הלל יפה: רופאים הוציאו סיכת ראש מגרונה של פעוטה

פעוטה בת שנתיים וחצי מפרדס חנה-כרכור הובהלה למרכז הרפואי הלל יפה, לאחר שבלעה בטעות סיכת שיער (קליפס), שם התברר שהסיכה נתקעה לה בוושט, הרופאים חילצו את הסיכה, לילדה שלום

בלעה סיכה. שי הקטנה, בבית החולים הלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה)
בלעה סיכה. שי הקטנה, בבית החולים הלל יפה (צילום: דוברות הלל יפה)

לא כל הסיפורים רעים, לרוב, הצוותים הרפואיים עושים עבודה מדהימה ומתייחסים למטופלים שלהם ממש כמו שצריך להתייחס. כך קרה בסיפור הזה:

שי גלעד (2.5) מפרדס חנה- כרכור הובהלה למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, לאחר שבלעה בשוגג סיכת ראש (קליפס לשיער).  הגננת שלה לא הבינה מה קורה לה בהתחלה, “בלעתי סיכה” מילמלה הקטנה. הגננת חשבה שהיא לא שומעת טוב, אז מיד ניגשה לראות מה קרה במצלמות האבטחה של הגן, שם ראתה שאכן, כמה דקות קודם לכן, שי בלעה בטעות קליפס לשיער.

עם הגעתה לחדר המיון, נבדקה על ידי הצוות והופנתה במהירות לביצוע צילום רנטגן. בצילום,  נראה כי הסיכה תקועה בוושט, מצב העלול לגרום לחנק. פרופ’ יצחק ברוורמן, מנהל היחידה לאף אוזן גרון של בית החולים החליטו להבהיל את שי לחדר ניתוח, שם נשלפה הסיכה בעזרת שימוש במכשיר אופטי, מה שמנע ניתוח חיצוני מורכב יותר.

היה חיבור מידי בין הרופא לילדה: “מה זה מתוקה, אין לך מה לאכול?”

אימה של שי, חלי גלעד עדיין נפעמת מהטיפול המסור ומהמהירות שבה הכל קרה “”הסיפור התחיל  אחרי ששי סיימה לאכול בגן והתכוננה לשנת הצהריים, כהרגלה היא אוהבת מאוד לישון עם מוצץ בפה ומוצץ ביד, המטפלת ראתה אותה משחקת עם משהו בפה אבל היא חשבה שזה המוצץ”, סיפרה גלעד ל’סמאללה’ “פתאום החלה להשתעל, להשתנק ולהקיא. אחרי מספר דקות, הילדה נרגעה, אבל סיפרה לצוות הגן, כי בלעה סיכת ראש קטנה, זה גן אינטראקטיבי אז יש מצלמות בגן, אז הן באמת ראו אחר כך שהיא בלעה את הסיכה, מיד הן הזעיקו אותי. עכשיו כשאני הגעתי ראיתי שהכל בסדר איתה, היא לא נראתה במצוקה, גם הן וגם אני היינו בטוחות שזה בדרך לקקי, את יודעת, אבל לקחתי אותה בכל מקרה לבית החולים, חשבתי שאולי יתנו לה משהו משלשל וזה ייצא, אבל אז עשו לה צילום ובצילום ראו שזה נתקע לה ברירית של הוושט והבנתי שזה כנראה חמור, הם מיד לקחו אותה לניתוח”.

צילום הרנטגן של שי, עם הסיכה בוושט (באדיבות: דוברות הלל יפה)
צילום הרנטגן של שי, עם הסיכה בוושט (באדיבות: דוברות הלל יפה)

 

מתי הבנת למעשה שהיא בסכנה?

“כשראינו איך הטכנאי רנטגן שצילם אותה נלחץ, אז הבנתי שגם אני צריכה להילחץ אבל אז לא היה לי זמן להילחץ כי עשו הכל נורא מהר, תווך 20 דקות בערך היא כבר לא היתה בסכנה”.

חלי הוסיפה “היה שם קטע ממש יפה עם הרופא שניתח אותה, פרופ’ ברוורמן, היה להם רגע מתוק. הוא נכנס למחלקה וראה אותה ופשוט הוקסם ממנה. פתאום הוא אמר לה יאיזה יפה את, בואי אלי’ והיא מיד נקשרה אליו, הלכה אליו ודיברה איתו, ענתה לו על כל השאלות, הוא שאלה אותה ‘בלעת סיכה?’ אז היא אמרה ‘כן’, אז הוא אמר לה ‘מה? אין לך מה לאכול?’ אז היא צחקה וזה היה פשוט כל כך יפה לראות את זה, כמה אכפתיות ומסירות, בכלל כל הצוות שם התנהג בצורה מדהימה וטיפלו בנו מהר, הם פשוט מקסימים”.

פרופ’ יצחק ברוורמן  מזהיר את ההורים ככלל לנקוט במשנה זהירות באשר לאביזרים קטנים בסביבת ילידם ופעוטות ש”עלולים למצוא את דרכם למקומות לא רצויים”.

לדבריו, חשוב לשים לב, “במיוחד בדגש לחג הפורים, כי רצוי להקפיד כי תחפושות לתינוקות ופעוטות לא יכללו חרוזים קטנים או דברים מתפרקים בכדי שהילד לא יבלע בטעות חלק מהתחפושת והדבר יגרום לחנק. בנוסף, הוא מבקש גם להיות ערניים בעת הכנת משלוחי מנות אותם לוקחים הילדים לגן שאין בהם מאכלים העשויים לגרום לחנק כגון: סוכריות קטנות, מסטיקים עגולים, וכדומה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top