מוות בעריסה: אפשר למנוע את זה

לפנות בוקר (א’) זה קרה שוב, הוריו של תינוק כבן חודש מירושלים מצאו אותו במיטתו כשהוא ללא הכרה. ככה סתם, בלי סיבה, בלי מחלה כלשהי, תינוק מושכב לישון בלילה, ובבוקר לגורמי ההצלה נותר רק לקבוע את מותו. איך נמנעים מהתופעה האיומה הזאת?

לא יודעים מה הורג אותם, מוות בעריסה (אילוסטרציה)
לא יודעים מה הורג אותם, מוות בעריסה (אילוסטרציה)

“הנסיבות נבדקות, אך מסתמן כי מדובר במוות בעריסה, מתברר כי התינוק איבד את ההכרה במהלך השינה” , כך נמסר בהודעת ‘איחוד הצלה’, שחובשיו ניסו ללא הצלחה להחיות את התינוק.

מוות בעריסה זה אחד מסוגי המיתות שפשוט נשארים עד היום בגדר תעלומה מסתורית, אף אחד לא יודע מה הרג את התינוק בשנתו והמשפט מההודעה של ‘איחוד הצלה’ למרבה הצער, חוזר על עצמו פעם אחר פעם.
ד”ר אפרת ברון-הרלב סגנית מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים היטיבה לא להגדיר את התופעה כשאמרה ש”מות בעריסה הוא שם שניתן לתופעה נדירה בה מתרחש מוות פתאומי ובלתי מוסבר של תינוק מתחת לגיל שנה, תוך כדי שינה”.

למרות מחקרים רבים הנערכים בנושא, עדיין לא ברור לחלוטין מהו הגורם הישיר למוות בעריסה, אבל (וזה אבל גדול) מהמחקרים ומהניסיון המצטבר, עולה שישנם מספר אמצעים שניתן לנקוט על מנת  להפחית את הסיכון למוות בעריסה.

בגדול, המשמעות העולה מכלל ההמלצות של משרד הבריאות, בתי החולים וארגוני ההצלה, איחוד הצלה ומד”א היא שתינוק שסיבת המוות שלו היא ‘מוות בעריסה’, למעשה מת מסוג מסוים של חנק, בין אם זה שינה על הבטן שלא מאפשרת לו לנשום, בין אם זה חדר לא מאוורר, או פריט לבוש שמסתבך וחונק אותו, או אפילו אחד ההורים שנרדם עליו מבלי לשים לב, אז ההמלצה העיקרית להורים היא- שימו לב:

1) בכל מצב: תינוק בריא יש להשכיב רק על הגב. בין אם מדובר בשנת לילה או שנת יום.

2) אין להשכיב את התינוק בכובע, יש להלבישו בבגדים שישמרו על חום הגוף, אך לא יכסו את הפנים.

3) יש להקפיד על טמפרטורה מתאימה בחדר: 22-24 מעלות צלזיוס.

4) יש להימנע מחימום יתר או מקור.

5) אם זה לא ברור מאליו, נכתוב זאת בכל מקרה – יש להימנע לחלוטין מעישון בסביבת התינוק.

6) יש להימנע משמוש בחומרי ריסוס, דאודורנטים וחומרים נדיפים בסביבת התינוק.

7) המזרן במיטת התינוק – צריך להיות קשיח ושימו לב, מגני מיטה  אינם מומלצים.

8) יש להמנע משימוש במצעי מיטה רכים ובכריות רכות.

9) אסור שהתינוק ישן במיטת ההורים, עם ההורים. קרו לא מעט מקרים שבהם התינוק נחנק במהלך השינה לאחר שאחד ההורים נשכב עליו בטעות בלי לשים לב.

10) אין לחבר את המוצץ בשרשרת או בחיבור אחר לתינוק או לבגדיו.

Share This:

כתיבת תגובה

Top