פניו של סטפן שוחזרו באמצעות איברים שהודפסו

רוכב אופנוע, שפניו הושחתו בתאונה קשה, עבר ניתוח חלוצי לשחזור פניו באמצעות סדרה של חלקי פנים שהודפסו במדפסת (3D) תלת מימד

הניתוח ארך כ-8 שעות, שחזור פנים באמצעות מדפסת תלת מימד (BBC)
הניתוח ארך כ-8 שעות, שחזור פנים באמצעות מדפסת תלת מימד (BBC)

סטפן פאוור (27) מבריטניה, ניצל מתאונת אופנוע חמורה שהשחיתה את פניו והוא נחשב כיום לפצוע הטראומה הראשון בעולם שפניו שוחזרו באמצעות סדרה של חלקי פנים שהודפסו במדפסת תלת מימד.
אחרי שפניו התרסקו,  הרופאים בבית החולים מוריסטון שבסוונסי, בריטניה, נאלצו לשבור את עצמות לחייו פעם נוספת, לפני הבנייה מחדש של פניו.
פאוור חבש קסדה שככל הנראה, הצילה את חייו, אבל לא את עצמות פניו. לאחר התאונה, ב- 2012, הוא סבל מפגיעות טראומה מרובות שהשאירו אותו בבית חולים במשך ארבעה חודשים.

הוא שבר את שתי עצמות הלחיים, את הלסת העליונה, האף והגולגולת. על מנת על מנת לנסות ולשחזר את הסימטריה של הפנים שלו, צוות המנתחים ערך לו סריקות CT כדי ליצור ולהדפיס מודל סימטרי תלת מימדי של גולגולתו.

מנתח הלסת של פאוור, אדריאן שוגר אמר ל BBC “אני חושב שזה שאין – התוצאות הן בליגה אחרת מכל מה שעשינו בעבר. הטכנולוגיה הזאת מאפשרת לנו להיות הרבה יותר מדויקים, כבר לא צריך לנחש מה לעשות”.

מודל ושתל המופק באמצעות הדפסת תלת מימד (BBC)
מודל ושתל המופק באמצעות הדפסת תלת מימד (BBC)
סטפן פאוור, לפני (משמאל) ואחרי הניתוח לשחזור פנים
סטפן פאוור, לפני (משמאל) ואחרי הניתוח לשחזור פנים

“זה שינה את החיים שלי”, אמר פאוור, “יכולתי לראות את התוצאות המדהימות מיד ביום שהתעוררתי מהניתוח וראיתי שהצליחו לשחזר לי את הפנים בדיוק לאופן שבו נראיתי לפני התאונה. אני מקווה שעכשיו לא יהיה לי יותר צורך להסוות את עצמי באמצעות כובעים ומשקפיים, אני אהיה מסוגל לעשות את הדברים היום יומיים שאני רגיל לעשות, ללכת ולראות אנשים, ללכת ברחוב, אפילו ללכת מקומות ציבוריים.”

הפרויקט התרחש במרכז ליישומי שחזור טכנולוגיות בכירורגיה (Cartis), בשיתוף פעולה בין צוות בשל בית החולים בסוונסי ומדענים מאוניברסיטת מטרופולין קרדיף בבריטניה.

המומחים הללו מקווים שהניתוח המוצלח של סטפן סולל את הדרך לעתיד שבו הדפסות תלת מימד ישולבו בשרותי הבריאות בעולם.

צפו באופן שבו מדפסת תלת מימד מדפיסה איברים (מתוך כתבה של CNN בנושא)

Share This:

כתיבת תגובה

Top