צפו: כמה סוכר צורך ילד עד גיל 18?

לפני הכפית הבאה: צפו בסרטון חדש של עמותת ‘מהיום’ – הפורום לאורח חיים בריא הממחיש לצופים כמה סוכר ילדים צורכים עד גיל 18; מייסד קרן אייפקס, סר רונלד כהן, מציע לממן תכנית פיילוט שבמסגרתה יזמים ישקיעו בעמותות ישראליות שיצליחו לצמצם את ממדי מגפת הסוכרת בישראל ובתמורה יקבלו מהמדינה את כספי ההוצאות שנחסכו ממנה בעקבות החיסכון באבדן ימי עבודה, באשפוזים ובמימון תרופות

מי שסובל מסוכרת, כבר יודע שסוכר זה רעל לכל דבר. זה רעל הגורם לעיוורון, לקריסה של הכליות, לפצעים סוכרתיים, לאבדן הגפיים ולבסוף גם למוות. מי שלא סובל מסוכרת, שיסתכל הצידה. מישהו לידו, מישהו שהוא מכיר, חולה בסוכרת. אמא, אבא, אחים קטנים או גדולים, סבתא או סבא, השכן, נהג האוטובוס – אין לזה סוף.

צפו בסרטון של הפורום לאורח חיים בריא – כמה סוכר הילד שלכם צורך עד גיל 18?

הסוף למגפת הסוכרת טמון אך ורק בהחלטות הקטנות שלנו. אם נחליט לשמור על אורח חיים בריא, על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית – נמנע את המחלה האיומה הזאת. אבל זה לא חדש, כולם יודעים את זה ועדיין ממשיכים להזיק לעצמם. שאלת השאלות היא – למה?

"כמה סוכר?" נסו - "כמה רעל?", (אילוסטרציה)
“כמה סוכר?” נסו – “כמה רעל?”, (אילוסטרציה)

בעמותת ‘מהיום’, הפורום לאורח חיים בריא, מאמינים שאי אפשר להטיל את האחריות רק עלינו. אנחנו צריכים עזרה. אם הרשויות המקומיות והממשלה ישקיעו יותר בעידוד פעילות גופנית ובסימון נכון על אריזות המזון שיאפשרו לנו לקבל החלטות בריאות יותר, יהיה לנו קל להחליט להיות בריאים וליישם את זה.

אז למה זה לא קורה? הרי רק בשבוע שעבר שמענו את מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ’ שלמה מור יוסף אומר שמגפת הסוכרת עולה למדינה מיליארד שקלים בשנה, וזה רק עבור קצבאות אבדן ימי עבודה של כמה עשרות אלפי חולים שמצבם החמיר עד כדי כך שהם לא יכולים לעבוד יותר. הסכומים שהמדינה משלמת עבור נזקי הסוכרת הם עצומים. אפשר בכסף הזה לעשות כל כך הרבה דברים אחרים, דחופים וחיוניים למדינת ישראל.

צפו בפרופ’ מור יוסף מתאר כמה עולה למדינה – מגפת הסוכרת. הוא דיבר בכנס הסוכרת השנתי של עמותת ‘מהיום’ – הפורום לאורח חיים בריא (צילום: כרמית ראובן)

כסף שלא מוציאים, לא נחשב כסף שחסכנו

אבל כאן נכנסת כבר הבדיחה המוכרת על נזקי העישון. כשאמרתי פעם לידיד מעשן שאם הוא רק היה מפסיק לעשן וחוסך את הכסף שהוא מבזבז על סיגריות, הוא היה יכול לקנות בזה פרארי, הוא ענה לי בפשטות “את לא מעשנת נכון? אז איפה הפרארי שלך??”

הוא הדבר עם מדינת ישראל. היא תמיד תהיה במצוקה תקציבית, תמיד יהיה כאן צורך בעוד, אבל כשמצליחים לחסוך כסף, הוא לעולם לא ייחשב כ”יש עוד כסף בקופה, בואו נחגוג”.

בשבוע שעבר הגיע לארץ סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס (השולטת בין היתר בחברת ‘תנובה’ ובבית ההשקעות ‘פסגות’). הוא עלה על הבמה בכינוס של הפורום לאורח חיים בריא בהרצליה והבהיר שהוא בעצמו כמעט ישראלי, אשתו ישראלית והוא דובר עברית, כך שאין טעם להתייחס אליו כאל איזה “דוד מבריטניה” או משהו כזה.

אבל האמת היא שלא רק בארץ, גם בעולם סר רונלד כהן נחשב למינימום ‘סלב’ כלכלי, אם לא גורו של ממש.

כהן, שהצליח להקים את בנק ההשקעות החברתי  בבריטניה – Big Society General BSG, מעוניין לעשות דבר דומה בישראל ולספק למעשה כלים להזרמת כספים לעסקים שיוצרים ערך חברתי במגוון דרכים. במקביל הוא מנפיק אגרות חוב חברתיות.

מה ששמעתם – אגרות חוב חברתיות

איגרת החוב החברתית מגייסת הון ממשקיעים פרטיים למטרת מימון של ארגונים חברתיים הפועלים בזירות מסוימות (למשל, העלאת שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים או נשים ערביות, הורדת שיעור הסוכרת בקרב ילדים או צמצום חזרתם לכלא של אסירים משוחררים). אם הארגון החברתי מצליח במטרותיו, הממשלה חוסכת בהוצאותיה על אוכלוסיות היעד האמורה. החיסכון מכומת וחלקו מוחזר למשקיעים באג”ח החברתי על-ידי הממשלה – זאת הוא יבצע באמצעות קרן פורטלנד, אשר מבצעת את השקעותיה במזרח התיכון.

המטרה של כהן היא פשוטה, אם גם ככה המדינה לא מתמודדת מבחינה תקציבית עם ההוצאות העצומות על נזקי הסוכרת ואין באפשרותה להשקיע כספים במניעת המגיפה, אז למה לא לתת ליזמים לעשות את זה? גיוס הכספים למשהו שמייצר תשואה, הוא הרבה יותר פשוט מאשר גיוס תרומות לעמותות.

וכך נולד הפיילוט שיתרחש בדרום הארץ על אוכלוסייה של 500 אנשים.

כהן, בשיתוף עמותת  ‘מהיום’, הפורום לאורח חיים בריא, יגייס כספים ממשקיעים וינסה להפחית בצורה משמעותית את התחלואה בסוכרת בקרב אותם אנשים. אם הוא יצליח זאת תהיה הוכחה שהוא יוכל להציג לפני הממשלה ולהגיד לה – חסכתי לכם כך וכך כספים על תרופות ואשפוזים, תנו לי את הכסף הזה בחזרה כדי שאוכל להחזיר תשואה למשקיעים.

בשלב הזה לא ברור עדיין כיצד יגיבו לרעיון באוצר, סביר להניח שכל עוד מדובר בפיילוט שלא במימון כספי המדינה, לא תירשם התנגדות משמעותית. אבל מה יקרה כשכהן יוכיח שהוא יכול? האם באוצר ימהרו לספק את הסחורה?

נחכה ונראה.

קראו גם את הטור המיוחד של גיא גיאור לסמאללה, על מהפיכת הבריאות שרק מחכה להתרחש

למה לסבך? מהפיכה על גב האריזה / גיא גיאור

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top