אושר לקריאה ראשונה: איסור עישון באיצטדיוני כדורגל

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח”כ עדי קול (יש עתיד) לפיה ייאסר העישון במתקני ספורט, אם ההצעה תעבור במליאה ולאחר מכן בדיונים נוספים בוועדה העישון באצטדיונים ייאסר בקרוב. אז למה בשבוע שעבר יו”ר הוועדה חיים כץ (ליכוד) התנגד? ח”כ קול ל’סמאללה’: “את הבעיות יעשו כנראה לקראת שניה ושלישית”

האם בקרוב יופסק העישון במשחקי הכדורגל? (אילוסטרציה)
האם בקרוב יופסק העישון במשחקי הכדורגל? (אילוסטרציה)

וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת העבירה הבוקר (ב’) את הצעת החוק של ח”כ עדי קול, לפיה העישון ייאסר במשחקי ספורט למעט בשני אזורים נפרדים של מושבים שהוקצו לעישון בידי הנהלת המיתקן וכן בחדר עישון, בזמן הפסקות בלבד.

על פי הצעת החוק,  מספר המושבים המוקצים לעישון אלה לא יעלה על 25% ממספר המושבים במתקן כולו ושטח חדר העישון לא יעלה על 25% מהשטח שהוקצה לציבור להמתנה בהפסקות. החדר יכלול סידורי אוורור תקינים והעישון בו לא יגרום למטרד בחלקים אחרים של המקום.

מסך עשן על עתידה של הצעת החוק

"אנחנו המחוקקים, אנחנו נקבע" ח"כ כץ (צילום: יח"צ)
“אנחנו המחוקקים, אנחנו נקבע” ח”כ כץ (צילום: יח”צ)

ההצבעה שהתקיימה הבוקר בוועדה היא למעשה מעין תיקון להצבעה שלא התקיימה בשבוע שעבר, אז התכנסו כל הגורמים וחברי הכנסת בוועדה על מנת להצביע ולהחליט אם להעביר את הצעת החוק להצבעה במליאה לקריאה ראשונה, אבל משום מה, אז יו”ר הוועדה ניסה ממש לשנות את ההצעה ולהפוך אותה. כפי שפורסם לראשונה ב’סמאללה’, ח”כ כץ הציע לח”כ קול להקצות אזורים נפרדים ללא מעשנים ולאפשר את העישון ביתר האזורים באצטדיון, תוך שהוא מסביר לה שהצעת החוק לא תעבור אם היא לא תתאים אותה לרחשי לב הציבור.

כשמנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ רוני גמזו וגם נציגי עמותות למען אויר נקי ונגד עישון, ניסו בשבוע שעבר להתערב, הם הושתקו בידי ח”כ כץ, אשר לבסוף החליט לסגור את הישיבה בלי הצבעה ולדחות אותה להיום.

היום כאמור, הצעת החוק עברה לקריאה ראשונה, אבל זה לא אומר שיו”ר הוועדה ויתר על ההסתייגויות שלו מן החוק, להיפך. בשיחה עם ‘סמאללה’ אמרה ח”כ קול:  “זאת שמחה גדולה, זאת בעיני הצעת חוק חשובה מאוד שמקצה יציעים למעשנים ויציעים ללא מעשנים ולא שוללת את העישון באצטדיון לגמרי, אלא מאפשרת לאנשים שרוצים לראות כדורגל ולשמור על אורח חיים בריא – לעשות זאת”

איך זה הסתדר ככה פתאום? בשבוע שעבר זה נראה ממש אבוד, כשח”כ כץ סגר את הדיון בוועדה בלי הצבעה

“כי זה יעלה בקריאה ראשונה ואת כל הבעיות הוא יעשה בהכנה לקריאה שניה ושלישית אני מניחה שזה לא יעבור בקלות”, השיבה ח”כ קול.

“דעתך לא חשובה, את כולה למדת משפטים”

בשבוע שעבר, הצעת החוק של ח”כ קול נתקלה במכשול לא קטן בלשון המעטה. הוועדה שודרה בשידור חי באתר האינטרנט של הכנסת ותוכנה תומלל “און ליין” בידי ‘סמאללה’, אז נדמה היה שגם את מכשול ההכנה לקריאה ראשונה היא לא תעבור:

הדיון התחיל דווקא די שליו, עורכת הדין התחילה להקריא את הצעת החוק ומשפט אחד קטן, הוא שהקפיץ את יו”ר הוועדה ומשם ואילך כבר לא המשיכו לקרוא את סעיפי החוק:

“סעיף 12ב:   מתקן ספורט כהגדרתו בחוק הספורט, התשמ”ח–1988, למעט שני אזורים נפרדים של מושבים שהוקצו לעישון בידי הנהלת המיתקן, אם הוקצו, ובלבד שמספר המושבים כאמור אינו עולה על רבע ממספר המושבים במיתקן כולו, ולמעט חדר נפרד לחלוטין, שהוקצה לעישון בהפסקות בידי הנהלת המיתקן, אם הוקצה, ששטחו אינו עולה על רבע מהשטח שהוקצה לציבור להמתנה בהפסקות, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום”.

יו”ר הוועדה, ח”כ חיים כץ, עצר את הקראת הסעיף כבר במילים “אם הוקצו” ואמר “מה זאת אומרת ‘אם’ הוקצו? כל הרעיון זה להקצות אזורים ללא עישון ללא מעשנים”. מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ רוני גמזו, שנכח בדיון ניסה להבהיר “לפי מה שהבנתי, זה עניין של בהירות האמירה. ללא המילה ‘אם הוקצו’ מבהירים שאין חובה להקצות מקום למעשנים באיצטדיונים, אין כוונה לחייב את בעל האצטדיון..”

כץ המשיך ואמר ש”מוכרחים להקצות אזורים מיוחדים, אני רוצה שבחוק הזה – זה ייהנה וזה לא יהיה חסר”. עו”ד מיכל גולדברג, מהלשכה המשפטית של משרד הבריאות,  קטעה את כץ ואמרה “ישבנו על זה עם עורכי הדין של הוועדה, התלבטנו בעניין הזה קודם לכן”.

כאן כץ כבר לא ישב בשקט ואמר לה “כל הכבוד לכם שישבתם, אבל אנחנו המחוקקים. אתם יכולים להתלבט כמה שאתם רוצים. המחוקק יכול להחליט שזה צבע אדום ואם זה יעבור, כולם יקראו לזה  ממחר ‘אדום’, המחוקק נבחר על ידי הציבור כדי להחליט”.

ח”כ עדי קול (יש עתיד) ניסתה להבהיר למה התכוונה בהצעת החוק שלה “אני התכוונתי שיהיו שני אזורים למעשנים והשאר ללא עישון”  וכץ פנה אליה ואמר “אני אומר לך תתחילי, יצליח לך? תתרחבי”.

“סליחה, איפה השרה שלך מר גמזו?”

עו”ד גולדברג התפרצה שוב “אבל זה לא חוקתי” וכץ שב והבהיר לה “דעתך לא חשובה – מה שאת אומרת זה לא מעניין, את כולו למדת משפטים, כשתיבחרי לכנסת נשמע אותך”.

ח”כ קול שככל הנראה הבינה שהצעת החוק שלה בדרך החוצה, ניסתה להתפשר עם יו”ר הוועדה והציעה “יחס של חצי חצי, אתה מוכן? חצי למעשנים וחצי ללא מעשנים?”

מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ גמזו התעורר פתאום ואמר “לא, מה זאת אומרת? ח”כ כץ מציע יציע נפרד ללא מעשנים? אתה לא יכול, אתה פוגע בלא מעשנים. זה לא פרופורציונלי לאחוז המעשנים בכלל. אחוז המעשנים באוכלוסייה עומד על  20%”

“גם בגילאים האלה?” שאל ח”כ כץ, “כן גם ילדים הולכים למשחקים האלה”, צעק אחד המשתתפים בדיון, “מי אדוני?” שאל כץ, “עורך דין..” ניסה האיש להשיב לו, אבל כץ מיד השתיק אותו “אז אתה לא מעניין”.

כץ המשיך להסביר לקול את משנתו והציע לקיים סקר באיצטדיונים, לשאול אנשים שבאים לקנות כרטיסים אם הם מעדיפים לשבת ביציע ללא עישון. ח”כ קול הגיבה כמנסה להציל משהו מהצעת החוק “אתה מתחייב שכמספר האנשים שיבקשו מקום ללא עישון יהיו להם מקומות?”

כץ המשיך להסביר “מה שאת אומרת זה שהחוק הזה לא יהיה בשנה הקרובה, למה? כי נגמרו המנויים. אנחנו מדברים על האיצטדיונים הגדולים ושם מוכרים כרטיסים – שם נפנה לאנשים שקונים כרטיסים ונשאל אותם מה הם מעדיפים. אני יכול לכתוב בחוק מה שאני רוצה, אבל אני רוצה שזה יהיה ישים, הציבור צריך לרצות בחוק כזה”.

“אל תכתבי יציע, תכתבי אזור. אזור זה יכול להיות כמה יציעים. את עושה אזור למעשנים ואזור ללא מעשנים. פה נגדיר אזור 1 ואזור 2 בשביל שיהיה קריאה ראשונה ואז, אני לא יודע איך אנחנו עושים את זה, אבל צריך לפנות להתאחדות לכדורגל ולהגיד להם ‘שמעו אנחנו מבקשים לעשות סקר ולשאול אנשים אם הם מעדיפים בלי עישון’..”

ח”כ קול שאלה “למה ההתאחדות לכדורגל לא הגיעו היום לדיון”, כץ חייך אליה כמבוגר אחראי ואמר “יש להם בעיות יותר חשובות, גם אי אפשר לחייב אותם לעשות את הסקר הזה”.

נציג של עמותת ‘אוויר נקי’ אמר “אנחנו מבקשים להוסיף שלא יהיה רק איסור לעשן ביציעים, אלא גם במגרש עצמו, שהמאמן לא יעשן..” , אבל כץ קטע גם אותו ואמר “אנחנו לא מקבלים את ההצעה שלך”.

“למה?” הקשה הנציג, “כי זה לא חשוב ודעתך לא מעניינת” השיב לו ח”כ כץ.

הנציג לא וויתר ואמר “צריך להביא בחשבון שרבים ממי שמגיעים לשם הם ילדים..”, אבל כץ המשיך בשלו, “הורה יחליט מה לעשות עם הילדים שלו, אנחנו לא יכולים לחוקק חוקים שהציבור לא רוצה”.

פרופ’ גמזו שוב ניסה “אתה רוצה שיוקצו שני איזורים ללא מעשנים? ושבשאר לא יעשנו?”  -“לא” השיב כץ. “למה? כי זה לא משנה, זה סמנטיקה”.

פרופ’ גמזו שאל “אם זה לא משנה, אז למה לא להשאיר את זה  (הצעת החוק) ככה?” כץ השיב לו “מה השרה שלך חושבת על החוק?” גמזו גמגם “אה..אני חושב שהיא..אני חושב שהיא בעד החוק”

כץ חייך כמוצא שלל רב “אז למה היא לא באה להגיד את זה כאן?”

בשלב הזה ח”כ קול ניסתה בכל זאת להחזיר את הצעת החוק למקורה ואמרה “חיים, אתה הופך את הצעת החוק כל החוק מדבר על הקצאת מקום למעשנים ולא ללא מעשנים. אתה כאילו אומר שרובינו מעשנים וצריך להקצות  מקום ללא מעשנים”.

ח”כ כץ השיב לה “טוב אז אנחנו מפסיקים עכשיו את הדיון”, ח”כ קול התאכזבה “לא נו..”, אבל זה לא עזר לה. כץ החליט ובזה זה נגמר “נמשיך לדבר על זה מאוחר יותר תודה רבה הישיבה נעולה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top