שעון ביולוגי? צאצאים לגברים מבוגרים בסיכון לאוטיזם וסכיזופרניה

האם בעתיד צפויים להיות יותר אנשים עם בעיות פסיכוטיות ואוטיזם? מחקר חדש מגלה שלמרות שלגברים אין הגבלת גיל מחמירה לפוריות  כמו אצל נשים – בכל זאת עליהם להזדרז ולעשות ילדים בגיל מוקדם.  ילדים לאבות מבוגרים הם בעלי סיכון גבוה יותר למגוון בעיות פסיכולוגיות וחינוכיות. במחקר הגדול ביותר מסוגו עד כה, נמצא שילדים שנולדים לאבות בני 45 ויותר הם בעלי סיכון מוגבר להיוולד עם אוטיזם, הפרעה דו-קוטבית, סכיזופרניה, אי.קיו נמוך וביצועים אקדמיים נמוכים

אבהות מאוחרת, אילסטרציה  (photo.com)
אבהות מאוחרת, אילסטרציה
(photo.com)

אין גיל בלות לגברים, את זה אנחנו כבר יודעים. נשים מוגבלות בגיל הילודה שלהן מהסיבה הפשוטה שמערכת הרבייה שלהן “מתבלה” והן אינן יכולות להרות יותר מגיל מסוים. הגישה המקובלת היא שגברים “לא צריכים לדאוג” בכל הקשור לעניין הבלות והם יכולים להמתין עם הילודה שנים רבות אחרי הנשים. מתברר שלא כך הדבר.

גברים, נא להכיר: שעון ביולוגי

על פי הדו”ח של צוות חוקרים בין לאומי שפורסם בכתב העת הרפואי JAMA פסיכיאטריה, גברים מבוגרים עלולים בטעות להעביר מוטציות שקטות  המגבירות את הסיכון למחלות שונות בנכדיהם. למוטציות אלה אין השפעה נראית לעין על ילדים של האבות , אבל ייתכן שיש השפעה אינטראקטיבית מצטברת שעלולה להגדיל את הסיכון של הנכדים שלהם לפתח את המצב הרפואי הלא תקין.

עלייה בשיעור של אוטיזם, הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), הפרעה דו קוטבית, סכיזופרניה, ניסיונות התאבדות ובעיות שימוש בסמים, כל אלה היו ברשימת הסיכונים לילדים של אבות מבוגרים, עם זאת, מומחים אומרים כי  היתרונות של אבות מבוגרים עשויים להכריע בבעיות כלשהן. המחקר בוצע באוניברסיטת אינדיאנה, בארה”ב, ובמכון קרולינסקה בשבדיה, מתואר כגדול ביותר בתחום ואחד מהמחקרים בעלי התכנון והמתודולוגיה הטובים ביותר. החוקרים בדקו 2.6 מיליון אנשים ועמדו על ההבדל בין אחים שנולדו לאותו אב .

השוואה בין ילדים של אבא בן  45  לאלו של אב בן 24 הצביעה על ההבדלים הבאים:

  • הסיכון לאוטיזם היה  גבוה פי 3 אצל ילדים לאבות מבוגרים
  • אותם ילדים היו בעלי סיכון מוגבר פי 13 להפרעות קשב וריכוז
  • גיל האב הכפיל את הסיכון של הפרעה פסיכוטית בילדיו
  • הסיכון שלהם לפתח הפרעה דו-קוטבית היה פי 25 גבוה יותר
  • הם היו בעלי סיכון גבוה יותר פי 2.5 לפתח התנהגות אבדנית

אחד החוקרים , ד”ר בריאן דונופריו , אמר ל- BBC  כי הוא נדהם מהממצאים, שהצביעו על סיכון גבוה יותר ממה שהוערך בעבר.  “ההשלכות של המחקר הן שהדחייה של הילודה בחברה המודרנית קשורה גם לסיכון מוגבר לבעיות פסיכיאטריות ואקדמיות בצאצאים”.

זרע פגום

החוקרים מסבירים את הממצאים בכך שבתהליך הייצור של זרע של אדם מבוגר יותר יש הסתברות גבוהה יותר שטעויות יחזרו על עצמן ויהיה זרע פגום.
ד”ר ג’יימס מקבי, מרצה בכיר בפסיכוזה במכון לפסיכיאטריה בבריטניה אמר “אני מעוניין להבהיר את הנקודה בצורה ברורה מאוד שגברים לא צריכים להחליט על האם ומתי להביא ילדים לעולם בהסתמך על מחקר אחד, או מחקרים המצטברים”  הוא טוען שהסיכונים היו נמוכים וגם כי הכפלה או שילוש של הסיכון, עדיין משפיע על חלק קטן של אנשים.

“אחרי שאמרתי את זה, עם השינוי הדמוגרפי שראינו בעשור האחרון, ברמת האוכלוסייה זו היא דאגה ויש מקום לצפות לשיעור גבוה יותר של פסיכוזות עכשיו ובעתיד”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top