חולי איידס לא יצטרכו ליטול תרופות: בקרוב?

רופאים השתמשו בריפוי גנטי כדי לשדרג את המערכת החיסונית של 12 חולים עם נגיף האיידס (HIV ) והצליחו להגן עליהם מפני המתקפה של הנגיף. האם זה אומר שנמצא תחליף לטיפול התרופתי בנגיף? “היום הזה עוד רחוק” הם אומרים. למה? הם לא אומרים, אבל סביר להניח שאם זה לא משתלם לחברות התרופות, זה מרחיק את היום 

נגיף האיידס, אילוסטרציה.
נגיף האיידס, אילוסטרציה.

אבל בואו נדבר קודם על הידיעה המדעית המרעישה:

רופאים השתמשו בריפוי גנטי כדי לשדרג את המערכת החיסונית של 12 חולים עם נגיף האיידס (HIV ) והצליחו להגן עליהם מפני המתקפה של הנגיף.

המשמעות היא שזה מעלה את הסיכוי של חולי איידס לכך שבעתיד לא יהיה  כבר צורך ליטול תרופות באופן יום יומי, כדי לשלוט בזיהום שלהם.

תאי הדם הלבנים של המטופלים הוצאו מהגוף, בשל ההתנגדות של נגיף האיידס בגופם ולאחר מכן הוזרקו בחזרה. ממצאי המחקר שפורסם בכתב העת הרפואי NEJM ( New England Journal of (Medicine, מצביעים על כך שמדובר בטכניקה בטוחה.

המוטציה הגנטית שמגנה מפני איידס

ישנם  אנשים שנולדים עם מוטציה גנטית נדירה מאוד המגנה עליהם מפני נגיף  האיידס. זה משנה את המבנה של תאי ה- T שלהם, חלק ממערכת החיסון, כך שהווירוס לא יכול לחדור לתאים ולהתרבות.

האדם הראשון להתאושש מנגיף האיידס, טימותי ריי בראון ,היה גם חולה סרטן, שמערכת החיסון שלו חוסלה לגמריי במהלך הטיפולים שקיבל ללוקמיה ממנה סבל. מערכת החיסון שלו הוחלפה באמצעות תרומת מח עצם מאדם שהיתה לו המוטציה הגנטית הזו, וכך למעשה נרפא בראון גם ממחלת הסרטן וגם מנגיף האיידס.

כעת חוקרים באוניברסיטת פנסילבניה את הסתגלות המערכת החיסונית של החולים עצמם, אם מזריקים להם את אותה הגנה גנטית. מיליוני תאי T שנלקחו מדגימות הדם שלהם, התאים גודלו במעבדה עד שלרופאים היו מיליארדי תאים כאלה, כדי “לשחק איתם”.

מה פשר “לשחק איתם”?

אחרי גידול התאים במעבדה, צוות החוקרים  ערך את ה-DNA  בתוך תאי ה- T , כדי לתת להם את מוטציית המיגון – הידועה בשם CCR5 – delta -32 .

בשלב הזה, הזריקו לחולים בחזרה את התאים, כ -10 מליארד תאים הוחדרו לגבם, אם כי רק כ 20% שונו בהצלחה.

בזמן שהמטופלים הפסיקו ליטול את התרופות שלהם במשך ארבעה שבועות, מספר תאי ה-T הלא מוגנים בגופם ירד באופן דרמטי, ואילו תאי ה- T שנותרו בגופם, שונו ונראה שהיו מוגנים מפני הנגיף.

האם נמצא למעשה טיפול חלופי לאיידס?

התשובה היא עדיין לא. הניסוי נועד לבחון רק את הבטיחות וההיתכנות של השיטה, ולא לבדוק אם זה יכול להחליף טיפול תרופתי בטווח הארוך .

פרופ ‘ ברוס לוין, מנהל הפקולטה לתאים קליניים ומוצרי חיסון באוניברסיטת פנסילבניה, אמר ל-BBC  ש “מדובר בפעם הראשונה שבה נעשה שימוש בעריכת גנים (לטיפול באיידס) בניסויים בבני אדם, זאת למעשה, התפתחות אבולוציונית של הטיפול באיידס, ובעתיד, לאחר שהוכחנו שהטכניקה בטוחה לטיפול בבני אדם, ניתן יהיה לעבור מטיפול תרופתי יום יומי, לטיפול גנטי, חד-פעמי”.

האם זה יחליף את התרופות? לדברי החוקרים “אנחנו עדיין רחוקים מהיום הזה”, השאלה הנשאלת היא כמובן למה? אז החוקרים לא מדברים על זה, אבל סביר להניח שלאינטרסים של חברות התרופות בעלות ההשפעה, יש בוודאי יד בדבר.

Share This:

כתיבת תגובה

Top