הדסה: משבר במשא ומתן עם ההנהלה, הרופאים מאיימים לנטוש

השקט התעשייתי בבתי החולים הירושלמיים קרוב לסיום? אחרי כמעט חודש  לאחר שהרופאים חזרו לעבודה בבתי החולים של הדסה, המשא ומתן ביניהם ובין ההנהלה הסתיים הלילה (ד) באיום ממשי של הרופאים בחזרה לשביתה; הדסה: “נמצא פתרון, ממתינים לבית המשפט”

בקרוב, שוב מסדרונות ריקים? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)
בקרוב, שוב מסדרונות ריקים? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)

סלע המחלוקת בהדסה היה ונשאר חשש של הרופאים מפני תביעות רשלנות רפואית שהם נחשפו אליהן בעקבות הסעד שקיבלה הנהלת בית החולים להקפאת הליכים. במהלך החודש האחרון התנהל משא ומתן בין הצדדים על אופן הטיפול בסוגייה הזאת וכן על הבראת בית החולים המצוי בגירעון של 2.5 מיליארד שקלים.

הלילה (ד) התפוצץ המשא ומתן והרופאים מאיימים לחזור להשבית את בית החולים משום שלדבריהם, אף רופא לא יכול לעבוד עם איום של תביעה בלתי מכוסה.

מבית החולים הדסה נמסר שסוגיית הביטוח אכן גוררת את המשא ומתן זמן רב, כעת עיקר הדיונים עוסקים במה שיקרה אם וכאשר הליך ההבראה לא יצלח ובית החולים יפורק. בית המשפט המחוזי העניק לצדדים סעד שמאפשר להם להגן על הרופאים מפני תביעות רשלנות רפואית בתקופת ההקפאה, אך לא קבע מה יקרה אם הרופאים ייתפבעו לאחר פירוק בית החולים. ההנהלה והנאמנים הגישו בקשה לאפשר להם להשתמש בכספי ההקפאה שניתנו להם, על מנת להבטיח שרופאים יהיו מכוסים גם אחרי פירוק אפשרי של בית החולים, למשך 25 שנה. בית המשפט צפוי למסור את החלטתו בימים הקרובים.

כך היה, לפני חודש

הרופאים ניהלו משא ומתן עם הנהלת הדסה ובמהלכו, היה נדמה שדווקא הם יחזרו לעבודה מוקדם מהצפוי, משום שהם הביעו נכונות וויתרו לדבריהם על כל הדרישות, למעט אחת שאין באפשרותם לוותר עליה.

קוראים לזה ERP וזה למעשה, המכשול האחרון שעמד בין קפלן ובין התנהלות מלאה ותקינה של בית החולים הדסה, התנהלות שתאפשר גם החזרת הרווחים, שיאפשרו להניע את גלגלי ההבראה המיוחלת.

הרופאים דרשו כבר בתחילת המאבק שלהם, שלמרות הקפאת ההליכים (אותו צו משפטי המאפשר לבית החולים לא לשלם לנושיו את הכספים שהוא חייב להם במשך תקופה בת 3 חודשים), יהיה ספק אחד שכן ישלמו לו – חברת הביטוח. לדברי יו”ר ההסתדרות הרפואית ד”ר לאוניד אידלמן, הרופאים כבר מזמן לא מדברים על קיצוצי השכר, הם עסוקים באפשרות שמישהו יתבע אותם על רשלנות רפואית והם לא יהיו מבוטחים.

הנהלת הדסה הבינה את העניין ומיהרה לשלוח לרופאים פוליסת ביטוח מקצועי, אבל אחרי שעורכי הדין שלהם בחנו את הפוליסה התברר שחסר בה רכיב מרכזי, רכיב “תקופת הדיווח המוארכת” או  Extended Report Period , ERP.

פוליסת ביטוח שאין בה ERP אינה מבטחת את הרופא מפני רשלנות רפואית אם לא היה דיווח לחברת הביטוח על התרחשותו של מקרה רשלנות. במקרים רבים, קיומה של הרשלנות מתוודעת לרופאים ולבית החולים רק בשלבים מאוחרים יותר, אז הרשלנות מוכחת בבית המשפט. בהיעדר התקופה המוארכת לדיווח על מקרה שכזה, אם חלה רשלנות רפואית והיא לא דווחה לחברת הביטוח בתוך 60 ימים מרגע התרחשותה, הביטוח על אותו מקרה לא תקף, ובית החולים עשוי להיאלץ לשלם בעצמו פיצויים לתובע.

לאחר שבית המשפט המחוזי נתן לבית החולים הדסה צו הקפאת הליכים, הוא למעשה נטל ממנו את האפשרות לשלם פיצויים במקרה של תביעת רשלנות רפואית, התובעים. הקפאת ההליכים בעצם פתחה פתח לנושים ותובעים לעקוף את הקפאת ההליכים ולגבות את הכסף שלהם מהרופאים עצמם.

זאת הסיבה שבגללה הוגשו כבר 3 תביעות נגד רופאי הדסה בגין רשלנות רפואית. בית החולים לא יכול לשלם, בגלל הקפאת ההליכים, אז העול נופל על הרופאים.

“במצב כזה, אמר ד”ר אידלמן, בבית המשפט, אין רופא בעולם שיסכים לנתח מישהו, זה לא קיים בשום מקום בעולם”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top