא מתנות לאביונים, מחלקים סיגריות לחרדים בפורים (צילום: רונן ו)

רונן הוא צלם חובב שהחליט לצאת אתמול (א’) לצלם את אווירת חג הפורים בבני ברק , הרחובות היו מלאים בנערים וילדים חרדים מחופשים, המצווה היא להיות בשמחה ולהשתטות, זה השלב שבו הכל מותר, דברים שבשגרה לא מתקבלים בעין יפה, כמו שכרות למשל, מקבלים הכשר בפורים. באזור מרכזי במיוחד בעיר החרדית, רונן הבחין בהמולה והתגודדות של רבים סביב מכונית אחת בצבע כחול ועליה לוגו חברת הסיגריות  בשיחה עם ‘סמאללה’ הוא אומר “פתאום שמתי לב שמדובר במכונית שמשווקת סיגריות, היו שם כמה בחורים צעירים שחילקו סיגריות חינם לכל דורש והייתה התנפלות והם הוציאו הרבה קרטונים של זה. צילמתי את זה תוך כדי הצילומים האחרים, רציתי לצלם את אווירת החג והיה ברור שכל העניין הזה הוא חלק מזה ושחברת הסיגריות ממש מנצלת את זה, היו שם הרבה נערים חרדים שעישנו, וממש לידם היה מי שדאג שזה יקרה”.

האנשים שחילקו את הסיגריות מתוך הרכב, נראו לך שייכים לקהילה? הם חילקו את זה בתור איזו צדקה? או מתנות לאביונים או שבאו ממש לשווק שם?

“לא, הם לא נראו מבני ברק, הם היו חילונים וחלקם היו עם כיפות של ברסלבים והם נראו כאילו הם באו למטרה אחת, הם לא באו לחגוג את פורים עם חברים ולחלק משלוחי מנות”.

משרד הבריאות: “עבירה על החוק לאור יום”

במשרד הבריאות לא ממש התרגשו מהעניין, המשרד מנהל כבר שנים מאבק הסברתי בחברות הסיגריות, אבל בדרך כלל חברות הסיגריות פועלות בחכמה ומקפידות לשווק את מוצריהן בלי לעבור על החוק, זאת הסיבה שחיים גבע, האחראי על הנושא במשרד הבריאות התפלא לשמוע את הדברים ומיהר לדרוש את התמונות.  בשיחה עם ‘סמאללה’ הוא אומר היום (ב’) “הקמפיינים של החברה הזאת מוכרים לנו היטב, יש להם קמפיין מותאם לחרדים, למשל, הם מוכרים חבילות סיגריות מהודרות לחתנים במחירים מאוד זולים כדי שהם יחלקו לכל האורחים בחתונה. גם אני התקשרתי לטלפון שהם מפרסמים, מגיעים לאיזה מענה קולי שבו משאירים את הפרטים ומקבלים את הסיגריות. אנחנו יודעים מה זה אומר כשמחלקים סיגריות ככה לאנשים בחתונה, יש שם הרבה חבר’ה צעירים, ובחתונות, כמו בפורים, אין דין ואין דיין, הכל מותר כדי לשמוח מסתובבים שם ילדים והכל מותר וזה לא משנה שהרבנים הוציאו איסור לדברים האלה”.

מה קובע החוק?

“החוק קובע שאסור למכור סיגריות לקטינים, מתחת לגיל 18, וחוץ מזה שאסור לחלק סיגריות בחינם, ללא תמורה ובטח שלקטין, כך שאני בספק שחברת סיגריות גדולה תעבור על החוק הזה”

הם לא מוכרים, אלא מחלקים חינם ועוד עם הלוגו של חברת הסיגריות על הרכב?

“הם מחלקים ממש בחינם סיגריות? אם את אומרת שיש תמונות כאלה, אז תשלחי לנו ונגיש תלונה במשטרה, אם רכב הפצה שלהם מחלק סיגריות חינם, זאת אחריות ישירה שלהם”.

המושג לקוח שבוי מקבל משמעות נוספת כשמדובר בנערים ובילדים שחושבים (למרות עמדת הרבנים) שהעישון בפורים הוא כמעט בגדר מצווה. כשמחלקים סיגריות בחינם ומתייחסים בביטול מוחלט להשלכות הבריאותיות של זה על הציבור, במיוחד ציבור שמאמצי ההסברה כנגד עישון אינם צולחים כמו קמפייני חלוקת הסיגריות, איזה סיכוי אמיתי יש לאותם נערים לא להתמכר? איזה סיכוי יש להם להיות מבוגרים בריאים?

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top