נגיף המלריה מגיע לגבהים חדשים

מחקר חדש מגלה שהטמפרטורות החמות גורמות למלריה להתפשט למקומות גבוהים יותר מבעבר; בישראל לא מתרגשים: ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו אומר ל’סמאללה’: “זה נגיף שלא מתפתח באזור שלנו, הדרך היחידה להידבק בו היא בנסיעה למקומות שבו הוא קיים, בלי חיסון”

נגיף שעובר בעקיצת יתוש שלא נמצא בארץ, מלריה (אילוסטרציה)
נגיף שעובר בעקיצת יתוש שלא נמצא בארץ, מלריה (אילוסטרציה)

החוקרים באוניברסיטת מישיגן שבארצות הברית גילו כי אנשים המתגוררים באזור ההררי של אפריקה ודרום אמריקה נמצאים בסיכון מוגבר להידבק בנגיפים המועברים על ידי יתושים, במהלך שנים חמות יותר.

הם מאמינים כי עליית הטמפרטורות בעולם, עלולה לגרום לכך שבעתיד יהיו עוד מיליוני מקרים נוספים של הידבקות במלריה, באזורים מסוימים.

מדינות ויישובים הממוקמים באזורים גבוהים, סיפקו במשך שנים  מעין “ערי מקלט” מהמחלה ההרסנית הזאת. ליתושים הנושאים עימם את איום המלריה וגם לנגיף עצמו קשה להתמודד עם האוויר הקריר יותר ואולם בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת בטמפרטורות בכל העולם, ומחלות כמו מלריה התחילו לצוץ באזורים שנחשבו עד עכשיו כנקיים מהמחלה.

במחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי Science, מדענים בחנו אזורים המאוכלסים בצפיפות באזורים ההרריים של קולומביה ושל אתיופיה, שבהם יש תיעוד מפורט של שני המקרים: גם השינויים בטמפרטורה וגם ההידבקות במלריה.
בחינת הדיווחים והתיעודים הללו בין השנים 1990-2005 גילתה שבשנים חמות יותר, מחלת המלריה תועדה במקומות גבוהים יותר בתוך ההרים, ואילו בשנים קרירות היא נשארה בגבהים נמוכים יותר.

פרופ’ מרסדס פסקואל מאוניברסיטת מישיגן, שביצע את המחקר, אמר ל- BBC  ש “ההשפעה במונחים של הגדלת הסיכון לחשיפה למחלה היא גדולה מאוד, הסיכון להידבקות בנגיף יורד עם הגובה ובגלל זה, מבחינה היסטורית אנשים התיישבו באזורים גבוהים יותר”.
המדענים סבורים שבאתיופיה, מדינה שבה כמעט מחצית מהאוכלוסייה גרה בגובה של בין 1,600 -2,400 מטרים, יכולים להיות וצפויים מקרים רבים יותר של הידבקות במלריה.

“אנו מעריכים כי הממצאים לפיהם ההידבקות במלריה עשויה להתרחש גם בגבהים גבוהים יותר, עלייה של מעלה אחת בטמפרטורות (1 צלזיוס), עשויה לגרום לשלושה מיליון מקרי מלריה נוספים בכל שנה, בקרב ילדים עד גיל 15”, אמר פרופ’ פסקואל. צוות המחקר סבור גם כי אנשים המתגוררים באזורים שמעולם לא נחשפו למלריה, פגיעים במיוחד למחלה.

לפיכך, הם טוענים, שיש למקם את הניסיונות למגר את המלריה או לעצור את התפשטותה, דווקא באזורי הקצה, שבהם נרשמו דיווחים על מקרי מלריה חדשים, במקום לנסות להילחם במחלה במקומות נמוכים יותר, בהם היא כבר התבססה.

על פי ההערכות האחרונות מארגון הבריאות העולמי (WHO), בשנת 2012 היו כ- 207 מיליון מקרים של מלריה וכ- 627 אלף מקרי מוות משוערים. רוב מקרי המוות מתרחשים בקרב ילדים המתגוררים באפריקה, אך המחקר החדש מצביע על כך שכלל לא בטוח שהנגיף יישאר באזורי המוכרים לו.

ומה קורה בישראל? לא מתרגשים

פרופ’ איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אומר ל’סמאללה’ “מלריה היא לא נפוצה אצלנו, היו מקרים בודדים של מלריה בקרב ישראלים אבל כולם היו מקרים ‘מיובאים’, לא התרחשו בישראל”.

איך זה שבארץ יש טמפרטורות גבוהות כל כך ונגיף המלריה לא מגיע לפה?

“הטפיל פשוט לא נמצא בישראל והוא לא מתפתח מעצמו, הוא צריך להגיע ממקום אחר והוא לא מגיע לפה. גם אם יביאו אותו מחו”ל, זה לא ישרוד, הנגיף הזה לא מתפתח בישראל. ההסתברות שמישהו יביא איתו בתיק את היתוש הספציפי שמעביר מלריה, היא הסתברות קטנה מידי, לכן הדרך היחידה של ישראלים להידבק במלריה היא בחו”ל, אז לפני היציאה לטיולים במדינות שבהן יש מלריה, אנחנו ממליצים להתחסן”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top