שישי ללא רכבים: התלמידים שומרים על הבריאות

יש ממי ללמוד: תלמידי בית ספר ‘גולן’ ברמת השרון החליטו שהבריאות חשובה להם יותר מהנוחות – בשישי האחרון המכוניות נותרו בבית, הילדים הגיעו ללימודים ברגל או באופניים והאוויר באזור בית הספר מעולם לא היה נקי יותר

בתמונה: יוזמי פרויקט “שישי ללא רכבים” בביה”ס ‘גולן’ ברמת-השרון

תמי גת-אביב , יו”ר ועד ההורים בבית הספר, מספרת שהכל התחיל מיוזמה של קבוצת נשים פעילה הנקראת “נשים משפיעות ברמת השרון Let’s Do”. במסגרת כינוס קבוצתי שנערך בשנה שעברה החליטו נשות הקבוצה לפעול על מנת להטמיע ולעודד אורח חיים בריא בקרב תושבי העיר. “היה לנו ברור שהדרך הטובה ביותר לקדם את הנושא הזה היא להתחיל מבתי הספר ומגני הילדים”, היא מספרת. “ביקשנו מבתי הספר בעיר להקים ועדות אורח חיים בריא ובבתי ספר רבים באמת יישמו את הרעיון והקימו ועדות שיזמו פרויקטים נפלאים”.

מי שאמונה על פעילות ועדת אורח חיים בריא בבית ספר גולן היא איריס גץ, פעילה בקבוצת הנשים ואם לשני תלמידים בבית הספר. “נושא הבריאות קרוב מאד ללבי וכשחיפשו מישהו שיקים את הועדות הללו, התנדבתי לטפל בנושא.” היא מספרת. “לפני 3 שנים עשיתי שינוי בחיים, אימצתי את נושא הספורט והתזונה. הורדתי הרבה במשקל. זה הפך לנושא משמעותי בביתי וחשבתי שחשוב להטמיע את זה גם בבית הספר”.

 כיצד עלה הרעיון לוותר על רכבים ליום אחד?

יש רעיון מוכר שנקרא “אוטובוס מהלך”, כשלמעשה עוברים ואוספים ילדים כמו באוטובוס, רק ברגל. שמעתי על הרעיון וחשתי שלוגיסטית, הוא לא נוח לביצוע, אבל החלטתי לאמץ את נושא ההליכה ברגל ולהשתמש בו בווריאציה אחרת. יש הרבה ילדים שגרים במרחק הליכה מבית הספר וחשבתי שזו יכולה להיות חוויה נחמדה ללכת קצת ברגל. היה בזה משהו מאד נחמד – הורים שלא ראו אחד את השני שנים נפגשו פתאום בדרך ושוחחו קצת. היה פה אלמנט קהילתי מאד יפה וזה כמובן יותר בריא וספורטיבי להתחיל את היום עם הליכה קלה (מאשר עם ישיבה ברכב).

כיצד התקבל הרעיון בקרב תלמידי בית הספר והוריהם?

הביצוע היה מאד מוצלח ולמען האמת, זה הפתיע גם אותי. קרה פה משהו מיוחד מפני שממש כולם נרתמו לעניין, ללא יוצא מן הכלל. לא נתקלנו בשום התנגדות. הרחוב שליד בית הספר בדרך כלל עמוס ברכבים של הורים המקפיצים את ילדיהם ופתאום הוא היה ריק. זה היה מאד נעים. אני חושבת שהפרויקט כל כך הצליח בעיקר בזכות עבודת ההכנה שנעשתה. קארין אטל (אמא פעילה נוספת) ואנוכי עבדנו בשיתוף פעולה מלא עם מורי בית הספר. המורים הכינו את התלמידים בכיתות והסבירו על הפרויקט, מייל עם הסבר מפורט נשלח להורים, שלטים שמכריזים על מועד האירוע כמעין ‘ספירה לאחור’ נתלו מדי יום על ידי חברי מועצת התלמידים – זה הפך למשהו כיפי, למעין הפנינג.

יונתן אביב, תלמיד כתה ה’ וחבר במועצת התלמידים, מספר גם הוא על החוויה: “במהלך השבוע עברנו בכיתות והזכרנו לכולם שהיום מתקרב כך שכולם חיכו לזה, וביום שישי הפתענו את כולם כשחיכינו להם בשער בית הספר וחילקנו מדבקות – מי שהגיע ברגל קיבל מדבקה עם הכיתוב ‘גם אני הלכתי’ ומי שרכב על אופניים קיבל מדבקה עם הכיתוב ‘גם אני רכבתי’. זה היה הרבה יותר נעים ונחמד כך, הרחוב היה ריק ממכוניות ולא היה פיח”.

שישי ללא רכבים הוא אינו הפרויקט הראשון שמקדם אורח חיים בריא בבית הספר. “הקמנו ביוזמת אחת המורות קבוצת ריצה” מספרת איריס, “זה התחיל בהיקף מצומצם עם ילדים ספורים מכתה ו’ וכיום הקבוצה מונה 60 תלמידים מכיתות ה’-ו’. אנו נפגשים מדי שישי אחרי הלימודים לריצה של 2-3 ק”מ ואפילו יוצאים למרוצים. כמו כן, זוכים התלמידים להרצאות שונות בנושאי תזונה, ובעתיד, כשיתחמם קצת, אנו מתכננים לשלב שיעורי זומבה בימי שישי ופעילות גופנית נוספת בהפסקות.

בעקבות הצלחת היוזמה והתגייסות כלל ההורים, התלמידים והמורים בבית הספר לשמירה על הבריאות ועל הסביבה, הוחלט כי מעתה יהיה כל שישי אחרון בחודש – “שישי ללא רכבים”.

“הרחוב היה שומם והדבר מהווה עדות להצלחת המיזם”, הוסיפה מנהלת בית הספר אורנה נמיר-צבי. “אנו מעודדים לאורך כל השנה את הטמעת ערכי השמירה על הסביבה וקיום אורח חיים בריא בקרב התלמידים. רמת-השרון היא עיר ירוקה עם איכות חיים מהגבוהות בארץ ואנו דאגנו ליום אחד שבו נוכל לנשום אוויר נקי יותר ולשמוע ציוץ ציפורים וצלילים שקטים יותר מהרעש המלווה אותנו בדרך כלל. היה זה יום אחד שבו שמרנו על הסביבה ואנו קוראים ליתר בתי הספר לאמץ את היוזמה המבורכת”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top