בדיקות עד הבית לקשישים

שגרת יומם של קשישי ישראל כרוכה לא מעט בהמתנה בתור בקופת החולים. “אני רק שאלה” ו”אני רק מרשם” עוקפים אותם בתור כל הזמן, הדרך לשם ומשם, בדרך כלל באוטובוסים, לא תמיד סימפטית. פרויקט חדש של ‘איחוד הצלה’ שולח את הבדיקות אליהם הביתה. בלי תור, בלי אוטובוסים, בלי בעיה

בדיקות עד הבית (צילום: איחוד הצלה)
בדיקות עד הבית (צילום: איחוד הצלה)

ב’איחוד הצלה’ החליטו שלקשישי ישראל מגיע יותר כבוד, הם השיקו תכנית שמטרתה ליצור מעגל תמיכה חברתית-רפואית לקשישים עריריים ובימים אלו צוברת התכנית תאוצה. במסגרת הפרויקט, מתנדבי הארגון מבקרים בבתי ניצולי שואה מדי שבוע ועורכים בדיקות שגרתיות בסיסיות כמו לחץ דם, סוכר וכו’. התוצאות נשלחות לרופאי הארגון על מנת לבחון באילו מקרים נדרשת התערבות רפואית. מטרת המעקב היא לשמור על מצב בריאותי תקין בקרב הקשישים ולמנוע הידרדרות, כשהדבר משלים למעשה את המענה הרפואי שניתן לאותם מבוגרים על ידי קופות החולים.

כתוצאה מעלייה בתוחלת החיים הממוצעת, עולה גם שיעור הזדקנות האוכלוסייה במדינת ישראל וכיום הוא נחשב לאחד מהגבוהים במערב. אוכלוסיית המבוגרים בישראל כוללת מבוגרים המוגדרים כעריריים, כלומר כאלו שאין להם מערכת תמיכה משפחתית – קהילתית – חברתית. הדבר מהווה בעיה במקרים של התדרדרות פתאומית ושל מצבים רפואיים דחופים.

למרות שרשויות הרווחה מכירות בקשישים עריריים רבים ומפקחות עליהם, עדיין ניתן לתרום לצמצום שיעור התמותה והנכות בקרב קשישים באמצעות הידוק הפיקוח והטיפול המוקדם. “אנו נתקלים בהרבה מקרים של קשישים אשר הולכים לעולמם מבלי שאיש יודע על כך”, מספר מנהלת הפרויקט ענבל צור. “הבנו שיש צורך בשרות כזה לאחר שראינו מספר לא מבוטל של מקרים בהם המתנדבים הגיעו לבית הקשיש ברגע האחרון או אחריו… מצבם הבריאותי של מבוגרים עלול להתדרדר תוך זמן מאד קצר, מדובר באוכלוסייה שנמצאת גם כך בסיכון גבוה”.

המתנדבים גילו פצעי לחץ לקשיש שאין מי שיזיז אותו

 הפרויקט התחיל לפני כשנתיים בהיקף מצומצם ובימים אלו מתרחב. “אנו שואפים לקלוט עוד כמאה קשישים בתקופה הקרובה”, מספרת ענבל. “הבנו שמדובר בשרות משמעותי, שכן מדובר בקשישים שלא זוכים לתמיכה ולא מגיעים בדרך כלל לבדיקות תקופתיות אצל רופאי המשפחה שלהם. לכל מתנדב יש קשיש או שניים שהוא מלווה באופן קבוע, מדי שבוע ולמרות שהפעילות הייתה מצומצמת עד כה, ניכר שתרומתה חשובה ומשמעותית.” היא מדגישה. “בזכות הפרויקט, הצלחנו להציל כמה קשישים מסיבוכים ובעיות בלתי הפיכות. אחד הקשישים שאנו מלווים הוא ניצול שואה בן 94, יש לו מטפלת זרה ואחות שמגיעה אחת לכמה שבועות. המתנדבת שלנו זיהתה התפתחות של פצע לחץ אשר חמק מעיניי המטפלת וחסכה ממנו כאבים וסבל נוראי. כמו כן, אחד החובשים שלנו זיהה אצל הקשיש שלו מדדים חריגים והפנה אותו לרופא באופן בהול. בהמשך התברר כי מדובר באירוע מוחי ובזכות החובש, זכה הקשיש לטיפול בשלב מוקדם יחסית של האירוע וניצל מנזק בלתי הפיך. מעבר לתרומה הרפואית, הקשר עם המתנדבים תורם לניצולים גם באספקט הרגשי והנפשי, היה לנו מתנדב שהקפיד להגיע לבית הקשיש שלו פעמיים בשבוע, מעבר לזמן הנדרש במסגרת הפרויקט, על מנת לדאוג שיהיה לו אוכל. מדובר באמת בעבודת קודש”.

הפרויקט כולו ממומן ע”י תרומות והינו תוצר של שיתוף פעולה המתקיים בין ארגון “איחוד הצלה” לבין קופות החולים המקומיות וארגונים הפועלים בתחום הסיוע והתמיכה בקשישים כמו ג’וינט ישראל – אשל, הקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל, עמותת “משגב לקשיש” ועוד. “אנו פועלים כעת באזור גוש דן וירושלים ושואפים לפעול בכל הארץ ולהגיע בעתיד לעוד אלפי קשישים”, משתפת ענבל. “על מנת להגיע לעוד מבוגרים, אנו זקוקים למתנדבים נוספים, שכן הכל נעשה בהתנדבות מלאה. כיום המתנדבים שלוקחים חלק בפרויקט נחלקים לשני סוגים, מתנדבים בעלי הכשרה רפואית (חובשים, פרמדיקים ורופאים) מטעם הארגון ומתנדבים חיצוניים שמקבלים מאתנו הכשרה מיוחדת לטובת הפרויקט, כמו למשל קבוצות עובדים מחברת הביטוח הראל שמשתפת אתנו פעולה במסגרת הפרויקט. ככלל, אנו פועלים באופן קבוע על מנת להרחיב את שורותינו ולגייס עוד מתנדבים. ככל שיותר אנשים יכירו בנו כארגון שראוי להתנדב בו, נוכל להגיע ליותר בתים ולסייע ליותר קשישים”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top