מחקר: ייתכן שתמותה מאלצהיימר ודמנציה גבוהה מבסרטן

מחקר אמריקני מצא שמחלות האלצהיימר והדמנציה לא מדווחות כראוי כסיבות התמותה בתעודות פטירה וברישומים רפואיים רבים. המשמעות היא שייתכן שאלה מחלות קטלניות בהרבה ממה שידוע לנו והן קוטלות לא רק את המוח

שכחו לתעד? אלצהיימר, מחלה קטלנית. אילוסטרציה (DPA/ALAMY)
שכחו לתעד? אלצהיימר, מחלה קטלנית. אילוסטרציה (DPA/ALAMY)

המחקר, מאוניברסיטת ראש בשיקאגו שפורסם בכתב העת המדעי של איגוד הנוירולוגים בארצות הברית Neurology, מציג נתונים לפיהם התמותה ממחלות כמו דמנציה ואלצהיימר פשוט לא מוערכת נכון והדיווחים על מקרי התמותה אינם תואמים את הפוטנציאל הקטלני של המחלות הללו. למעשה מחלות אלה אחראיות באופן פוטנציאלי ליותר מקרי מוות מאשר כל המקרים המדווחים של סרטן ומחלות לב.

החוקרים מעריכים שמספר מקרי המוות מאלצהיימר או מדמנציה עשוי להיות בפועל גבוה פי 6 מהמספרים המדווחים, זאת משום שלרופאים יש נטייה לבחור באחת המחלות האחרות מהן סבלו מטופליהם, כאשר הם קובעים מהי סיבת המוות בתעודת הפטירה.

ד”ר בריאן ג’יימס מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ראש בשיקגו אמר לטלגרף הבריטי ש”תעודות פטירה לעתים קרובות קובעות ברשימת סיבת מוות המיידית, מחלות כגון דלקת ריאות, ולא רושמים בהן את  הדמנציה כסיבת מוות בסיסית”.

ג’ורג’ מקנמרה , ראש מדיניות והסברה באגודת האלצהיימר בבריטניה אמר שמוכרחים לפעול באופן דחוף כדי לתקן את זה “צריכה להיות הכרה גדולה יותר של דמנציה כמחלה סופנית. זה יעלה את המודעות לחשיבות של תכנון טיפולים  וגם תכנון של ‘סיום החיים’, נקודה חשובה שעדיין מתעלמים ממנה במידה רבה”.
החוקרים עקבו אחר 2,566 בני אדם שקיבלו בדיקה שנתית לדמנציה, לאורך תקופה של 8 שנים ותיעדו כמה מתו ממחלת האלצהיימר -באמצעות ביצוע נתיחה שלאחר מוות.
הם מצאו ששיעור התמותה בקרב מאובחני מחלת הדמנציה והאלצהיימר גבוה פי 5 או 6 מזה שהיה צפוי באוכלוסייה הנורמלית, המסתמכת על נתוני תעודת פטירה.
“ההערכות שנוצרו על ידי הניתוח שלנו מצביעות על כך שמקרי מוות ממחלת אלצהיימר עולים בהרבה על המספרים שדווחו”, אמר ד”ר ג’יימס והוסיף ש”קביעת ההשפעות האמיתיות של דמנציה היא חשובה להעלאת מודעות ציבוריות וזיהוי סדרי עדיפויות במחקר בנוגע למגיפה הזאת”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top