ההסתדרות הרפואית: ד”ר לאוניד אידלמן נבחר לקדנציה נוספת

בבחירות להנהגת ההסתדרות הרפואית שנערכו היום (ג’) בועידת הר”י בבנייני האומר בירושלים ניתח היו”ר המכהן, ד”ר לאוניד אידלמן את יריבו מבית החולים רמב”ם פרופ’ יהודה אולמן

פרופ’ יהודה אולמן מבית החולים רמב”ם בחיפה חיכה לבחירות האלה כבר הרבה מאוד זמן, מאז ששמע על הסכם שכר הרופאים שהתגבש בשנת 2011 הוא רצה להחליף את היו”ר הנוכחי, ד”ר לאוניד אידלמן ולהנהיג גישה לוחמנית יותר בכל הקשור לשיבושים במערכת הבריאות. ד”ר אידלמן מצידו אומר ל’סמאללה’: “יש לנו מזל שההסכם נחתם לשנים רבות, היום לא היינו משיגים תנאים כאלה לרופאים”

ד"ר לאוניד אידלמן (צילום: כרמית ראובן)
ד”ר לאוניד אידלמן (צילום: כרמית ראובן)

היום (ג’) החלום שלו נגוז, כשבקרב על הקול של  רופאי ישראל, ניצח ד”ר אידלמן, שיוביל את הארגון לעוד ארבע שנים.  מערכת בחירות הבחירות השנה היתה  מיוחדתבמינה. זוהי מערכת בחירות שמגיעה אחרי שבשנת 2011, כשהרופאים ניהלו משא ומתן ארוך ומייגע מול המעסיקים והאוצר, התגלע ויכוח סוער שהוביל למשבר הגדול ביותר בין הרופאים לבין עצמם ובתי המשפט נדרשו לשאלה – מי מייצג את הרופאים בישראל?

ד”ר לאוניד אידלמן ניהל מאבק אחד מול האוצר – כששבת רעב וצעד ברגל מבניין הר”י ברמת גן למשרד ראש הממשלה בירושלים- ומאבק אחר מול רופאי ארב”ל, ארגון רופאי בתי החולים, שהוקם בידי מתנגדיו שלא הסכימו לקבל את ההסכם המתגבש בין הר”י לאוצר.

ולמה זה חשוב? כי מדובר באחד מארגוני העובדים החזקים בישראל המחזיקים ב”שלטר” של מערכת הבריאות. מערכת שקשה לה מספיק גם בלי העיצומים החוזרים ונשנים בה.

בחזרה ל – 2011

השנה היא שנת 2011, אני, בתפקיד כתבת הבריאות של קול ישראל, בדרכי מתל-אביב לבית הדין הארצי

פרופ' יהודה אולמן (צילום פיוטר פליטר)
פרופ’ יהודה אולמן (צילום פיוטר פליטר)

לעבודה בירושלים, לאחד הדיונים שהיו אמורים להכריע ולפתור את משבר הרופאים המתמשך שבעקבותיו שובשה הפעילות במערכת הבריאות כולה, במשך כמה חודשים.

הטלפון שלי צלצל בשעות הבוקר, על הקו, אדם שלא דיברתי איתו קודם לכן אמר בקול נחוש:

“כרמית? מדבר פרופ’ יהודה אולמן מבית החולים רמב”ם, אני רוצה לעדכן אותך שיש הרבה מאוד רופאים בארץ שלא מרוצים בכלל מההסכם המתגבש בין הר”י לאוצר, אנחנו רוצים לעצור את ההסכם הזה, אנחנו מרגישים שההנהלה הנוכחית לא מייצגת אותנו”.

בימים שלאחר השיחה הזאת, נוצר קרע גדול בקרב הרופאים, כשחלקם תומכים בהנהלת הר”י ואחרים קוראים לחבריהם להחרים אותה ואת היו”ר שלה ד”ר לאוניד אידלמן שלדבריהם “מכר את הרופאים בזול”.

גם אחרי שהכל נגמר, מאחורי הקלעים, ההסתדרות הרפואית מצאה את עצמה מתמודדת בערכאות משפטיות מול הרופאים שאותה היא מייצגת. פרופ’ יהודה אולמן המתין, בסבלנות (כזו או אחרת), עד שנת 2014 כדי להחליף את ד”ר אידלמן בתפקיד יו”ר ההסתדרות הרפואית.

חודש לפני הבחירות, כשתוצאות הבחירות עדיין לא היו ידועות –  קיימתי ראיון עם שני הטוענים לכתר.

“לאידלמן אין צבא מאחוריו”

פרופ’ אולמן רוצה להחליף את ד”ר אידלמן כבר זמן רב. הוא היה מעדיף לשבת בכיסא שלו כבר בבחירות הקודמות, רק כך לשיטתו היה מצליח למנוע את הסכם הרופאים שהוא וחבריו רואים בו הסכם לא טוב בלשון המעטה. “אנחנו מנהלים מאבק בהנהלת הר”י הנוכחית כבר תקופה. ניצחנו כמעט בכל הבחירות לוועדי הרופאים בבתי החולים ואחר כך המועמד שלנו, ד”ר נמרוד רחמימוב, ניצח במרוץ לראשות ארגון רופאי המדינה (אר”ן)”, אומר פרופ’ אולמן בשיחה עם ‘סמאללה’.

אם ההסכם חתום, זה לא קצת מאוחר מידי? אתה הרי לא יכול לבטל אותו, גם אם תיבחר

“ההסכם הוא עובדה מוגמרת, אי אפשר לפתוח הסכמים שנחתמו וזה ברור לנו” משיב פרופ’ אולמן, “אבל יש בהסכם הזה הרבה חורים שמנוצלים לרעה על ידי המעסיקים בבתי החולים. סתם לדוגמא, השעות הנוספות, פעם לא קיבלנו על זה ועכשיו המעסיקים רואים שהשעות הנוספות של הרופאים עולות להם הרבה כסף. אז מה עושים? וזה כבר דבר נפוץ מאוד, לא מאשרים שעות נוספות. אז מה קורה? מגיעה השעה ארבע או שלוש אחר הצהריים, הסכין צריכה ליפול לרופאים מהיד והם צריכים לעזוב את המקום”.

ואיך תטפל בזה? בערכאות משפטיות? ההנהלה הנוכחית לא עושה את זה?

“אני מזהה את הר”י כרגע כארגון חלש מאוד. אחת התוצאות הגרועות של הסכם הרופאים שחתמו עליו, הוא הפיצול הזה בקרב הרופאים. ליו”ר הר”י אין צבא מאחוריו הוא מאוד חלש ולכן הוא לא יכול להשיג לרופאים את מה שצריך”.

אם אנחנו מסתכלים על מצבם של בתי החולים בישראל, הגרעונות של הדסה ואחרים, זה נובע בין היתר מהעלייה משכר הרופאים. אתה לא מרגיש שכל העלאות השכר הללו והשכר הגבוה ברפואה הפרטית, נחשב כמו לירות לעצמכם ברגל? בסוף מקומות העבודה שלכם מתמוטטים

“קודם כל הדסה לא נפלה בגלל שכר הרופאים, ממש לא, הדסה נפלה בגלל מגדל האשפוז המפואר ובגלל הנפילה של ארגון נשות הדסה בתרמית מיידוף הידועה ומעוד סיבות. מה שאנחנו מבקשים למעשה זה לא שר”פ, אנחנו מבקשים לעשות בבתי החולים הציבוריים מה שעושים ב’אסותא’ וב’מדיקל סנטר’ ולאפשר להם להשתמש בביטוחים המשלימים לצורך רפואה פרטית בבתי החולים הציבוריים. מה שאנחנו רוצים זה שבמקום שהרופא ירוץ לאסותא אחר הצהריים כדי לעשות ביטוחים משלימים, שיעשה את זה בבית החולים שלו, המילה שר”פ היא מילה מטעה”.

ובית החולים לא יעדיף את משלמי השר”פ על פני אלה שאין להם?

“זאת לא הדרך, זה לא המודל שמוצע על ידינו. השב”נים (שרותי הבריאות הנוספים – ביטוחים משלימים) צריכים להיות אחרי השעה 15:00 ובסוף השבוע ולא בשעות הציבוריות. אנחנו רוצים שלפחות חלק מהכסף ייכנס לבתי החולים הציבוריים ולא על חשבון הרפואה הציבורית וצריך לפקח על זה כמובן”.

איך אתה מציע לפקח על זה כך שלא יהיה ערבוב בין השר”פ לבין הרפואה הציבורית?

“יש הרבה פעולות שכבר עכשיו מתבצעות אחר הצהריים באופן פרטי, וזה מתבצע בלי להפריע לרפואה הציבורית. להיפך זה יגרום לכך שיתפנו הרבה תורים בשעות הבוקר, כי מי שיעדיף לשלם באופן פרטי יעבור לשעות אחר הצהריים”.

“אולמן לא יודע על מה הוא מדבר”

ד”ר אידלמן לא מתרגש מפרופ’ אולמן. לא מהאיש, לא ממועמדותו ולא מהדברים שהוא אומר. לדבריו “פרופ’ אולמן מדבר על הרבה דברים שהוא כלל אינו מכיר. במקרה הטוב, אין לו מושג מה קורה, בפועל הוא פשוט מתעלם מהנתונים במציאות. ההסכם שחתמנו היה הסכם ארוך טווח וזה דבר נהדר. הוא מיושם ברובו, ועל מה שלא מיושם אנחנו נאבקים מול המדינה”.

אידלמן מוסיף “אני תמיד טענתי שצריך הסכם ארוך לכמה שנים טובות, כשניגשנו למשא ומתן הצעתי לרופאים שנחתום על הסכם ל-8 שנים לפחות, הכל הובא לידיעת כולם, בדקנו עם הרופאים מה הם מעדיפים ועם הנתונים האלה הלכנו לנהל משא ומתן”.

אם המשא ומתן מול האוצר היה מתקיים היום – הייתם משיגים את אותם הישגים?

“היום אנחנו רואים שבשנים 2012-2014 המדינה החלה לטפל בגירעונות שלה ודרשו לצמצם בכל מקום. אם לא היינו חותמים להרבה זמן, אני לא יודע מה היינו משיגים בתקופה של קיצוצים. באוצר ניסו לקצץ לאחר ההסכם, אבל אנחנו לא אפשרנו את זה. לכן אני חושב שלא רק שהשגנו הסכם טוב, אלא שגם העובדה שהוא נחתם לזמן רב מגינה על הרופאים מפני קיצוצים”.

מה העמדה שלך לגבי השר”פ בבתי החולים הציבוריים?

“אני חושב ששר”פ זה דבר טוב. השאלה היא לא של רפואה פרטית, אלא שאלה של כח אדם, הרופאים יכולים גם בלי השר”פ אבל זה לא נוח להם. יותר קל ועדיף לכולם שהם יישארו בבית החולים אחרי שעות העבודה ובית החולים הציבורי יוכל להרוויח מהרווחים הפרטיים שלהם”.

לא דרשתם את זה בהסכם הרופאים של 2011

“ביקשנו את זה, זה היה בדרישות שלנו, אבל לא הצלחנו להשיג את זה. לא הכל הצלחנו להשיג”.

גם הנושא של שעון הנוכחות שמציק כל כך לרופאים, בסוף נכנס להסכם. מה עמדתך לגבי שעון הנוכחות?

“אני נגד זה שרופאים יחתימו שעון נוכחות, אין בזה היגיון במערכת הבריאות. אבל גם את זה לא הצלחנו למנוע, זאת המהות של משא ומתן” אומר ד”ר אידלמן ומוסיף “אנחנו פועלים כל הזמן למען הרופאים ולמען הרפואה הציבורית, יש דברים חשובים יותר ויש דברים חשובים פחות, העלאות השכר בהסכם שחתמנו עליו הן גבוהות מאוד, זה אחד ההסכמים היקרים ביותר שהמדינה חתמה עליהם בשווי של יותר מ 2.6 מיליארד שקל – וזה היה חשוב לנו. זה תרם גם לרופאים וגם לחולים וזה מעוגן בהסכם שאי אפשר לפתוח עד 2019”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top