הצד האחר של הפוליו: “מבפנים אני רוקדת”

את נגיף הפוליו אנחנו מכירים מהצד של המחלוקת סביב החיסונים (לחסן? או לא לחסן?), אבל מה עומד מאחורי הפוליו? ילד בריא שהופך לנכה. קשה לדמיין את זה, אבל עבור אנשים שנולדו לפני יותר מ-60 שנה, זאת מציאות ששינתה להם את החיים. איך חיים בכיסא גלגלים וידיעה שהכל היה יכול להיות אחרת? תלוי איך בוחרים לראות את הדברים. חיה קינן שנדבקה בנגיף כשהייתה תינוקת “רוקדת מבפנים” והיא וחבריה מזמינים אתכם ללמוד שיעור חשוב באופטימיות

חיה קינן "רוקדת מבפנים"
חיה קינן “רוקדת מבפנים”

חיה קינן (68) הייתה בת 4 חודשים כשנגיף הפוליו תקף אותה, אביה הבחין שהיא איננה מתנועעת והיא הובהלה לבית החולים כשהיא בוערת מחום. חיה התגברה על הפגיעה הקשה ואף החלה ללכת, אך כשגדלה קצת הבחינה כי רגליה מעוותות וחלשות, אז עדיין לא ידעה כי מדובר בפוליו. בגיל 8, אחות בית הספר הבחינה בצליעתה ובקשיי ההליכה שלה והפנתה אותה לבית חולים אסף הרופא. לאחר שאובחנה, נאלצה חיה לעבור סדרת ניתוחים ועד גיל 15 בילתה את מרבית ימיה באשפוזים וטיפולים בבית החולים.

בגיל 16, עם תום תקופת הניתוחים, החלה חיה לעבוד כמרכזנית ומאז לא הפסיקה לרגע להיות פעילה. היא עבדה במשך 35 שנים כמזכירה בבית ספר, הקימה את ארגון נכי הפוליו שכיום היא עומדת בראשו, התחתנה והקימה משפחה מפוארת. “יש לי 4 ילדים מקסימים ו-9 נכדים” היא מספרת בגאווה. “הנכדה הבכורה בת 23 והצעירה בת 7”.

שנות האושר והשגשוג של חיה נגדעו פעם נוספת לפני כ-16 שנים כשהחלה התדרדרות קשה במצבה הבריאותי. “כל השנים צלעתי קצת אבל לא יותר מזה”, היא מספרת. “פתאום התחלתי לאבד יציבות. נפלתי, הגוף החל להתפרק וכל פעם שברתי איבר אחר”. במקביל להתמודדות הפיזית המורכבת של חיה, חלה בעלה במחלת הסרטן. “הוא היה חולה המון שנים במחלה הארורה הזו ולפני 4 שנים נפטר.” היא משתפת בכאב. “היה לי בעל מקסים ובריא ואחרי שהוא נפטר היה לי מאד קשה. בכלל, כל השנים בהן היה חולה היו קשות עבורי, עבור כולנו”.

כיום חיה מרותקת לכיסא גלגלים, אך היא מקפידה להיות כל הזמן עסוקה ולראות רק את חצי הכוס המלאה. “בסופו של דבר בחרתי לחיות ולא למות, לקחתי את עצמי בידיים ומילאתי את חיי”. היא מספרת. “אני אמנם פנסיונרית, אבל אני מתנדבת במשטרה, בקופת החולים, הייתי בצוות ההקמה של מרכז יום לנכים ‘אתגר’  בנתניה לפני כ-6 שנים ואני מקפידה להגיע אליו מדי יום. הוא מציל אותי”.

אילו פעילויות מציע מרכז אתגר?

“אני מבלה במרכז אשר שייך לעיריית נתניה ולמשרד הרווחה, כל יום בין השעות 8:00 – 15:00. אנו מקבלים 2 ארוחות (בוקר וצהריים) ומבלים בפעילויות מכל מיני סוגים – קריוקי, התעמלות, עיסויים רפואיים, חוגי מחשבים ועוד. יש באמת המון פעילויות, זה מרכז מקסים שאין כמוהו.”

כיצד נולדה ההצגה “בפנים אני רוקד”?

“זו היתה יוזמה משותפת של מנהלת המרכז, אגף הרווחה של עיריית נתניה, תיאטרון נתניה ורוני נוימן פדלון שהיא הבימאית ומנחת הקבוצה. במשך שנה נפגשנו כל שבוע במרכז ולמדנו לשחק ולהיפתח. שיחקנו משחקי תיאטרון, עשינו אימפרוביזציות ותרגילי דמיון מודרך ולבסוף נוצרה הצגה שבנויה מהסיפורים האישיים שלנו. הנכים בקבוצה סובלים מכל מיני מחלות – יש כאלה שנכים כתוצאה מטרשת, יש כאלה שמשיתוק מוחין וכו’. כל חבר קבוצה כתב את הסיפור האישי שלו, עם כל הכאב והשמחה שבו, ורוני ביימה אותנו.”

איך הרגשת בתהליך העבודה, בחזרות?

“תהליך העבודה היה מדהים ונתן לנו המון סיפוק והשראה, רוני המנחה כל כך התרגשה, היא אמרה שהיא שואבת מאתנו כוחות.”

ההצגה  עלתה לראשונה בהיכל התרבות העירוני בנתניה באוקטובר 2012 וזכתה להצלחה מסחררת. “לא האמנו שבסופו נצליח להציג את הסיפורים שלנו על הבמה אבל כשעשינו את זה – היתה התרגשות בלתי רגילה. הצלחנו למלא את האולם, 600 אנשים בכו וצחקו כשצפו בנו ובסוף ההצגה הם עמדו רבע שעה ומחאו לנו כפיים”, מספרת חיה.

 ב-23/3 תעלה ההצגה פעם נוספת וחיה נחושה להמשיך להציג אותה ולכבוש עוד ועוד במות. “הצגה נקראת “בפנים אני רוקד” מפני שכולנו, כל הנכים שמשתתפים בה, מקפידים להסתכל על חצי הכוס המלאה ולהיות אופטימיים.” מדגישה חיה. “אני חושבת שיש הרבה מה ללמוד מאתנו ולכן אני מנסה לחשוף את ההצגה לכמה שיותר אנשים.”

Share This:

3 thoughts on “הצד האחר של הפוליו: “מבפנים אני רוקדת”

  1. חיה יקרה אני מעריצה אותך כבר הרבה מאוד שנים, ועוד יותר לאחר שקראתי את הסיפור של המועדון שלכם. אני באמת מקנאת שבנתניה יש שיתוף פעולה בין העיריה לנכים. צר לי אבל בירושלים המצב קשה, ואין עם מי לדבר. הייתי מתה להקים דבר כזה בירושלים. אולי תעזרי לי. אני כפי שאת יודעת פעילה מאוד ולא מצליחה למצוא זמן להתנדבות בתחומים אחרים. אולי פעם אעשה תפנית. אוהבת מאוד את הכתבה

  2. חיה יקרה ומיוחדת אין עליך ואין מתחתייך <3 חברת אמת מלאה נתינה אהובה על חברייך <3 ועלי במיוחד מלאכי ה' יגנו עליך ועל משפחתך היקרה <3 אוהבת אותך אילת

כתיבת תגובה

Top